Hei kertokaa hyvät ihmiset omat mielipiteenne siitä, kun joku laittaa poikki tekstiviestillä. Mun mielestä se on raukkamaisuuden huippu, ja kun sen on kokenut, se tuntuu vielä pahemmalta!
textaribänät
murtunut
121083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...olen kokenut sen. kyllä on päässä jotain vialla jos ei pysty sanomaan päin naamaa.
..on se aika raukkamaista. Hyvä kun pääsit siitä eroon! :)
sillä mun viimeisin jätti mut tekstarilla ilman mitään ennakkovarotusta. Tosin raukka ei vieläkään varmaan tajuu mitä "hän teki siinä väärin"...:(
Ja kehtas muutaman viikon eron jälkeen vielä vonkaa mua takasin ja sillonkin tekstarilla,ei voinu/uskaltanu tulla kasvotusten asialle...!!!:(
Mun mielestä toi on raukkamaisin tapa mitä voi tehdä!!!!
voin lohdutukseski sulle sanoa että ajattele näin "semmoinen ihminen joka laittaa välit poikki tekstiviestillä ei ansaitse sinua" saati ketään!
saisi vähän ajatella
inhottavaa tuommoinen, pyydän, tee hänelle selväksi ettei se ole hyvä tapa tehdä sitä, sano se sille suoraan että kuinka raukkamainen hän on,
sano ettei hän voi aloittaa suhdetta jos ei pysty lopettamaan sitä kasvotusten.
Minun entinen mieheni otti yhteyttä minuun vuosien jälkeen...mies jota rakastan(?) edelleen minun ensimmäiseni jonka kanssa olimme pitkään yhdessä.Asiat jäi pahasti kesken silloin ja olen odottanut tilaisuutta asioiden selvittelyyn..Hän siis viestitti ja olin kuin seitsemännessä taivaassa...Viestittelyä kesti hetken ja yritin ehdottaa tapaamista useaan otteeseen vain että vanhat asiat olisi saatu selvitettyä...ja että minun olisi helpompi jatkaa eteen päin uuden mieheni kanssa.Kaikki sujui mukavasti kerroin iloista ja suruista mitä niiden muutaman vuoden aikana oli tapahtunut ja avauduin täysin hänelle...kunnes hän tylysti vaan ilmoitti että ei viestitellä enään...JÄLLEEN KERRAN HÄN JÄTTI ASIAT KESKEN JA KAIKKIHAN SEN TIETÄÄ ETTEI UNOHTAMISESTA TULE MITÄÄN KUN ASAT ON JÄÄNYT KESKEN EDELLISEN KANSSA...PALJON PAREMPI OLISI OLLUT ETTÄ HÄN OLISI TULLUT KASVOTUSTEN JUTTELEMAAN YHDEN KERRAN KUIN OLISI VIESTITELLYT USEAAN OTTESEEN...JÄLKEEN PÄIN KUULIN ETTÄ HÄN SEURUSTELEE MYÖS JOKA VIELÄ LISÄÄ OMAA HALUANI SELVITTÄÄ ASIAT JOTTA VOISIMME VIIMEINKIN JATKAA ETEENPÄIN UUSIEN KUMPPANEIDEN KERA!
Onhan toi kyllä tosi törkeesti tehty, mut niin oli mun mielestä kyl sekin, kun mun poikaystävä lähetti mulle ihan vitsinä viestin: "mä en rakasta sua enään, mulla on jo pidemmän aikaa ollu haku päällä ja nyt mä oon löytäny sen oikean." Sillon kyllä kieltämättä sydän pysähty ja tuntu tosi pahalta...! Onneks sain sit kuulla, et se olikin vaan joku sairas pila... :(
jättäminen tekstiviestillä on tosi pelkurimaista.
luulisi, että jos toista on rakastanut, kunnioittaa edes sen verran että uskaltaa puhua kasvotusten.
itse olen saman kokenut, teki hemmetin kipeää mutta näin jälkeenpäin, vuosia myöhemmin lähinnä naurattaa koko tapaus ja säälittää koko ihminen.
murtunut, hyvä että pääsit tuommosesta luuserista eroon.
tsemppiä paremman löytymiseen! =)
Mun tyttöni vain lopetti yhteyden pidon ja sit ku menin käymään ni se sano "En halua nähdä sua enään"
Luulenpa, että toi on aika yleistä ja helppoa. Parempi se mun mielestä on kuitenkin edes tolleen ilmoittaa, kun on myös paljon tapauksia joissa ei toiselle ilmoiteta yhtään mitään. Jätetään vaan vastailematta puheluihin ja viesteihin. Se se vasta onkin raukkamaista. Textaribänät on helppo tapa. Ei tarvitse selitellä monimutkaisesti, kun ei enää kiinnosta. Ja hyvähän se on, jos edes ilmoittaa. Ei ole kivaa ottaa vastaan sitä toisen pahaa mieltäkään, kenties itkua. Kun ei se kuitenkaan mitään auta.
niin, onhan se anteeksiantamatonta tehdä noin. Tein sen itse, tosin siinä tilanteessa ei toista vaihtoehtoa ollut. Eli yritin puhumalla useampaan otteeseen jättää, mutta mies lähti karkuun joka kerta, kirjoitin hänelle kirjeen, jonka hän repi ennenkuin edes avasi, soitin, mutta hän katkaisi puhelun, kun aloin erosta puhumaan. Yritin yhteensä parin kuukauden ajan saada hänet istumaan alas ja kuuntelemaan, että haluan erota. Olisin halunnut hänelle kertoa syyt eroon jne, mutta ei niin ei. Lopulta olin niin väsynyt, että kirjoitin viestin, jossa kerroin asian. Ei hän siihenkään reagoinut, mutta se oli enemmänkin minulle se lopullinen piste i:n päälle. Olen itse tosi pettynyt itseeni, että en parempaa keinoa löytänyt, mutta myös miehen käyttäytymiseen. Nyt puoli vuotta eron jälkeen hän olisi halukas puhumaan erosta.. Tosin minä olen jo jatkanut ja käsitellyt eron ajat sitten.
mä jätin ..oli pakko...
rakastin tätä miestä ..mutta en voinnut muuta kun entinen tuli takaisin..
eli toisin sanoen tein valintani..oliko se sitten väärä tai oikea..sitä en tiedä..mutta kun kummastakin välittää..en osaisi jättää silmiin katsomalla koska en haluaisi itse jättää mutta on vaan pakko ..ei pysty pitää kahta..se oli tunteiden pakoilua..mulla riittää rakkautta ..mutta täytyy vaan tehdä valintoja..
Mä oon ite joutunu jättämää äijäni tekstarilla ku en vaan pystyny sanomaan sitä sille suoraan:(Enkä ole siitä mitenkään ylpee!Paras tapa ois mun mielestä sanoo se suoraan mut joskus ei vaan pysty..Siinä oli mun mielipide asiata..en pidä sitä mitenkään raukkamaisena!