HR-asiantuntijan palkka

tietoa?

Missä summissa liikkuu HR-asiantuntijoiden palkat, kun tausta seuraava (vastaa vaatimuksia):

-relevanttia työkokemusta n.3v
-alan akateeminen koulutus

Työnantaja iso, globaali yritys.

6

10329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hr-kehityspäällikkö

      1500€/kk

    • hr-asiantuntija

      Keskisuuri suomalainen firma: alkupalkka 2000, monen vuoden kokemuksen jälkeen 2500.

      • oikeestiko...

        ... noin huono palkka? Vaikka koulutuksena olis KTM?


      • mutta
        oikeestiko... kirjoitti:

        ... noin huono palkka? Vaikka koulutuksena olis KTM?

        ... tehtävinä ovat HR- tehtävät, joista ei (Suomessa) makseta. "Suuressa maailmassa" asia on hieman toisin; HR- on monissa paikoin tärkeässä asemassa, kun palkataan osaavia ihmisiä ja heidät yritetään myös pitää firmassa.

        Suomessa ei kauheasti tarvitse laittaa tälle painoa, koska useimpiin avoinna oleviin paikkoihin hakee runsasti sopivia kandidaatteja, ja ihmiset eivät helposti vaihda työtä.

        En sano, etteikö Suomessakin voisi laittaa enemmän painoa henkilöstöresurssien tehokkaammalle käytölle, avainhenkilöiden firman sisäisen urakehityksen suunnittelulle, palkitsemisjärjestelmille jne., mutta aika usein se HR:n tehtävä on palkanlaskenta..


    • HumanResource

      Riippuu monestakin tekijästä, mutta 500-600 henkilön yrityksessä johtoryhmässä istuva henkilöstöjohtaja (HR-manager) tienaa 3000-5000e, mihin lisäksi mahdolliset tulospalkkiot. HR-asiantuntija, esim. henkilöstökoordinaattori samassa yrityksessä 2000-3000e. Alle kahden tuhannen euron ei kannata tosin lähteä edes pienempään yritykseen henkilöstöjohtamisen asiantuntijaksi.

    • Anonyymi

      Alkoi kiinnostaa tuo yritys,mikään ole niin varmaa kuin epävarmuus.Jätetään ihmisten palkkoja maksamatta kuukausiksi.Yritykset siirtyneet kasvottomaan palkanlaskentaan.Pärjäisikkö tuo isojalkainen palkatta muutamankin kuukauden.Miettikää kun laskut,lainat pitää ajallaan maksaa,kaatuu kaikki koko elämä.Sinne ei saa yhteyttäkään.Mikä pahinta .Olen niin vihainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3466
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3280
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3132
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe