HR-asiantuntijan palkka

tietoa?

Missä summissa liikkuu HR-asiantuntijoiden palkat, kun tausta seuraava (vastaa vaatimuksia):

-relevanttia työkokemusta n.3v
-alan akateeminen koulutus

Työnantaja iso, globaali yritys.

6

10244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hr-kehityspäällikkö

      1500€/kk

    • hr-asiantuntija

      Keskisuuri suomalainen firma: alkupalkka 2000, monen vuoden kokemuksen jälkeen 2500.

      • oikeestiko...

        ... noin huono palkka? Vaikka koulutuksena olis KTM?


      • mutta
        oikeestiko... kirjoitti:

        ... noin huono palkka? Vaikka koulutuksena olis KTM?

        ... tehtävinä ovat HR- tehtävät, joista ei (Suomessa) makseta. "Suuressa maailmassa" asia on hieman toisin; HR- on monissa paikoin tärkeässä asemassa, kun palkataan osaavia ihmisiä ja heidät yritetään myös pitää firmassa.

        Suomessa ei kauheasti tarvitse laittaa tälle painoa, koska useimpiin avoinna oleviin paikkoihin hakee runsasti sopivia kandidaatteja, ja ihmiset eivät helposti vaihda työtä.

        En sano, etteikö Suomessakin voisi laittaa enemmän painoa henkilöstöresurssien tehokkaammalle käytölle, avainhenkilöiden firman sisäisen urakehityksen suunnittelulle, palkitsemisjärjestelmille jne., mutta aika usein se HR:n tehtävä on palkanlaskenta..


    • HumanResource

      Riippuu monestakin tekijästä, mutta 500-600 henkilön yrityksessä johtoryhmässä istuva henkilöstöjohtaja (HR-manager) tienaa 3000-5000e, mihin lisäksi mahdolliset tulospalkkiot. HR-asiantuntija, esim. henkilöstökoordinaattori samassa yrityksessä 2000-3000e. Alle kahden tuhannen euron ei kannata tosin lähteä edes pienempään yritykseen henkilöstöjohtamisen asiantuntijaksi.

    • Anonyymi

      Alkoi kiinnostaa tuo yritys,mikään ole niin varmaa kuin epävarmuus.Jätetään ihmisten palkkoja maksamatta kuukausiksi.Yritykset siirtyneet kasvottomaan palkanlaskentaan.Pärjäisikkö tuo isojalkainen palkatta muutamankin kuukauden.Miettikää kun laskut,lainat pitää ajallaan maksaa,kaatuu kaikki koko elämä.Sinne ei saa yhteyttäkään.Mikä pahinta .Olen niin vihainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2879
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1117
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1092
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      49
      938
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      24
      908
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      838
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      822
    8. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      812
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      52
      794
    10. Oletko älykkäämpi kuin kaivattusi

      Pitääkö kaivattusi sinua älykkäämpänä teistä? Mitä luulet?
      Ikävä
      71
      750
    Aihe