Mies liikenteessä

Miehethän ovat tunnetusti (omasta mielestään) hyviä auton ratissa. Mitähän mies-logiikkaa on seuraavissa kirjoituksissani... Kertokaa.

Aina, joka kerta kun ajan moottoritietä tuolla esim. Kempele- Haukipudas välillä törmään tyhmiin miehiin. Ajan vasenta kaistaa hiukan yli sallitun rajoituksen. Pian perääni tupsahtaa, kuten eilen, farmarimersu (tai muu vastaava), jossa on MIES kuskina. Hän ajaa peräkoukkuuni kiinni ja alkaa räpyttelemään pitkiä, aivan kuin jokin pakkoliike... No, minä ajan välittämättä hänestä, vauhtia muuttamatta. Mikä vitun järki miehillä (suurimmalla osalla) on toimia näin.

Aivan niinkuin minun muka pitäisi väistää HÄNTÄ, jos hänellä on kiire esimerkiksi katsomaan pornoa tai ihan miten vain. Miksi miehet eivät tiedä, että moottoritien vasen kaista EI OLE ohituskaista, vaan tavallinen ajokaista. Liian moni pitää sitä väärään tarkoitukseen.
241936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

nyt meni autokoulu uusiksi... vasen kaista nimenomaan moottoritiellä _on_ ohituskaista! Sinne ei todellakaan jäädä roikkumaan. Moottoritiellä ei nimittäin saa ohittaa oikealta, joten tukit tuolla tavalla molemmat kaistat.

Äänestä
  • asiasta selvää, ennekuin tuut väittämään väärin. Ei ole ohituskaista. Mene autokouluun!

    Äänestä

mut moottoritien vasen kaista on ensisijaisesti tarkoitettu ohituksiin takana tulevan nopeamman liikenteen tarpeisiin.


"9§ - Ajoneuvon paikka ajoradalla

Ajoneuvoa on ajoradalla kuljetettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Tämä säännös ei koske ajoa yksisuuntaisella ajoradalla.

Milloin kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa, hänen on kuljetettava ajoneuvoa ajokaistaa tarpeettomasti vaihtamatta yleensä eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla."

Eli siis sinä ajat ihan vain itsekkyyttäsi vasemmalla kaistalla, koska et viitsi palata oikealla kaistalle ohituksen tehtyäsi. Se olisi jo pelkästään kohteliasta väistää takaa tulevaa nopeampaa liikennettä. Näin saadaan liikenne pysymään joustavana. Toki ruuhka-aikaan molemmat kaistat otetaan käyttöön mutta siitä huolimatta suositellaan käytettäväksi oikeanpuoleisinta vapaata kaistaa. Tilanteen niin salliessa. Vai onko sinusta vasten mielistä päästää nopeampaa ohi?

Äänestä
  • Suora lainaus tieliikenneoppaasta:"Miten moottoritiellä ajetaan

    Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. Jos ajokaistat on opastusmerkein osoitettu tarkoitetuiksi kukin tietylle liikennesuunnalle, saa kuljettaja kuitenkin käyttää olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa.

    Edellä kulkeva ajoneuvo on moottoritiellä ohitettava vasemmalta. Jos ajoneuvot kuitenkin ajavat jonossa tai käyttävät opastusmerkein tietylle liikennesuunnalle tarkoitettuja ajokaistoja taikka jos ohittava ajoneuvo käyttää linja-autokaistaa, on edellä kulkevan ajoneuvon ohi ajaminen oikealta ajokaistaa vaihtamatta sallittu."

    Lue toisen jakeen toinen lause kahteen kertaan... Moottoritiellä on eri lakipykälät kuin muussa liikenteessä.

    Äänestä

  • Maxima kirjoitti:

    Suora lainaus tieliikenneoppaasta:"Miten moottoritiellä ajetaan

    Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. Jos ajokaistat on opastusmerkein osoitettu tarkoitetuiksi kukin tietylle liikennesuunnalle, saa kuljettaja kuitenkin käyttää olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa.

    Edellä kulkeva ajoneuvo on moottoritiellä ohitettava vasemmalta. Jos ajoneuvot kuitenkin ajavat jonossa tai käyttävät opastusmerkein tietylle liikennesuunnalle tarkoitettuja ajokaistoja taikka jos ohittava ajoneuvo käyttää linja-autokaistaa, on edellä kulkevan ajoneuvon ohi ajaminen oikealta ajokaistaa vaihtamatta sallittu."

    Lue toisen jakeen toinen lause kahteen kertaan... Moottoritiellä on eri lakipykälät kuin muussa liikenteessä.

    Luehan itse ja nimenomaan tämä oma lausees:

    "...olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa."

    LAKI on laki motarillakin ja laki on aina ensisijainen. Se menee kevyesti heittämällä sun oppaides ohi. Tuo sun "olosuhteeseen ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuva ajokaista" tarkoittaa "suomeks" nimenomaan sellaista tilannetta, jolloin se LAIN tarkoittama oikeanpuoleisin kaista ei ole ajokuntoinen, koska se on esim. auraamaton, pahasti päällystevaurioinen, päällystetyö parhaillaan menossa, se on ruuhkautunut tms. Silloin ja vain ja ainoastaan silloin se ei ole olosuhteisiin nähden matkan jatkamiseen soveltuva ajokaista.

    Kato kuule vaikka sanakirjasta mitä tarkoittaa olosuhde ja ota opikses. Ehkä samalla oppisit olemaan tientukkona niille, jotka tietää miten ajetaan. Riko vaan lakia, jos et usko, mut älä ihmettele, jos kytät sulle joskus vielä soittaa ja kutsuu "kaffelle" juttelemaan "mukavia" moottoritieliikennelaista. Jospa se sit menis sulle perille...

    Ihan mielenkiinnosta kysyn: mitä hittoa sä siellä vasemmalla kaistalla hillut ylipäätäänkään? Mikä vika siinä oikeessa sit on, kun et millään siellä tunnu haluavan ajaa?

    Äänestä

  • se oli tsoukki, ei tietenkään saa ajaa varsin vasenta kaistaa vi*uttaa, kun jotkut tekee niin. Ainaski tuolla Oluln seudulla. Ja joku väitti että olen nainen? No... Tämä oli paras keino saada teistä irti, mitä mieltä ootte niistä, jotkA AJAA SUUNILLEEN 90KM/H VASEMMALLA KAISTALLA JATKUVASTI SATKUNKI ALUEELLA MOOTTORITIELLÄ.Meinaa hermot palaa ja räppään pitkiä pihistelemättä. Tööttikin joskus käytössä. Miten te reagoitte näihin pölöpäihin, jotka eivät ajattele kuin itseän, nopeammille ei anneta tietä...

    Äänestä

Tälläisten naisten osalta. Voin myös mainita että tunnen paljon hyviäkin naiskuljettajia. Sanottakoon myös että tunnen monta miestä joiden tulisi hakeutua uudelleen kurssitukseen kanssasi. Mutta lähteä tänne provoilemaan olemalla noin väärässä. Voi että ....

Äänestä

Jo ihan oman ja muidekin turvallisuuden vuoksi annan mielelläni tilaa takaa tuleville suhareille vaikka oma vauhti olisi 160 km/h.

On mahdollista sekin että takaatulevalla on jokin painava syy vilkutella valoja päästäkseen ohi, sanotaan nyt vaikka synnyttämään lähtevä vaimo ja kiire painaa sen vuoksi. Tätähän emme voi tietää.

Tällaisissa tilanteissa kannattaa käyttää maalaisjärkeä, anna toisen kaahata jos haluaa - ole sinä viisaampi ja väistä. Ei sen auton ohi päästäminen ihan noin kauheata voi olla :)

Äänestä

Jaapa jaa, täältä löytyi varsinainen teiden sankaritar. Missä olet autokoulusi käynyt ja milloin? Kynsiäsikö viilailit teoriatuntien ajan?

Sä olet just niitä prkeleen vasemman kaistan junnaajia jotka niitä kolareita eniten aiheuttaa. Tajuatko sä yhtään millaisia vaaratilanteita toi sun nyrjähtänyt asenne aiheuttaa? Jengi väistää - aivan varmasti väistää tollaset "jumalauta mua ei muuten ohiteta -tyypit" - oikealta koska muuten et ohi pääse vaikka kotona odottaisi kuolemaa tekevä lapsi! Ja kukas sitten on syypää? Sä olet aiheuttanut kolarin mutta syyttömät laittaisit tyytyväisenä kärsimään.

Jonain kauniina päivänä löydät itsesi lasaretista letkuista tuon asenteesi takia ja ehkä sitten voisit vähän funtsia että jättäisköne pirun sarvet sittenkin kotiin seuraavan kerran kun rattiin istun. Pahimmillaan tietysti käy niin että aiheutat kolarin/kuoleman jollekin viattomalle - niinhän näissä useimmiten just käy.

Paras homma olis tietty jos suosiolla luovuttaisit sen korttis pois. Selvästikään et ole sitä ansainnut, saatikka osaa käyttää.

Huh, Luojalle suuri kiitos etten asu lähelläkään missään Kempeleessä tai Haukiputaalla... Etpä ajele vastaan etkä varsinkaan eteen.

Äänestä
  • Orangella on ajokortti.
    Sullahan on melkein yhtä kärkäs kirjoitustyyli kuin mullakin.
    Oletkin ihan hauska.

    Äänestä

  • Kärmestys kirjoitti:

    Orangella on ajokortti.
    Sullahan on melkein yhtä kärkäs kirjoitustyyli kuin mullakin.
    Oletkin ihan hauska.

    Jumankekka. Kiitti mukavista sanoista. Oletko sä kärkäs? Miten en ole huomannut ;)

    Äänestä

  • Orange kirjoitti:

    Jumankekka. Kiitti mukavista sanoista. Oletko sä kärkäs? Miten en ole huomannut ;)

    Ainakin olen monet saanut suututettua.
    Niin juu... Olen kyllä kirjoitellut toisella nimimerkillä aiemmin. Piti vaihtaa, kun tuo Kärmestys kuulosti jotenkin sattuvammalle.
    Ole hyvä vaan mukavista sanoista. Harvemmin niitä tulee jaeltuakaan.

    Äänestä

vasemman kaistan ylipäitteen.

Äänestä

Ensinnäkin, moottoritie ei ole katu. Vasemmanpuoleisin kaista on ohituskaista. Kehotan tutustumaan liikennesääntöihin ja liikennelakiin.

Toisekseen, et ilmeisesti ole kuullut joustavuudesta liikenteessä. Tuollaiset kaltaisesi vakionopeudensäätimet ovat joustavan liikenteen pahimpia vihollisia. Tarkoitus olisi, että sopivassa välissä siirtyisit vasemmalle kaistalle, ohittaisit itseäsi HITAAMMAN auton ja palaisit oikealle kaistalle. Tarkoitus ei todellakaan ole, että siinä ajellaan rinta rinnan kilometrejä, mitä ilmeisesti itse teet. Mikäli edellä ajava auto ei ole sinua hitaampi, aja sen perässä, älä vierellä. Ei luulis olevan vaikeaa polkaista sitä oikeanpuoleisinta poljinta, kun on kerran jo ohituskaistallakin onnistunut siirtymään.

Liikenne on yhteispeliä. Tee sinäkin osuutesi.

Äänestä
  • sinä millä tahansa 2-suuntaisella kadulla takanatulijat ohi? Kyllä kannattaa teidän ottaa asiasta selvää, ihan oikeasti, vasenta kaistaa voi samalla tavalla moottoritiellä käyttää kun kaupungissakin, se ei ole ohituskaista, vaan siitä on jotkut saaneet kuvitelmat, että olisi. Lain mukaan ei ole.

    Äänestä

  • Maxima kirjoitti:

    sinä millä tahansa 2-suuntaisella kadulla takanatulijat ohi? Kyllä kannattaa teidän ottaa asiasta selvää, ihan oikeasti, vasenta kaistaa voi samalla tavalla moottoritiellä käyttää kun kaupungissakin, se ei ole ohituskaista, vaan siitä on jotkut saaneet kuvitelmat, että olisi. Lain mukaan ei ole.

    Oli sitten katu tai moottoritie, niin kun ajetaan pidemmän matkaa suoraan, valitaan aina oikean puoleinen kaista. Vasemmanpuoleista kaistaa käyteään mm. ryhmittäytyessä kääntymään, ohittamiseen tai ruuhkien keston vähentämiseen.

    Joustamattomuus liikenteessä on myös rangaistava teko. Tapasi ajaa ripi rinnan moottoritiellä samaa vauhtia ajavien kanssa, on mielestäni kiusantekoa. Soita vaikkapa poliisille (allekirjoittanut), tai muulle asiantuntijalle. Tulkitset lainaamiasi tekstejä väärin, eikä sinulla ole kuvaa kokonaisuudesta liikenteessä.

    Äänestä

  • Maxima kirjoitti:

    sinä millä tahansa 2-suuntaisella kadulla takanatulijat ohi? Kyllä kannattaa teidän ottaa asiasta selvää, ihan oikeasti, vasenta kaistaa voi samalla tavalla moottoritiellä käyttää kun kaupungissakin, se ei ole ohituskaista, vaan siitä on jotkut saaneet kuvitelmat, että olisi. Lain mukaan ei ole.

    Moottoritie ei ole katu. Kadulla saa ohittaa oikealta, moottoritiellä ei. Edelleen kehoitan tutustumaan liikennesääntöihin ja vieläpä käymään autokoulun uusiksi.

    Ja tottakai mä päästän nopeammat ja kiireisemmät ohi, jos niitä taustapeilistä näkyy.

    Äänestä

Sano nyt, että koko kirjoitus oli tarkoitettu vitsiksi. Olihan? Ainakin minua hymyilytti. :)

Äänestä
  • Kyllä alkoi hymy karehtia kun luki tuon :)

    Äänestä

  • dayum kirjoitti:

    Kyllä alkoi hymy karehtia kun luki tuon :)

    mut kun tuolla tien päällä karehtii se hymy joskus muutenki tuon kauniimmansukupuolen kanssa. Tää karvaisempi sukupuoli tahtoo niissä tapauksissa nostaa vaan verenpainetta.

    Äänestä

  • old_profile_1967 kirjoitti:

    mut kun tuolla tien päällä karehtii se hymy joskus muutenki tuon kauniimmansukupuolen kanssa. Tää karvaisempi sukupuoli tahtoo niissä tapauksissa nostaa vaan verenpainetta.

    Naisten kanssa jaksaa olla pitempään ymmärtäväisempi kuin miesten munimista katsellessaan :D

    Äänestä

Ookko nää Oulusta? Mää ainaki oon ja hyvä kun kerroit tuon niin tiedän ainakin sut jos satutaan yhtä aikaa ajelee moottoritiellä!

Äänestä
  • Oulusta, en läheltäkkää. Nykyään ainakkaan.

    Äänestä

  • Maxima kirjoitti:

    Oulusta, en läheltäkkää. Nykyään ainakkaan.

    ainakin ajelet kuin oululaiset, jos kerran ihan oikeasti olet sitä mieltä, että moottoritien vasemmalla kaistalla saa taivaltaa aivan huoletta ;) Noh, niinhän sitä ainakin väitetään, että Oulussa olisi omat liikennesääntönsä, mutta ne kerrat kun olen siellä autoillut, niin eihän tuolla ole mitn ihmeellistä näkynyt :)

    Kuten täällä jo muutamat ovat sinua opastaneet, niin moottoritiellä (koskee myös sitä Pohjantietä välillä Kempele - Oulun yläpuoli TAI Oulun pohjoispuolelta etelään päin) niin moottoritiellä pitää pyrkiä ajelemaan sitä oikeanpuolimmaista kaistaa. Ohitella voi sitten vasenta kaistaa pitkin. Joissakin tapauksissa voi muistaakseni ohitella myös oikealta puolelta :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Maxima kirjoitti:

Miehethän ovat tunnetusti (omasta mielestään) hyviä auton ratissa. Mitähän mies-logiikkaa on seuraavissa kirjoituksissani... Kertokaa.

Aina, joka kerta kun ajan moottoritietä tuolla esim. Kempele- Haukipudas välillä törmään tyhmiin miehiin. Ajan vasenta kaistaa hiukan yli sallitun rajoituksen. Pian perääni tupsahtaa, kuten eilen, farmarimersu (tai muu vastaava), jossa on MIES kuskina. Hän ajaa peräkoukkuuni kiinni ja alkaa räpyttelemään pitkiä, aivan kuin jokin pakkoliike... No, minä ajan välittämättä hänestä, vauhtia muuttamatta. Mikä vitun järki miehillä (suurimmalla osalla) on toimia näin.

Aivan niinkuin minun muka pitäisi väistää HÄNTÄ, jos hänellä on kiire esimerkiksi katsomaan pornoa tai ihan miten vain. Miksi miehet eivät tiedä, että moottoritien vasen kaista EI OLE ohituskaista, vaan tavallinen ajokaista. Liian moni pitää sitä väärään tarkoitukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu