On kai yksi hailee poistuuko (ja tod.näk. kyllä) tupla-alv vai ei. Valtio kenties nostaa autoveroa vaikkapa 10 % ja se siitä ilosta! Sattuu kuulumaan niihin asioihin mihin EU:n yliarvostettu tuomioistuin ei voi ottaa kantaa. Ja muutenkin turha vikistä; esim Tanskassa autovero on yli 200 %, emme me täällä pikku lintukodossamme ole kaikkein huonoimmassa asemassa. Tuntuu vain olevan verissä tämä ikuinen valittaminen. Varsinaisia viikinkejä olemme... -MB-
Herätkääpä pahvit !!!
TJ 9
71005
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
NYT ON ASIAA, MENKÄÄ JUNTIT KAUPPAAN OSTAMAAN AUTO, MIKSI SUOMALAINEN AINA VALITTAA JOKA ASIASTA KOSKA ON JUNTTI PASKA, JA JOKU LUULEE ETTÄ KOHTA SAA AUTOJA HALVALLA HAH, SUOMESSA ON VAAN SELLAINEN TYYLI ETTÄ JOS JOLLAIN ON UUSI HIENO AUTO HETI KATSOTAAN, MITÄHÄN TOI LEIKKII, SE ON JUST SITÄ JUNTTIMAISUUTTA, ONHAN SE MUKAVA AJELLA PARI VUOTTA VANHALLA LÄNSIAUTOLLA, SUOMI JUNTTI ISTUU VANHAAN MAZDAAN JA VALITTAA KUN ON NIIN KALLISTA, KATSOKAA PEILIIN.
Uusimmassa Renault-viestissä Volvo-Auton toimitusjohtaja varoittelee hintojen noususta. Kun autoalan ammattilainen julkisesti laukoo rankkaa tekstiä niin kannattaa miettiä onko ko. henkilöllä varaa pilata maineensa olemalla väärässä.
Puhuuhan Niinistökin mitä sattuu, pari päivää sitten sanoi että rahat otetaan autoilijoilta pois edelleen, sitten eräs iso EU pamppu sanoi jotain aivan muuta... Vaikkakin verotus on jokaisen valtion oma asia, EU aikoo yhtenäistää verotuksen unionin alueella ja nyt puhuttiin auton verotuksesta.
Ja vielä muistutuksena: se tiedetään että hintojen harmonisointi tulee nostamaan autojen hintoja, käytetyn maahantuonti tulee helpottumaan.
Kaikki muu on spekulaatiota ennenkuin salamyhkäinen eduskuntamme suo meille nöyrille tiedonjyväsiä.
siitä miten muut asiat verotuksessa ovat Tanskassa. Minä en? Mutta sen tiedän, että Suomessa kokonaisverotus on kovaa verrattuna muihin maihin. Lisäksi palkat ovat pienempiä kuin muualla. Ja kun tästä vedetään johtopäätös siitä missä autot ovat kalliita ja missä eivät (tai eläminen yleensäkin) niin Suomi on vahvoilla kalleimman tittelistä (Euroopassa).
Asiat eivät aina ole niin yksiselitteisiä. Ei voida verrata pelkästään jotain prosentteja vaan pitää ottaa kokonaisuus huomioon.
Pohdi sinä miltä kantilta lystäät mutta täällä nyt sattuu olemaan kysymys autoverotuksesta ja muista siihen liityvistä asioista eikä mistään kokonaisuuksista!
Oli puhe pelkästä autoverosta tai ei, kokonaisuus pitää silti ottaa huomioon. Voihan olla että jonkun maan muut verot ovat matalia ja siksi autojen verotus ankaraa. Sillä syyllä ei voi vaatia Suomeen veronalennuksia autoille, sillä kokonaisuus on otettava huomioon. Meillä kun asiat on niinkin hienosti että verotus kaikesta on ankaraa :)
Mitä sekin auttaa jos vero vähän tipahtaa maahantuonti hinnat nousee kuitenkin saamaa tahtia ja lopputulos on -0. Ainoa mikä muuttu on se että sen 20 vuotta vanhan saksasta tuodun diesel mersun loppuhinta laskee saturaisen tai pari.