88 tai uudempi. Mitä pitäisi huomioida ja mitkä ovat suurimmat erot eri vuosimalleissa? Onko jotain sivuja joissa ko. autoja olisi käsitelty?
TransAm tai Camaro haussa
Ostaja
7808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.thirdgen.org/ tuolla on noista 3rdgenreistä..
...mutta minä haluaisin vm.-82-84 Pontiac Firebirdin tai Trans-Amin, pitäisi olla "cowl-induction" konepelti, T-top, 15" Turborim-vanteet "keilapallo"-kapseleilla, beige PMD-sisustus, musta ulkoväri (mieluiten), sähkölasit ja peilit sekä moottori 305 tai mieluiten 350cid v8.
Ei löytyne suomesta tällaista, mitenkähän saksasta 19.9. jälkeen ja mihin hintaan...
Jos etsit noin tarkalla sihdillä, voi olla vaikeaa
löytää. Muistaa kannattaa, että autoja tuli maahan
muutama kymmenen per vuosi plus toinen mokoma verovapaina tuliaisina, joista käytössä on vielä
2/3. Suomessa näistä joutuu maksamaan edelleen 8-10 t. EUR, USA:ssa hyväkuntoisesta vähän ajetusta pyydetään enää 2-3 t. USD. Saksasta
näitä ei löydy, koska niillä on eri käsitys hyvistä autoista. Jos löytyy hinta on sama kuin
Suomessa.
No ulkovärin voi tietysti aina maalata mustaksi muun remontin yhteydessä mutta saisihan se olla jo valmiiksi sopiva.
Harmi että tuonti usasta on lähes mahdotonta mutta kai niitä trans-ameja saisi muualtakin eu-alueelta kuin saksasta.
80-luvun lopun ja 90-luvun alun Trans-Ameja näyttää löytyvän suomesta helpommin mutta olen nähnyt netissä vain 2-kpl vm.-82-84 Trans-Ameja suomiautoina. Ne näyttää olevan ääriharvinaisia ja se näkyy hinnassa, semmoisista harvinaisuuksista kun voidaan pyytää mitä tahansa ota tai jätä mentaliteetilla :(
Entäs Firebird Formula, niissä kans oli tuo "ainoa ja oikea" epäsymmetrinen konepelti vielä 90 luvun vaihteessa. T-top kattoa kannattaa harkita tarkoin, (mikäli tarkoittaa samaa kuin targa niinkuin luulen) tahtoovat murtua katosta kun kantavasta korista merkittävä osa kantavuutta on poistettu. Tietty jos löytää mallin joka ei ole jo murtunut ja sittemmin "korjattu" (kitattu tasaiseksi) niin vielä sub frame connectroreilla saa targasta normaalin veroisen.
Selaa alkuun euroopan autoja vaikka tuolta:
http://eng.autoscout24.com/
ja takavalotkin ovat väärää mallia niissä uudemmissa, taitaapa olla vielä helmaspoilereitakin.
Saahan ne tietysti vaihdettuakin mutta teettää ylimääräistä työtä, mieluiten haluaisin aidon -82-84 mallin.
Kerro vielä mikä on "subframe connector", en ole ihan niin hyvin autotekniikan englannista perillä?
Koska haeskelisin noinkin vanhaa autoa niin oletusarvona on tottakai että se teettäisi remonttia jonkinverran, kai sen T-topinkin eli targakaton saa korjattua mikäli se on murtunut.
Todennäköisesti t-top myös vuotaa vettä niillä vanhoilla lasikaton tiivisteillä.
Kerro sähköpostiosoitteesi niin laitan kuvia.