miten pitäisi tehdä kulmasoutu tangolla, että saisi mahdollisimman paljon massaa selkää. Oteleveys ja selän kulma
kulmasoutu oikein
13
3139
Vastaukset
- tuossa mitat
Ole hyvä!
- tepa
kiitos
- edi
...oteleveys ja kulma kun tunnet sen parhaiten ottavan selkääsi...
- TeräsHiiri
Kulmasoutu on yksi eniten väärin tehtyjä liikkeitä kautta aikain. Yleisin virhe tässä on se, että kulmasoutu ei ole isojen painojen liike.
Kulmasoutu puree parhaiten selkään, kun yläkroppa on todellakin lähes lattian suuntainen. Selkä suorassa ja painot vedetään alavatsaan kiinni samalla puristamalla lavat yhteen.
Välillä voi tehdä tuota n. 45 asteen kulmassa vähän isommalla painolla. Mutta se ei ole liikkeen pääasiallinen tarkoitus. Tässä kykenee käyttämään lähes puolet isompaa painoa kuin tuossa edellisessä mallissa. Egoliike pienimunaisille.- pesukarhu
Totta joka sana.
- tepa
mikäoteleveys?
- pesukarhu
tepa kirjoitti:
mikäoteleveys?
sellainen oteleveys millä saat liikkeen tuntumaan selkäliahksissa etenkin latseissa. absoluuttista totuutta ei voi sulle ketään kertoa vaan se pitää itse kokeilemalla selvittää.
- row-a-boat
oikeen pitäs tuntuu?
mä teen vaikka mitä kulmia 45-50 oteleveys 25-60cm ja tunttuu ainoastaan alaselkään paitsi jollain otteella tuntu olkapäähänkiin..
Eli en saa mitään tuntumaa tonne yläselkään, miksi?- TeräsHiiri
Yläselässä se tuntuu.
Liike on helppo demonstroida ilman tankoa. Asetat kätesi alavatsan korkeudelle n. olkapäiden leveydelle, hieman ehkä leveämmälle. Tästä asennosta vedät kyynärpäitä suorassa linjassa taaksepäin niin paljon kuin vain pystyt. Vedät vaan niin kovaa taaksepäin kuin kykenet. Pidät tätä asentoa 10 sek. niin tunnet mihin sen pitäsi käydä. - pesukarhu
Kyllä sen pitäis siellä ylenpänä selkää tuntua erityisesti latseissa eli leveissä selkälihaksissa. Sulla taitaa olla joko virheellinen asento tai huono tekniikka tai sitten molemmat! ota seuraavalla kerralla pienempi paino ja pyri tuntemaan supistus selässä. kokeile vetää vatsaan tai rintaan-kummassa sitten paremmalta tuntuu. Liikerata on syytä pitää puhtaana ja selkä suorassa. ylävartalo kannattaa pitää melkein lattian suuntaisena.
- pesukarhu
TeräsHiiri kirjoitti:
Yläselässä se tuntuu.
Liike on helppo demonstroida ilman tankoa. Asetat kätesi alavatsan korkeudelle n. olkapäiden leveydelle, hieman ehkä leveämmälle. Tästä asennosta vedät kyynärpäitä suorassa linjassa taaksepäin niin paljon kuin vain pystyt. Vedät vaan niin kovaa taaksepäin kuin kykenet. Pidät tätä asentoa 10 sek. niin tunnet mihin sen pitäsi käydä.Monilla esim mulla henkilökohtaisesti toi pito menee vaan käsille eli mun mielestä ei kannata pysäyttää liikettä mihinkään asentoon-ei edes supistukseen mutta en tuomitse sillä jollakulla toi saattaa hyvinkin toimia. kannataa siis kokeilla eri tyylejä!
- TeräsHiiri
pesukarhu kirjoitti:
Monilla esim mulla henkilökohtaisesti toi pito menee vaan käsille eli mun mielestä ei kannata pysäyttää liikettä mihinkään asentoon-ei edes supistukseen mutta en tuomitse sillä jollakulla toi saattaa hyvinkin toimia. kannataa siis kokeilla eri tyylejä!
Niin, en mä tarkoittanut että sitä liikettä varsinaisesti pitää pitää siellä ylhäällä, vaan vastasin tuohon kysymykseen, että missä sen pitäisi tuntua.
Siis kun ilman tankoa laittaa kädet tuohon alavatsan kohdalle ja vetää siitä kyynärpäitä suoraan taakse niin lujaa kun pystyy 10 sek. niin tietää missä se kulmasoutu pitäisi tuntua.
Siis oikea liike ilman pysäytystä. =)
- etyetwwerwe
kulmasoudun saa parhaiten tuntumaan latseissa kässäreillä, kokeile vaikka itse!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv302836- 1432696
- 1372227
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162153Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131910Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161781450Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311246Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951214Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891182Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381138