kortisoni injektio

Kuinka pian tälläsien kortisoni "piikin " pitäs vaikuttaa ? Mulla pistettiin se jalkaan. Pitäskö mun nyt olla rasittamatta sitä. Ja kuinka kauan ?
Aluksi tuntui ihan hyvältä ja sitten muutaman tunnin kuluttua kipu palasi. Kuuluko olla näin ?
11460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla vaikuttaa päivässä.Kortisoni on sellaista ainetta että aluksi se voi tehdä kipeää ennekun alkaa purra ja parantaa.Mulla ohjeena että piikkipäivänä ei saa rasittaa pistosraajaa.Ja sitten ottaa tietty varovasti että pääsee paraneen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka pian .... kirjoitti:

Kuinka pian tälläsien kortisoni "piikin " pitäs vaikuttaa ? Mulla pistettiin se jalkaan. Pitäskö mun nyt olla rasittamatta sitä. Ja kuinka kauan ?
Aluksi tuntui ihan hyvältä ja sitten muutaman tunnin kuluttua kipu palasi. Kuuluko olla näin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu