eli kun olette menneet ottamaan nenäkorua, niin saiko itse valita millaisen haluaa vai laitetaanko aina vain joku peruskoru? Kun itse haluisin sellaisen ihan pienen, niin onko valintamahdollisuutta? siis tarkoitan nyt korua joka sisältyy siihen hintaan.
NENÄKORUSTA
kyselijä...
5463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensikoruksi nenänsivulävistykseen laitetaan aina rengas, koska se on helpompi pitää puhtaana. Kun reikä on parantunut, niin nenänappikoruja löytyy joka lähtöön.
Eipä vaan kaikissa paikoissa laitetakkaan ensikoruksi rengasta. Saa ihan itse valita, rengas vai tappi.
No hei haloo ei kannata missään läävässä käydä itseään lävistyttämässä, jossa ei tiedetä että mikä koru kannattaa ensikoruksi laittaa.
Täällähän se esimerkiksi sanotaan selvällä suomen kielellä: http://www.harness.fi/harness/lavistykset_index.htm
"Tähänkin lävistykseen suosittelen ehdottomasti ensikoruksi rengasta, jotta lävistyksen
puhdistus olisi mahdollisimman vaivatonta. Rengasta on helppo pyörittää ja saada haava myös
sisältä puhtaaksi."
"Tähänkin lävistykseen suosittelen ehdottomasti ensikoruksi rengasta"
Niin, "SUOSITTELEN". Eli ei sano sen olevan se ainoa vaihtoehto. Siinä tapauksessa pitäisi kaikkiin lävistyksiin laittaa ensikoruksi rengas, sama asiahan se on.
Suositukset kannattaa ottaa kirjaimellisesti. Voihan sitä vaikka sonninrenkaan hankkia nenästä roikkumaan, mutta ei sitä kukaan voi suositella.Ei missään kukaan pakota ottamaan jonkin tietyntyyppistä korua, mutta ohjeistuksia kannattaa kuunnella.
No ei se todellakaan ole saman asia. Se riippuu ihan lävistyksestä, esimä nännissä tappi paranee nopeammin kuin rengas, samoin navassa koska rengas hankaa helpommin vaatteisiin. Nenässä on paljon bakteereita ja korun puhdistus on ensiarvoisen tärkeää, jolloin rengas on helpompi pitää puhtaana.