päätimme poikaystäväni kanssa,ettemme halua lapsia.olemme jo 30vuotiaita.ja molemmat sitä mieltä.rakastamme toisiamme joten se riittää.aikaa jää vain meille ja tulevaisuus on erillainen kuin monen muun pariskunnan.olemmeko itsekkäitä?jos haluamme erillaisen elämän kuin kirkuvia räkänokkia kämppä täyteen.pidän kyllä lapsista ja ne on kivoja,mut toisaalta arvosta rauhallisuutta ja keskityn omaan hyvinvointiin.olemmeko iha uunoja?
onko itsekästä?
onnellinen2
251917
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Minusta molemmissa, vapaaehtoisessa lapsettomuudessa ja tahallisessa lasten hankkimisessa on taustalla itsekkäät vaikuttimet ja mitä siitä sitten. Elä elämäsi kuten parhaaksi näet. Eikös se ole tärkeintä?
minusta ette ole itsekkäitä. miksi kaikkien pitäisi perustaa perhe? punainen tupa, perunamaa, liuta muksuja ja koira. Ei se voi, eikä pidäkkään olla kaikkien unelma.
Olkaa onnellisia, että molemmat haluatte samoin. :)
"Punainen tupa" kyllä ja koira. Vapaaehtoinen lapsettomuus.
Ei minusta ole ollenkaan itsekästä! Jokainen päättää itse omasta elämästään, eikä kaikkien tarvitse elää saman kaavan mukaan. On rohkeutta olla erilainen! Jos todella niin haluatte, niin ei siinä ole mitään väärää, ei todellakaan. Kyllä nekin, jotka lapsia haluavat, ovat itsekkäitä (kuten joku edellä mainitsikin). Minusta on hienoa että olette samoilla linjoilla puolisosi kanssa, ristiriitoja tulisi vasta siinä tilanteessa, jos toinen haluaisi lapsia, ja toinen ei. Onnea suhteellenne ! :)
Oma valintanne, tietty ympäristön moraalisesti ahdasmielisimmät ainekset saattavat moisesta pahastua, mutta ne voi jättää omaan arvottomuuteensa. Kun katselee maailman tilaa niin kaikki toimet väestöräjähdyksen hillitsemiseksi ovat tervetulleita.
Teidän asiannehan se on,jos haluatte olla kaksin.Entäs sitten esim.kymmenen vuoden kuluttua,kun olette ehkä jo vakiinnuttaneet tapanne,tekemisenne,pientä riitaakin silloin tällöin,ikää 40,tuttujen,sukulaisten tenavat alkaa aikuistua,lentävät omaan pesäänsä.Kertoilevat kuulumisia,tuovat lapsenlapset hoitoon,mummolaan.Entäs sitten, 50,teillä menee loistavasti,olette saaneet lainat makssettua,elämä hymyilee,matkustelette,pidätte juhlia,rakastatte toisianne,kaikki on ihanaa,elämisen arvoista,ilman kirkuvia lapsenlapsia sotkemassa,hienoja kukka-istutuksia jne. 60,alkaa pikkuhiljaa ajatuksia itää päässä,tulevasta vanhuudesta,sen viettotavoista,työelämästä poisjäämisestä eläkkeelle,vapaa-ajan lisääntymisestä,olisi aikaa vaikka pitää siellä jo nuoruudessa hankituksi tulleella kesämökillä,kesäjuhlia lapsille,lastenlapsille jne.Entäs sitten 70,alkaa pikkukolotuksia olla kehossa,ei jaksaisi kenties kantaa mattoja pihalle asti,siivouspäivänä,ehkä se puolisokin jo heikko terveydeltään.Mihin onkaan joutunut ne kiltit naapurin lapset,jotka aiemmin käväisivät juttusilla,menivät menojaan,vallattomina,joka paikkaan ennättävinä,joista huokaisitte,ihanaa rauha,hiljaisus,heidän mentyään.Pääsitte taas viettämään laatuaikaa kahdestaan,kertoellen toisillenne,naapurien lasten ongelmista,vanhempien epätoivoisuudesta jne.ja onneksi teillä ei ole lapsia.Entäs sitten 80,kun alkaa olla aika miettiä elämän viimeisiä vuosia,sen viettopaikkaa,kenties otatte kotiin kotiapua,pärjäätte sillä jonkun aikaa,käytte välillä sairaalassa,onneksi pääsette vielä kotiin.Kovin alkaa olla jo.. hiljaista,Kotiapu toki piipahtaa, ehkä jo päivittäin,antaa lääkkeet laittaa ruoan,pesee pyykit,siivoaa,muttei ennätä jäädä pitemmäksi aikaa,on kiire toiseen paikkaan.Hyvät ystävänne ovat joskus käyneet kylässä,olette tehneet kaikenlaista mukavaa yhdessä,jostain kumman syystä heidän käyntinsäkin on vähentynyt.Oletteko koskaan mietiskelleet siihen mennessä,miten,kuka hoitaa,kun ette enää,kuin ajoittaen pysty huolehtimaan itsestänne,kehenkä luottaa omaisuusasioissa yms.joka toki on tärkeää,mihin joutuvat ,vaivalla hankkimanne hieno huvila,autot,osakkeet yms.Kuka käy teitä,viimeisinä kuukausina tervehtimässä,siellä vanhainkodissa,tai kenties sairaalan vuodeosastolla,kun ette enää kykene ottamaan edes vesilasista vettä itse.Meillä,melkein kaikilla ihmisillä on vapaus valita elämässämme monia asioita,nämä ajatukset voisivat olla tosia kenen kohdalla vaan.Itse olen kahden lapsen äiti,yh,taistelen toimeentulon kanssa,ei ole pankkitilillä,kuin palkkapäivänä sen verran,kuin joillakin menee omaan hyvinvointiin kuukaudessa.Sinnittelen päivästä toiseen,ei ole tukena olkapäätä jne.Nämäkin asiat ovat lopulta omia valintoja,onko huonossa parisuhteessa,lasten kärsiessä,henkisesti,vai niukassa taloudessa,lämminhenkisessä ympäristössä.Toivotan teille ja valinnallenne kaikkea hyvää.Onnellita tulevaisuutta,kiitos jos jaksoitte kahlata tämän purkauksen loppuun.
Vaan niiden laatu. Eipähän ainakaan tarvitse vanhana vinkua ettei lapset ikinä muista tai käy kylässä. Ihan typerää ladata lapsiinsa tuollaisia odotuksia, todennäköisesti joutuu pettymään.
..en lataa mitään odotuksia,jätin jutustani sen pois,tarkoituksella.Heillä on omat kuvionsa,käyvät tai eivät,se on heidän asiansa.Tiedän vain sen,olen heidät synnyttänyt,antanut omat,mielestäni oikeahkot eväät elämään.Toivon heidän jaksavan tässä kylmässä,kovassa maailmassa,joksi tämä nyky-yhteiskunta on muuttunut,mahdollisimman vähin ongelmin.Hyvää lapsellista tai lapsetonta elämää myös sinulle.
todella mitä tarkoitat.ja itsekin haluan lapsia, aivan varmasti, monestakin syystä, vaikken ehkä ole miettinyt noin pitkälle kuin sinä.Mutta.Onko mielestäsi hyvä että ihmiset hankkivat/saavat lapsia vanhuudém vuosia ajatellen?Musta se tuntuisi aika oudolta.Tuo kaikki kirjoittamasi oli todella totta, ei sen puoleen, mutta jos jollakin on jo sellanen olo , ettei taida jaksaa sitä sirkusta vauvojen ja pikkulasten kanssa(joka tosin kestää ehkä max n. 10v), onkohan hyvä että he hankkisivatkin lapsia esin kirjoituksessasi esiintyvien syiden tähden?
Ihan vaan tässä mietiskelin.Hyvällä mielellä, en kritisoiden :)
Kuuntelin presidentti ehdokas Halosen haastattelua,hän toi esille monia mielenkiintoisia asioita.Nykypäivän lasten pahoinvointi.psykiatriset ongelmat.Mistäköhän ne johtuvat..syitä on varmasti monta,mutten voi olla mainitsemasta,ihmisten kiirettä,rahan hankkimista,aina vaan lisää,toki myönnän,että rahahan se pyörittää elämäämme,onkohan nyt mahdollisesti käymässä niin,että lapset joutuvat kärsimään meidän vanhempien oravan pyörästä.Alkuperäiset kirjoittajat ovat tehneet oman ratkaisunsa,he juoksevat oravanpyöränsä sanelemassa vauhdissa,ovat ehkä,hyvä niin,tajunneet,että lapset ei sovi siihen sirkukseen.Vastasin edelliselle kirjoitustani kommentoineelle jo,,en odotakaan lasteni käyvän minua hoitamaan,huolehtimaan vanhuudessa,en ole heitä sen vuoksi synnyttänyt.Vaan siksi,että rakastan lapsiani,antaisin vaikka viimeisen leivän murun,jos heillä ei olisi.En ole ollut ihanne äiti normien mukaan,mutten ole laskenut valvottuja öitä,pestyjä pyykkejä,kannettuja ostoskasseja ym.Miten ihanalle on tuntunut pullean pikku kätösen tarttuminen käteeni,eka äitienpäiväkortti,ensimmäiset lasten kokkaukset,tiskivuorineen ym.Kiitos sinulle,toivon hyvää tulevaisuutta sinulle.Istun sitten vanhana kiikkustuoliin muistelemaan elettyä elämääni ja hoitaja avustaa,jokapäiväisissä askareissa.
Ei Darwin palkinnon voittaminen ole itsekästä, päinvastoin. Tavalla tai toisella elämään ja lisääntymiseen kykenemättömien geenit poistuvat kierrosta. Näin se vain menee.
Eli tietoinen valinta ja päätös olla tekemättä lapsia onkin geeneihin perustuva tapa toimia? Jokainen solu kehossa tietää, että nämä geenit ovat sellaisia, joita ei kannata lajissa jatkaa ja tästä hiljaisesta tiedosta syntyy kyseinen valinta... Mielenkiintoista. *Jää miettimään asiaa*
Lisääntymiselle haitallisten ominaisuuksien karsiutuminen ei vaadi haitallisten ominaisuuksien tiedostamista ja tietoista karsintaa.
Jos joku ominaisuus vain yksinkertaisesti estää yksilön lisääntymisen, yksilön geenit karsiutuvat kierrosta. Tämä ominaisuus voi olla vaikkapa taipumus omaksua ajattelumalli ja elämäntapa jossa lapset jäävät hankkimatta. Myös henkiset ominaisuudet ovat periytyviä.
ehkä outoa olla tekemättä lapsia, koska lapsethan eivät ole aina pieniä, vaan niistäkin kasvaa aikuisia, ja ovat sitten teille ystäviä ja tukena kun olette vanhoja. Teistäkin toinen aika varmasti kuolee ennen toista, ja jäljelle jäänyt osapuoli voi joutua olemaan pitkäänkin leskenä, niin kuka häntä lohduttaa ja käy katsomassa jos ei oma lapsi. Vanhoilla (elossa olevilla) ystävillänne on kuitenkin omat elämät ja omat perheet joista välittää.
itsekästä on tehdä lapsi! mailma ei ole niin hyvä paikka elää että sinne lapsia tarveis tehdä. mutta luulen etä joskus minäkin sen teen vauvakuumeissani.
Kun ette ole tehneet jälkikasvua, niin eikö teille tarvitse maksaa eläkettä sitten kun olette vanhuksia? Minun tulevat lapseni eivät ainakaan teidän eläkkeitänne kustanna. Entä kun sairastutte vanhuusiässä? Pitääkö teidät jättää kadulle sairastamaan, jossa jengit voivat rauhassa ryöstää ja hakata? Miksi meidän muiden ihmisten lapset joutuisivat suojelemaan ja hoitamaan teitä kun olette vanhuksia?
Keskustelun aloittaja kuitenkin kustantaa teidän perheen äitiysloman, mahdollisen vanhempainvapaan, neuvolakulut, osan päivähoidosta, koulutuskustannukset, sairaanhoitoa, hammashuollon, kouluterveydenhuollon, lapsilisät...
aasi!! eiköhän nämä ihmiset ole eläkkeensä omalla työllään ansainneet, vai onko tämä ihan vitunmoista utopiaa?
Vaikka olisi kuinka ansainneet, niin suurin osa niistä maksetaan kuitenkin verovaroista ja verovaroja ei ole, jos ei ole veronmaksajia.
Eli saako sinutkin sitten potkia ojaan kun olet täyttänyt 63? Kenellä tahansa on sen jälkeen oikeus potkia sinua kuin kapista koiraa, koska kukaan ei ole ennään valvomassa lakia vaan kaikki ovat eläkkeellä.
jos se on esim. opiskellut pitkään, olen jo minä veroja maksamalla maksanut hänen opiskelunsa. Eli on vain kohtuullista, että hän vastaavasti maksaa minun muksuni sairastamiset ja muut kulut.
Jos itsekäs käyttäytyminen on kerran sallittua, niin silloinhan minäkin voisin ryöstää rahasi, vain syystä, että olisin itsekäs.
lapsia vain rahan takia? meinaan sellainen fiilis tuli. mikä on muuten suhteesi pareihin jotka ei voi saada lapsia. noin laskeva mamma on sillekkin tehnyt jonkin hemmetinmoisen pisteytystaulukon....luulen että näät ihan punaista näiden ihmisten suhteen.
sähän oot!!eli sun mukaan vaikka jos ei ole kykenevä saamaan lapsia niin pihalle vaan kun joutuu eläkkeelle??!mieti oikeesti mitä siellä väität.
tulee kunnioitusta meikäläisen suunnalta. hyvä on et joku niitä lapsia tekee, koska itse en varmasti laita lusikkaani siihen soppaan...et ole itsekäs.
se ois itsekästä jos tekisit lapsia sen takia,että ne hoitas sua sitte ku oot vanha ja hauras.
Ei todellakaan ole.paljon parempi tuo teidän päätöksenne kuin sellasten lasten vanhempien, jotka tajuu sen paljon myöhemmin etteivät ole "lapsi-ihmisiä"...ja silloin se on myöhäistä.
Nauttikaa elämästänne!