Sauli sanoi kannattavansa työllistymisessä sellaista tapaa, että on parempi että työtön menee työhön sillä peruspäivärahalla vaikka ansiotaso olisi mitätön muuten, sillä on hyvä että hän on elämässä kiinni!!!!
Eli mitä siitä vaikket enää toimeen tule kun olet töissä, kunhan teet ilmaiseksi töitä ja NAUTIT työstä ilman korvausta!
Eli nyt on muotia tehdä vaan töitä ilman palkkaa. Mikähän mahtaa olla Saulin kuukausi palkka? Mahtaa olla melkoinen, niin eihän sitä voi ymmärtää miten me täällä kituutellaan.
Tarjan aikana meni markka, ja hinnat nousi euron myötä pilviin. Nyt ei ole koskaan enää rahaa. Nyt Sauli vie varmaan suomen Natoon, niin mitä meille jää? Lähdetään pakolaisiksi Afrikkaan asumaan savimajoihin, kun suomi häviää maailmankartalta.
Samahan se on missä sitä nälkää näkee.
Luulisi poliitikkojen hävettävän, mihin tilaan ne ovat suomen ajaneet. Oman maan kansalaiset käsketään keräämään kolhtia ja kaiken maailman avustuksia köyhiin maihin, ja luonnonmullistuksista pidetään sellasta meteliä, että auta auta, mutta kun on kyse oman maan kansalaisten hädästä, niin meitä ei auta kukaan. Meiltä viedään kaikki.
Eli mitä siitä vaikket enää toimeen tule kun olet töissä, kunhan teet ilmaiseksi töitä ja NAUTIT työstä ilman korvausta!
Eli nyt on muotia tehdä vaan töitä ilman palkkaa. Mikähän mahtaa olla Saulin kuukausi palkka? Mahtaa olla melkoinen, niin eihän sitä voi ymmärtää miten me täällä kituutellaan.
Tarjan aikana meni markka, ja hinnat nousi euron myötä pilviin. Nyt ei ole koskaan enää rahaa. Nyt Sauli vie varmaan suomen Natoon, niin mitä meille jää? Lähdetään pakolaisiksi Afrikkaan asumaan savimajoihin, kun suomi häviää maailmankartalta.
Samahan se on missä sitä nälkää näkee.
Luulisi poliitikkojen hävettävän, mihin tilaan ne ovat suomen ajaneet. Oman maan kansalaiset käsketään keräämään kolhtia ja kaiken maailman avustuksia köyhiin maihin, ja luonnonmullistuksista pidetään sellasta meteliä, että auta auta, mutta kun on kyse oman maan kansalaisten hädästä, niin meitä ei auta kukaan. Meiltä viedään kaikki.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minkään ei ole suurempi riskitekijä pitkäaikaistyöttömän työllistymiselle kuin kotona passivoituminen. Siinä katoaa itsetunto, sosiaalinen verkosto, sekä tuntuma työelämään kertaheitolla. Monet työttömät olisivat itse valmiita tekemään töitä muodollista korvausta vastaan, pitääkseen itsensä edes jollain tapaa kasassa ja kiinni yhteiskunnassa. Ainakin tällainen mahdollisuus tulisi tarjota, vaikka siihen ei suorastaan pakotettaisikaan.
Ansiosidonnaiset ovat ne todellinen uhka yhteiskunnalle kokoomuksen mielestä. Saulikin sanoi eilen, että olisi aikoinaan ollut valmis "hieman" korottamaan peruskorvauksia, jos saman aikaisesti olisi suostuttu pienentämään ansiosidonnaisia. Valitteli sitten, etteivät muut suostuneet tähän pienten ihmisten eläämää ja toimeentuloa parantavaan ehdotukseen. Kun ansiosidonnaiset poistuisivat, samalla poistuisi myös työttömyysongelma.
Suomi nousuun ja köyhät kyykkyyn, on kuultavissa kokoomuslaisten kauniiden korulauseiden ja ystävällisesti sivuasioihin kiertyvien sanojen takaa.
Jos isäni eläisi, hän sanoisi että moni on taas itse innokkaasti mukana rasvaamassa omaa hirttonaruaan liukkaammaksi.
että ihminen vailla työtä on laiska! Kotona oleva tekee kotityöt, hoitaa lapset ym asiat, käy harrastuksissa, hänellä on ystäviä, ja kyllä tekemistä löytyy.
Luulenpa että töissä ollessa ei enää jaksa lähteä harrastuksiin ja tavat ystäviä. Niinkävi mulle, kun olin 9 kk töissä, lopetin harrastukseni sille ajalle, en pahemmin siivonnu, ruuat ostin valmiina tai tilattiin pitsat, en jaksanut lähteä ystäviä tapaan, en jaksanut otta heitä vastaan, ja lapset jäivät vaille huomiota kun en jaksanut.
Nukkumaan käytiin klo 19.30, ja sekös rassasi lapsia!
Mutta kun ei jaksanu ei jaksanu.
Lapset sanoivatkin kun työt loppu, että "Ihanaa ollaan saatu äiti takasin"! Ja arvaa vaan, kuinka hyvältä tuntui.
Nyt kotona ollessa kudon kaikille sukkia lapasia, alakerrassa paukutan mattoja, käyn mummoja ja pappoja auttamassa pihatöissä ja siivoomassa, ja lisäksi teen kotityöt ja käyn kaupassa. Koti on aina siisti ja ruoka valmista.
Ei mulla ole yhtään tuntumaa, että olen passivoitunut, päinvastoin, jaksan paremmin kuin töissä oleessa. Silloin olin kotiin tullessa passivoitunut, enkä tehnyt juuri mitään. Mulle yksi työ riittää kerralla, en kaipaa montaa ythäaikaa.
Kyllä tekemistä riittää, etenkin lapsiperheissä joten siitä ei varmasti ole kyse. Kyse on henkilökohtaisten resurssien kohdistamisesta ja tekemisen priorisoinnista. Sukan kutominen ei edistä työttömän töihinpaluuta ellei kyseessä sitten ole ammatti. Se voi toki olla ja onkin varmasti yksi keinoista täyttää "työpäivää" ja pitää mieli virkeänä.
Kuitenkin tämä tekeminen pitäisi kohdistaa työhönpaluuta edistävästi, mikäli sellainen on vielä aikomuksena. Lapset ja koti pärjäävät kyllä, kuten ne ovat aikaisemminkin pärjänneet. Lähinnä tuolla passivoitumisella tarkoitan etääntymistä työyhteisöstä, työtehtävistä, työrytmistä ym... Se on erittäin vaarallista työllistymistä ajatellen.
Eli peräänkuuluttaisin mahdollisuuksia halukkaille pitää ammattitaitoa ja sosiaalista verkostoa yllä, sekä ylläpitää tuntumaa oikeaan työelämään vaikka sitten pienemmällä korvauksella.
Työn ja vapaa-ajan yhteensovittamisongelma on sitten oma, sinänsä haasteellinen ja tärkeä aihepiirinsä.
Tarkoittiko hän ansiosidonnaisen pienentämistä vai poistamista kokonaan?
Pienentäminen voisi toimia jopa eräänlaisena eteenpäin ajavana voimana työnhakuun. Tiedän liian monta tapausta, jotka hyvän ansiosidonnaisen turvin ovat olleet "lomalla", joka jälkikäteen on koitunut kohtalokkaaksi työllistymistä ajatellen. Toki korvauksen suuruus olisi pidettävä sillä tasolla, että tuen saaja selviytyy velvoitteistaan.
Ei olekaan kysymys laiskuudesta, vaan siitä, että jokaisen pitäisi elättää itse itsensä jos vaan pystyy. Sinun rahasi tulee toisten tekemästä työstä, ja monille niistä ihmisistä on myös lapsia kotona. Miksi heidän pitää tehdä työtä, mutta sinä katsot oikeudeksesi olla kotona ja nostaa korvausia, vaikka miten siivoisit ja tiskaisit. Pitää niiden työssäkäyvienkin siivota ja tiskata ihan samalla tavalla. Ja lisäksi elättää sinunlaisesi vapaaehtoistyöttömät. Varmaan on kivempaa olla kotona kuin töissä, mutta kenen rahoilla???
työelämässä olleena voin sanoa että työttömyys voi olla hyvä syy levätä ja ei ole edes tunnetta että olis kaiken ulkopuolella kun löytää itsensä!
Kaikki tekeminen on TYÖTÄ. Olitpa sitten kotona tai kodin ulkopuolella. Miksi on niin vaikee käsittää, että elämässä on muutakin kuin työ. Minusta on ihanaa herätä aamulla kiireettä, ja laittaa lapset rauhassa kouluun. Lukea päivän lehdet,ja juoda aamukahvit. Ja sitten aloittaa KOTITYÖT! Jos olisin työttä, jonkun oisi tultava tekemään viikkosiivous, ja sehän maksaa. Nyt minä teen sen itse ilmaiseksi perheelleni. Valmisruoka maksaa enemmän, kun minä teen isomman määrän ruokaa halvemmalla.
Jos olisin töissä, ja olisi päivähoitoikäisiä lapsia, jonkun olisi maksettava vielä pienempien päivähoitokulut, sillä yksinhuoltajillehan se ei maksa mitään, joten se menisi myös sinun pussistasi. Mikä sitten on hyvä sulle, ei ole mulle, ja toisinpäin. Aina pitää valittaa. Minäpä en valita, olen osani valinnut, ja sopii mulle. Ei se työ ole koko elämä, vaan elämästä pitää osata nauttia.
Kyllä useimmat työssä käyvät hoitavat samat asiat kuin sinä vielä työnsä lisäksi ja nauttivat siltikin elämästään täysin siemauksin. Etkä suinkaan tee näitä töitä ilmaiseksi vaan työttömyyskorvauksen tuella. Eli maksatat kotityösi työtä tekevillä. Kaikki varmasti nauttisivat kiireettä heräämisestä aamulla, lehtien lukemisesta ym. mutta sen lisäksi suurin osa haluaa myös kantaa vastuunsa yhteiskunnan hyvinvoinnista ja kehittämisestä.
Työssä käynti ei pois sulje elämästä nauttimista. Päin vastoin se lisää mahdollisuuksia siihen kun asiat fiksusti hoitaa.
Maksat veroja mistä? Työttömyyskorvauksista, jotka tulee valtiolta? Olet pelkkä sosiaalipummi, joka lykkää itsensä ja perheensä elättämisen muitten niskoille.
"jonkun olisi maksettava vielä pienempien päivähoitokulut" "jonkun oisi tultava tekemään viikkosiivous,"
Mikset itse maksa omia kulujasi, miksi aina joku MUU pitää löytää maksajaksi tai tekijäksi? Ei jumalauta että ottaa pattiin tollaset LUSMUT! Aina on itse siivottu vaikka on aina myös töissä käyty ja kovat verot maksettu. Nyt nähdään että on itsemme lisäksi elätetty myös sosiaalipummit!
on masentavaa tehdä työtä korvausta vastaan kun siinä sivussa saa seurata miten samasta työstä toiset saa täyden palkan eikö ole aika eriarvoista vaikka samaa työtä tehtäisiin
kasvata lapset rauhassa isoiksi. Näitten työnarkomaanien kannattaisi kunnioittaa sinua kun kasvatat heille hoitajia ja veronmaksajia että saavat ehkä eläkettä joskus.
sekun on niin väärin että ei saa työkkäreillä elellä vuodesta toiseen.
Eikös Niinistö todennut että työtön saisi työttömyystuen ja sen lisäksi palkan, joka olisi pienempi kuin normaalipalkka.
Otetaan esimerkki. Työtön saa nyt 500 €/kk. Minimipalkka työstä on 670 €/kk. Työtön menee työhön, jolle on laskettu että siitä voi maksaa enintään 400 €/kk. Koska tuo on alle minimipalkan, työtä ei voida teettää nykyisin eli kun täällä useasti puhutaan että töitä olisi muttei palkanmaksajia, tämä työ olisi sellainen.
Jos Niinistön malli olisi voimassa, niin työtön joutuisi/pääsisi tähän työpaikkaan ja hänelle maksettaisiin tuo 400 €/kk palkkaa ja lisäksi 500 €/kk tukea. Työllistetty saisi siis 900 €/kk ja joutuisi tekemään normaalit työpäivät.
Se olisi siis Niinistön visio työpaikkojen lisäämiseksi.
Halonen vastaavasti on jo saanut tahtonsa läpi ja hänen puoleltaan työttömät työllistetään näin. Neljän vuoden aikana yli 500 päivää työttömänä olleet pitkäaikaistyöttömät ovat velvollisia tekemään työttä työttömyystuella.
Ja nyt on jo suunniteltu ajan lyhentämistä sataan päivää. Kun Halosen jengi saa ajan viikkoon, niin sitten duunari voidaan irstisanoa ja ottaa samantien töihin työttömyystuella.
Hallitusnikkari taas on esittänyt että työttömyysturva olisi aina ja kaikilla työikäisillä ja työkykyisillä. Tämä synnyttäisi usuia työpaikkaja kokoaikatyötä riittäisi kaikilla työikäisille ja työkykyisille eikä työttömiä enää olisi muutaman vuioden kuluttua.
Sekä Niinistön ehdotus että Halosen toteuttama malli aiheuttavat lisäkustannuksia, koska yhteiskunta maksaa niissä normaalissa tilanteessa tukea työntekijöille. Hallitusnikkarin malli sen sijaan ei lisää kustannuksia missään vaiheessa ja työttömyyden kustannukset painuvat hyvin alas muutamassa vuodessa ja nollaan alle sukupolvessa.
Sauliahan tukee mm. yrittäjät. Heillehän on edullista saada ilmaistyövoimaa, joten toki Sauli sellaista mielellään heille järjestäisi.
Olen vain sitä mieltä, että työstä tulee tekijälle maksaa asianmukainen palkka. Ei työttömiä voi panna siinä suhteessa eri kastiin. Jos töitä joutuu tekemään tukia vastaan, niin sehän tarkoittaa sitä, että työnantaja luistaa paitsi palkan osalta, niin myös välttää muut työnantajamaksut. Työntekijä menettää oikeuden kesälomaan, eläketurvaan jne.
Moni työtön olisi kiitollinen pelkästä mahdollisuudesta päästä osoittamaan kyntensä työnantajalle ja tilaisuudesta päästä ehkä jatkossa solmimaan normaalia työsuhdetta.
Kysehän ei ole ilmaistyövoimasta vaan siitä että osan tuloista maksaa yritys ja osa tulee sosiaalitukena. Taloudellisesti kannattavampi ratkaisu siis myös työttömälle.
Tämä voisi myös lisätä työpaikkoja pienyrityssektorilla jossa muuten ei ole mahdollisuuttakaan palkata ulkopuolista työvoimaa.
"Työtön saa nyt 500 €/kk."
Mistä tällainen summa on saatu?
Työmarkkinatuki on n. 370€/kk Netto.
Bruttona siitä tulee n. 460€/kk. Eikä veron osuutta voi muutenkaan laskea mukaan tässä tapauksessa, koska tuo raha tulee valtion kassasta.
Ainakin näin nuoren näkökulmasta se kyllä syö itsetuntoa kun ei kelpaa mihinkään muuhun kuin tekemään työmarkkinatuella samaa työtä mistä toinen saa palkan, huolimatta siitä että en suinkaan mieluummin istuisi päiviäni kotona tekemättä mitään. Eikä ainakaan kenenkään tarvitse tulla väittämään, etten ole hakenu töitä. Viime kesästä lähtien en muuta ole tehnytkään kuin lähettänyt hakemuksia ja käynyt kyselemässä töitä!