Umpiot loistamaan!

Millä saan ruostuneen umpion taas heijastamaan valoa ? Äläkä sano että osta uusi, tämä tulee sumuvalolle joka ei ole pakollinen. Uuden umpion hinta 80e. Jos massaan ruostekohdan, ja levitän jotain kiilloketta / kromispräytä etc, ideoita ?
6718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Bilteman kromi spray ei ainakaan toimi, itse en o siinä saanu lakkaa toimimaan sen päällä vaan se menee mataks. En tiiä onko semmosta ruostetta mahdollista korjata kovinkaan helposti? Tosta kromi spraystä vois panna aiheen tänne saako/onko kukaan saanu maaleja toimimaan. Täytyyhän se lakalla suojata.

Äänestä

Aa, käytätkin sumuvalojasi vain siis koristeeksi.. Kielsit sen parhaan vaihtoehdon, joten tarjoan vielä paremman. Ota ne tuikut kokonaan pois. Tulee vähemmän harmia kaikille. Ja vaikka ne ei pakolliset ole, niin katsastuksessa niiden pitää olla moitteettomassa kunnossa.. Teoriassa siis

Äänestä
  • Entäs jos kokeilisit lehtikultaa? Kultaus pysyy hyvin ja sen voi kiillottaa ja lakata.

    Äänestä

  • -?- kirjoitti:

    Entäs jos kokeilisit lehtikultaa? Kultaus pysyy hyvin ja sen voi kiillottaa ja lakata.

    Kullitus on housuissas?! Ehkä kulta nyt kuitenkin on liian halpamaista noinkin koreaan paikkaan...;)

    Äänestä

Itse ainakin joskus olen joutunut tyytymään folioon! Se heijastaa hyvin ja on helppo muovata sopivaksi! Ehkä kaikkein parasta vois olla folioteippi, ja vetää reunat lampun rungon ja lasin väliin, kun lamppu lämpee niin teippi saattaa kuivuta ja sittenmmin irrota. Mutta tarkemmin kun miettii niin se ihan tavallinen folio vois olla kaikkein paras. Liimaa vaikka " sieltä täältä " pikkusen kiinni.

Äänestä
  • Itse vetelin kuumaa kestävää kiillotettua alumiiniteippiä, ja hyvin on kestänyt.. Valoteho parani kyllä huomattavasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ude kirjoitti:

Millä saan ruostuneen umpion taas heijastamaan valoa ? Äläkä sano että osta uusi, tämä tulee sumuvalolle joka ei ole pakollinen. Uuden umpion hinta 80e. Jos massaan ruostekohdan, ja levitän jotain kiilloketta / kromispräytä etc, ideoita ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu