Olen seurustellut mieheni kanssa liki vuoden. En ole aikaisemmin näin tosissani seurustellut, ja mietin seuraavaa. Tykkään tietysti olla rennoissa vaatteissa (korkeakorkoiset kengät on vaihtunut kangastossuihin, tiukat paidat löysiin, tiukat housut farkkuihin jne.), enkä jaksa enää laittaa itseäni niin kuntoon, kun olen jo saanut sen, minkä halusinkin.
Mutta joskus mieheni tokaisee, että "ostettaisko sulle noi seksikkäät pitkävartiset korkeakorkoiset saappaat", tai "ostettaisko sulle jotain uutta meikkiä, vaikka huulipunaa" yms. Ja välillä hän sanookin, että naisille kuuluu meikki.
No, kyllä mä meikkiä käytän, mutta vaan välttämättömimmät (ripsiväri ja kajàli). Mutta hän haluaisi, että laittaisin kirkkaita meikkejä – kirkkaan punaista huulipunaa, poski- ja luomivärejä ym. Mutta mä en jaksa. Ja kaiken lisäksi olen päättänyt, etten käytä ihomeikkejä sen kummemmin, ettei nuori iho mene pilalle.
Hän sanoo, että tykkää musta sellaisena, kuin mä olen eikä välitä, vaikken käyttäisi enää koskaan meikkejä ja kulkisin salihousuissa ja t-paidassa tukka sekaisin. Mutta silti jotenkin painostaa, että hän haluaa mun olevan naisellinen.
Tietyissä rajoissa mäkin kuljen; en liiku ilman meikkiä, ja käytän ihan sieviä vaatteita. Mutten jaksa päntätä kuin harvoin (suom. kulkea tiukassa, rintoja korostavassa paidassa, minihameessa, mustissa sukkahousuissa ja korkokengissä ja meikata kuin viimeistä päivää.). Ja hän joskus kuitenkin sitten tokaisee, että "se kuuluu naiselle".
Ei siinä mitään, ei hän mua jätä, vaikken laittautuisikaan, mutta pelkään, että häntä se häiritsee kuitenkin.
Miten tällaiseen asiaan kannattaisi suhtautua? Pitäisikö mun hullun lailla hänen mielekseen laittautua, vai olla oma itseni? Kiitän vinkeistä!
Mutta joskus mieheni tokaisee, että "ostettaisko sulle noi seksikkäät pitkävartiset korkeakorkoiset saappaat", tai "ostettaisko sulle jotain uutta meikkiä, vaikka huulipunaa" yms. Ja välillä hän sanookin, että naisille kuuluu meikki.
No, kyllä mä meikkiä käytän, mutta vaan välttämättömimmät (ripsiväri ja kajàli). Mutta hän haluaisi, että laittaisin kirkkaita meikkejä – kirkkaan punaista huulipunaa, poski- ja luomivärejä ym. Mutta mä en jaksa. Ja kaiken lisäksi olen päättänyt, etten käytä ihomeikkejä sen kummemmin, ettei nuori iho mene pilalle.
Hän sanoo, että tykkää musta sellaisena, kuin mä olen eikä välitä, vaikken käyttäisi enää koskaan meikkejä ja kulkisin salihousuissa ja t-paidassa tukka sekaisin. Mutta silti jotenkin painostaa, että hän haluaa mun olevan naisellinen.
Tietyissä rajoissa mäkin kuljen; en liiku ilman meikkiä, ja käytän ihan sieviä vaatteita. Mutten jaksa päntätä kuin harvoin (suom. kulkea tiukassa, rintoja korostavassa paidassa, minihameessa, mustissa sukkahousuissa ja korkokengissä ja meikata kuin viimeistä päivää.). Ja hän joskus kuitenkin sitten tokaisee, että "se kuuluu naiselle".
Ei siinä mitään, ei hän mua jätä, vaikken laittautuisikaan, mutta pelkään, että häntä se häiritsee kuitenkin.
Miten tällaiseen asiaan kannattaisi suhtautua? Pitäisikö mun hullun lailla hänen mielekseen laittautua, vai olla oma itseni? Kiitän vinkeistä!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos laittaudun oikein superkuntoon, saattaa tulla mieheltäni huomauttelua, että "Oho. Laitatko tosiaan nuo vaatteet?" Kun eiväthän muut saa nähdä samaa kuin hän... Aina ihmiset jää jotain kaipaamaan.
Teepä niin kuin Pii esitti: paa itses superkuntoon vaan. Ja katso miehesi reagointia kaupungilla kulkiessanne. Jos miehesi kävelee rinnallasi rinta rottingilla ja kasvoilla ilme, joka sanoo "Kattokaa kollit mun naista, eiks olekin kaunis? Ja sitä paitti se on MUN!", niin voit olla varma myös parivalinnastasi,ja sinun kantsii harkita olevasi enemmänkin "naisellinen", mutta jos miehesi pelkää silloin muiden miesten kuolaavia katseita, on epävarma ym ym. niin ehkä silloin jatkona olis ett jatka vaan samaan harmaahiiri-linjalla (sori, oli vaan pakko sanoo toi :-). Kukin taaplaa tavallaan.
laittautua.Mitä sitä turhaan?Tottakai joskus on kiva meikata ja laittaa jotain "hienompaa" päälle,mut mä en viihdy henk.kohtaisesti pyntättynä!Toki pukeudun aina tilanteen mukaan.
Voithan sä joskus yllättää miehesi ja laittautua oikeen kunnolla!;)...Mut älä ota tavakses pynttäytyä vain koska mies niin haluaa...Tärkeintä on, että oot oma ittes!:)Vaik sit verkkareis,t-paidas ja ilman meikkii (niinku mäkin,hih)...:)
Mua välil ihan ärsyttää naiset (ja miehetkin),jotka aina oikeen tyrkyttää itteensä mahollisimman tiukois vaatteis ja hirveis meikeis.Mut juu,mitäs se mulle kuuluupi:)
Ollaan vaan kaikki sellasii ku ite halutaan!:)
Hyvää syksyn jatkoo sulle ja muillekkin!
Mä en henk.koht lähde mihinkään ilman meikkiä,en edes landelle.olo on jotenki rähjääntyny ja ällöttävä.eri asia olla meikissä ja verkkareissa kun meikittä ja ns.hienoissa vaatteissa.meikin kanssa näytän todella kauniilta ja tottakai haluan olla kaunis..en siis tietenkään saunan jälkeen meikkaa jos en ole minnekään menossa.hyvää syksyä vaan kaikille!
Nyt kun oot miehen itsellesi "saanut" niin ei tartte enää pitää huolta ulkonäösta eikä kropasta! Toi on pahin virhe mitä ämmät tekee! Kaikki naiseni oon jättänyt kun ne on muuttunut LAISKOIKSI LÄSKEIKSI JOTKA EI PIDÄ ITSESTÄÄN HUOLTA!!!
Nyt meni vähän yli.Ei se,ettei jaksa meikata tai laittautua aina tarkoita sitä,ettei pidä itsestään huolta!!!!!!
Haluaisimpa vain sinut nähdä,ootko itsekkään kovin kummainen tapaus!?Tuskin,sori vaan.
Koitappas "mies" vähän miehistyä!
no salilla käyn 4 kertaa viikossa eli kroppa kunnossa. vaatteita tulee ostettua n. 500€:lla kuussa eli vaatepuoli on kunnossa. No ei se naamakaan ihan perseestä ole revitty:) Toi kommentti nyt koski vain sitä et ihmetyttää naiset kun ne alkaa seurustelemaan niin sit ei oo millään mitään väliä. Tää nyt on vähän yleistämistä mut kuitenkin. ja tää on mun mielipide ja jos siitä ottaa herneet nenään niin se ei oo mun ongelma!
Sähän voit täällä sepittää itestäs mitä vaan haluat...Mut kyllä mä sua uskon.Mitäpä syytä sulla ois valehdellakkaan.
En mä pahalla sanonut,enkä ottanut herneitä nokkaani.Ehei!
Mua vaan suomeks sanottuna viduddaa tommonen yleistäminen.
Kyllä mäkin tykkään laittautua ja meikata.Joskus räväyttää oikeen kunnolla;)...Mut kotiolois meikkaan harvoin ja kuljen sellasis vaatteis mis tunnen oloni kotoisaksi.Yksinkertaisesti.
No mut meitä on moneen lähtöön...
Ota huomioon muuten,että monellakaan ei todellakaan ole varaa törsätä kuteisiin 500€ kuukaudes!!!Saati sitten ostella meikkejä ja käydä kampaamos.Opintotuella ei kuule kovin juhlita.
Hyvä jos ruokaan on rahaa vuokran jälkeen...
Ikävä juttu jos sun kohdalle on sattunut naisia,jotka ei itsestään välitä.
Älä kuitenkaan mee yleistämään tollasta asiaa.Tänks!:)
Nyt rupes kuulostaa jo paremmalta! Eikä kotona tarvitsekaan olla viimeisen päälle tällättynä. Jotenkin vaan tuntuu et naiset "rupsahtaa" kun ne alkaa seurustelemaan ja siihen yritän saada vastausta??? Kertokaapas naiset mistä tämä ilmiö johtuu!!
Rupsahtaa? EIKÄ!
Ikuisuuden olen ollut naimisissakin, mutta ripsivärit ja puuterit laitetaan joka päivä kohdalleen ja liikuntaakin harrastan. Se on osa minua.
Aika jännää... mä olen laihtunut ja vain kaunistunut seurusteluni myötä. meikkaan ja käytän ihan samalla lailla vaatteita, kuin ennen mieheeni tutustumista. en kyllä voisi kuvitellakaan muuta. sinänsä vain hassua, että seurustelumme alkuaikana tunsin itseni paljon kauniimmaksi ja seksikkäämmäksi kuin nyt. kuitenkin objektiivisesti katsoen olen tosiaankin vain parantunut. mutta kai se on sitä, että alussa tuntee olevansa haluttu oli millainen vaan ja nyt vaikka olen miten kaunis, niin miestä ei jaksa innostaa.että vinkki miehille. voisitte huomioida naisianne myös posttivisessa mielessä ton ulkonäön suhteen. vai liekö mulle sattunut mies, joka ei ikinä kehu mua. muitten miesten katseista vain voin päätellä, että muille kelpaisin kyllä.
tässä muutama syy
1)mietipä itse, että joka päivä pitäisi käyttää 15-45 minuuttia peilin edessä laittaen naamaa ja hiuksia kuntoon.
2)Kun toisaalta kelpaa ilman niitäkin.
3)Iho kärsii siitä että aina meikkailee.
4) siitä ei aina ole edes mitään hyötyä, istut sitten vaan koko päivän neljän seinän sisällä pakkelit naamalla ja peset ne illalla pois. Turhauttavaa.
se nyt vaan on niin yksinkertaista, helpompaa ja välillä mukavampaakin olla vaan ihan rentona ja nauttia siitä että olo on "luonnollinen"
Ei koske tietenkään kaikkia naisia, mutta uskoisin että suurinta osaa, sillä sinäkin sitä jo ilmiöksi kutsut =)
niin ja siis se syy miksi sitä "aletaan tehdä" vain kun seurustellaan.... noh, mielestäni se on aina olemassa. Ethän sinä nyt ketään naista kotioloissa näe, ennen kuin aloitat seurustelemaan heidän kanssaan. Me kuljemme miten haluamme kotona, kun kukaan ei ole näkemässä. Seurustelun alkuvaiheessa pitää vaan aina näyttää niin kauniilta ja seksikkäältä, silloin sitäaamulla ensimmäisenä ryntää peilin eteen. Mutta kun yhteisiä aamuja tulee useampia, niin huomaa, että kelpaa sitä muutenkin... sitä alkaa ottaa rennommin.
Mieti itseäsi naisen asemaan... jaksaisitko? Eikä joku aamu huvittaisi vaan jättää meikkaamatta, ja sitten taas seuraavan ja seuraavana... Jos et muuten usko, niin lainaa toki naisesi meikkejä ja kokeile.... =) Lyön vetoa kauanko jaksat....
Ehkä jotkut eukot "rupsahtaa" niin kuin sä kauniisti sanoit...Mut niin rupsahdatte te miehetkin!(Ootas vaan sinäkin ku ikää tulee..)
Juu,no toi on sun mielipide.Onneks tääl kuitenkin on viel muita miehiä jotka on eri mieltä!:)Se riittääkin.
Eli sinä yleistät taas. Itse olen ollut saman miehen kanssa 13-vuotta ja mahdun samoihin vaatteisin kuin 13-vuotta sitten, vaikkakin olen synnyttänyt kaksi lasta!! (HUOM. en ole himoliikkuja vaan katson mitä syön ja liikun kun ehdin)
Moniko mies pystyy samaan (ja vielä jos miehet synnyttäisivät niin, tuskinpan ;))
Saakos kysyä muuten sinun ikää?? Itse olen 37-vuotta ja paremmassa kunnossa, kuin varmasti koskaan ja sen huomaa myös miesten katseista.
Luetaanpas ne mun vastaukset kunnolla. Mähän sanoin että ei kotona tarvitsekaan olla vimpan päälle tällättynä! Ja joku tossa valitteli kun menee niin kauan laittautua joka päivä, niin kyllä mullakin kestää "aamutoimet" jonkin aikaa!
joka aamu:
1 hampaiden pesu
2 parran ajo ( 2 kertaa viikossa trimmaus)
3 suihku sis. pesu shampoolla hoitoaineella joka päivä
4.suihkun jälkeen kokovartalo rasvaus että ei iho kuivu
5 vaatteet päälle (mahdollinen paidan silitys)
6 hiusten laitto sis.geeli/vaha
joitakin satunnaisia tehtäviä!
Ja nyt kaikille tiedoksi että en ole homo. Löytyy meitä miehiäkin jotka pitää itsestään huolta!
Miehesi tahtoo nähdä sinut viimeisen päälle laitettuna näyttääkseen toisille, omaksi ilokseen tai molemmista syistä.
Kun hän kuitenkin sanoo pitävänsä sinusta sellaisena kuin olet ja tähän asti asiasta ei ole tullut mitään kynnyskysymystä, niin kyse ei ole siitä, että hän haluaisi pelkästään kauniin naisen.
Keskustele miehesi kanssa, mitä hän tarkemmin haluaa, niin ehkä löydätte sopivan kompromissin. Miehesi pitää toiveitaan ei-sopivina, siksi hän ei esitä niitä avoimena vaatimuksena tai haluna, joten nää vähän vaivaa, että pääsette yhteisymmärrykseen.
Kun miehellesi tuottaa iloa, että olet laitettu, niin eikö sinullekin tuottaisi mielihyvää, laittautua hänen vuokseen JOSKUS. Missään tapauksessa ei ole hyvä, että suostuisit tekemään itsestäsi nuken, jos et itseäsi siinä roolissa kotoisaksi tunne.
entäpä kun meillä päin on näin, että miehelleni käy, että näytän mille tahansa. Hän ei ole koskaan pakottanut minua meikkaamaan, on vaan aina sanonut, että meikkaa omaksi iloksesi jos haluat, mutta ei tartte minua varten. Niinpä se on jäänyt, nykyään laitan vaan ripsaria, puuteria ja siinä se onkin. Toki jos ulos lähdemme niin meikkaan kunnolla. Hän pitää minua kauniina meikittömänä, mutta minua vaivaa nyt ennemminkin se että hän ei halua nähdä minua vielä kauniimpana, meikkien kanssa. Hän ei välitä siitä miltä näytän. Jos laitan jotain seksikästä päälle ja meikkaan vähän enemmän, niin tulos on sama kuin ilman meikkejä, en sytytä häntä ollenkaan. Haaveena olisi, että joku kerta hän haluaisi minua suunnattomasti (lue: Tulisi hulluksi halusta) vain sen takia mitä minulla on päälläni (en nyt tarkota mitään alusvaatteita, ne kyllä sytyttävät). Harrastamme seksiä, 2-5 kertaa viikossa, ei ole siis kyse siitä ettei hän vain yksinkertaisesti halua minua. Hän siis pitää minua kauniina meikkien kanssa ja ilman meikkejä, mutta ei mitenkään erityisen sytyttävänä meikkien kanssa....sekavaa