Teidän maksamilla rahoilla valittiin Suomeen solialisti presidentti. Moniko on vaihtamassa Loimaan liittoon, jossa tietää minne rahat menee?
SAK:laiset oletteko tyytyväisiä?
????
311341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
http://images3.pictiger.com/images/69/3128f337d511bec6d89c5ddd921bb169.jpg
kyllä vaan nyt naurattaa. :)
loimaan kassasta tiedän todellakin sen, että rahat menee takas työnantajalle. sille en viitsi ropojani palauttaa.
tasolla. No, eihän teidän tarvitsekaan mitään tietää tai ymmärtää, kun Ihalainen ja Viialainen ymmärtävät teidän puolestanne :)
Ennenmin rahat liittoon ,kuin Natoon!EiKÖ?
Natoon mennään vuorenvarmasti 6 vuoden sisällä . Sitten sinäkin tollo tiedät. Silmänlumetta etteikö mentäs.
Mikä toi Loimaan Kassa on kun siitä niin paljon puhutaan?
Onko tietoa paljonko siinä säästää vuodessa?
Loimaan kassa on sama kuin ykistyisalojen työttömyyskassa, mutta sen jäseneksi saa tulla myös kuka tahansa, kenellä vain on vakinainen työpaikka.
Jäsenmaksu on murto-osa politbyroon jäsenmaksuista, mutta edut esimerk. työttömäksi joutuessaan ovat samat kuin liittojen jäsenillä.
Kiitos. 419,75€ vudessa säästöä sen vakuutuksen kanssa.
Sen mitä lyhyesti ehdin käydä tuota läpi niin eihän
tuossa jää oikeastaan puuttumaan mitään oleellista verrattuna metallin "vastaavaan".
Miks ihmisille ei tiedoteta tämmösestä mahdollisuudesta?
valtaansa, jos heillä ei enää olisikaan päättömiä jäseniä äänestämässä heidän puolestaan? Jäsenistön myötä menisi valta ja rahat ja sitten pitäisi mennä aivan oikeisiin töihin politikoinnin sijaan. Ikävä tulevaisuuden kuva, joten parempi olla vaan hiljaa ja jatkaa jäsenistön kusetusta. Kyllä ne typerykset maksavat ja äänestävät, kun me pojat määrätään...
Suomalaista vaatetusteollisuutta tilaamalla mittatilauspukunsa "solidaarisuudenosoituksena" huonompiosaisille... Thaimaasta :-)
Aivan oikein että hävis rahansa sille huijarille.
ytk hoitaa pelkästään päivärahan maksun, ei tule sun työpaikalle riitoja selvittämään. ei neuvottele sulle tessejä. ei neuvottele sulle lomakorvauksia ja lomia ylipäänsä. ei tee mitään sun työhös liittyvää, maksaa vaan päivärahaa. säästä siinä sitten, kun joku jättää palkat maksamatta.
Milloin SAK on sulle neuvotellut viimeksi lomakorvauksia? 70-luvulla? Haloo! 30 vuotta sitten. Kuinka pitkään mun pitäis olla kiitollisuudenvelassa niille?
SAK:n ei tarvitse hoitaa mitään työhöni liittyvää, teen työni kyllä ihan itse, kiitos vaan.
Palkat jos jää saamatta niin sama prosessi pitää käydä kuin tuolla ja rahat tulee viikossa http://www.mol.fi/mol/fi/01_tyovoimapalvelut/10_tuet_ja_avustukset/13_palkkaturva/index.jsp
Riitoja ei ole ollut v.81 jälkeen ja aion omalta osaltani hoitaa työni sen verran hyvin ettei niitä tulekaan.
En tiedä miten sun ajatuksenjuoksus oikein kulkee mutta isä opetti mulle aikanaan että "niinkauan ku sun työnantajalla menee hyvin on sullakin mahdollisuus pärjätä". 26 vuotta takana työelämässä ja tuo on toiminut ihan ok.
voi pian neuvotella sulta lomat pois, jos niikseen tulee, ei ne mitään itsestään selvyyksiä ole, kilpailu kun vaatii sitoutuvaa työvoimaa, kuusipäiväinen työvikkokin on monessa maassa arkipäivää, jossain tehdään seittemää päivää, lomista ole kuultukan. Loimaalla(YTK) ei ole mitään neuvotteluedellytyksiä, se on pelkkää bisnestä omistajilleen.
Harja Talosen sloganeihin kuuluvan globalisaation tunnusmerkkeihin kuuluu vapaa kilpailu. Ai niin; eihän se tietenkään VOI koskea työvoimaa ja sen vapaata liikkuvuutta maasta toiseen!
Onhan suomeen tullut paljonkin ulkomaalaisia töihin.
kilpailuako ei ole estetty??? Muistelepa kiinalaisia kivimiehiä tai puolalaisia nosturikuskeja!!!
kaatoi EU:n perustuslain, eli kansalaiset vastustavat moista pelleilyä ja elinehtojensa heikentämistä. Vääristäisi myös kilpailua.
" Euroopan ammatillinen yhteisjärjestö EAY arvostelee voimakkaasti Euroopan parlamentin sisämarkkinavaliokunnan kannanottoja valmisteilla olevaan palveludirektiiviin. Valiokunta käsitteli asiaa tiistaina äänestäen monimutkaisen kokonaisuuden sadoista yksityiskohdista. Erityisen pahana EAY pitää valiokunnan enemmistön hyväksyntää niin sanotulle alkuperämaaperiaatteelle. Sen mukaan palvelujen tilapäisessä viennissä maasta toiseen EU-alueen sisällä noudatettaisiin viejämaan lainsäädäntöä. Lähtömaalla olisi lisäksi valvontavastuu. Valiokunta painotti kuitenkin myös kohdemaan mahdollisuuksia valvoa palvelua sekä jäsenmaiden yhteistyötä valvonnassa. EAY:n mielestä alkuperämaaperiaatteen noudattaminen johtaisi epäreiluun kilpailuasetelmaan eri maiden palveluntarjoajien välillä."
http://www.artto.kaapeli.fi/ay-uutiset
vapauttaminen on kilpailun vääristämistä. Taas te duunarit haluatte vain rusinat pullasta. Minä, minä, minä itte!!!
tiedoksi. SAK ei antanut Haloselle senttiäkään vaalirahoitusta vain lupauksen tuesta.
Tekstiviesteinä. Revi siitä sun tukesi!!!
Mistäs hatusta sä tuon tekstiviesti jutun nykäsit? Se on ihan huuhaata koko homma.
saanut tekstiviestinä kehoitusta äänestää Halosta?
Sonera, Elisa ym persaukiset saa vähän rahaa. Ei tarcii taas heti antaa kenkää ehkä niin monelle.
En äänestänyt Halosata ja kielsin liittoani lähettämästä minulle viestejä Halosen kamppaniasta. Toimi hyvin. Kuulun kyllä edelleen liittoon ja liiton päättäviin elimiin, lisäksi olen luottamushenkilökin. Ei kaikki liittoon kuuluvat ole tyhmiä, vaikka niin luulettekin. Puhutaan noin 400 euron vuosisäästöstä jos liitty ytk:n, miettikää mitä saatte sillä 400. Sen voi säästää muussakin, jopa turhemmassakin esim. kaljan juonnissa muotivaatteissa ym.ym.
En ole kuulunut liittoon kuin opiskeluaikanani. Olen
täten säästänyt jo lähemmäs 5000e. Kyllä tuolla rahalla
nyt saa jo aika lailla. Asianajajan palkkioista en tiedä, mutta
harvempi joutuu työurallaan lakimiehen apuun ainakaan yhtä kertaa useammin turvautumaan. Kai tolla 5000e nyt muutaman
viikon työpanoksen tarvittaessa asianajajaltakin saa.
Työuraa pitäisi olla edessä vielä toistakymmentä vuotta, joten
säästän ainakin yhden auton verran.
16 senttiä SAK:n rahoja tuolla kiellollasi.
Sillä ketä äänestit ei ole mitään merkitystä.
SAK:n sivuilla kerrotaan että se on "puolueista riippumaton palkansaajien etuja ajava toimielin".
Se ei ole sitä silloin jos sen suulla käydään presidentinvaalikampanjaa.
Tämä lieneekin se perimmäinen syy miksi monet, itseni mukaanlukien, ovat vetäneet herneet nenäänsä.
Ovat alle tuon 400€ joten kuukauden lainanhoitokulut tuolla nyt moni kuitenkin kuittaa.
Loimaan kassassa tiedät varmasti rahasi menevän Loimaan suurimman veronmaksajan perstaskuun.
Pitäiskö ton harmittaa? Hyvä vaan että raha menee jonnekin muualle kuin Halosen vaalimainoksiin.
"Pitäiskö ton harmittaa? Hyvä vaan että raha menee jonnekin muualle kuin Halosen vaalimainoksiin."
Piti sanoa että tiedänpähän minne rahani menevät. SAK:n alaisessa liitossa ne meni Halosen kampanjaan. Tuskin ne seuraavissa vaaleissa demareiden kampanjaa käyvät omilla rahoillaan.
käyneen kampanjaa omilla rahoillaan. Suuryritykset ja työnantajat ovat aina avoimesti tukeneet kokoomusta.