Olen haaveilemassa auton hankkimisesta ja päällimmäisen vaihtoehtoina ovat nämä kaksi -99 tai -00 vuoden menopelit. 7000 euroa on ääretön katto mihin pystyn säästämään ja olen huomannut Peugeotia ja Toyotaa löytyvän siihen hintaan. Mutta kumpi kannattaisi ostaa ja miksi?
Peugeot 206 vai Toyota Yaris?
Autosta haaveilija
1714224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos haluat vaivattoman auton niin Yaris pikkasen nykyaikaisempi tekniikka kuin pösössä ja eikä hinta romahda.
Peugeotista ei hyvää sanottavaa... kokemuksia siitäkin.
Yaris on meluisa maantieajossa, tekniikaltaan ei yhtään uudempi kuin Peugeotkaan, pikemminkin päinvastoin. Peugeot on mukavampi ajaa ja varmasti ei ruostu.
kuuden vuoden ikäisen pikkuauton arvon säylymisestä kannata välittää!
Yaris Dies kaikilla herkuilla ajettu 50tkm. Kahdessa vuodessa hinta pudonnut 10000 eekkua . Uutena varusteilla22000 ja nyt vaihdossa uuteen, tarjoillaan 12000. hinta putoo suhteessa kuin sitikan c5 ssa.
mutta Tojon arvo pysyys paremmin ja on luotettavamman auton maineessa kuin Pösö. Jos tilat ja ajo-ominaisuudet sekä kuskin penkki sopivat sinulle koeajon jälkeen, tee oma valintasi.
Pösö, ehdottomasti. Ei ruostu, ajaton kaunis muotoilu, moottori alakierroksillakin sitkeä puurtaja; 1.4 riittävä ja taloudellinen, 1.6 erittäin joutuisan keveästi kulkeva. Tekniikka kestää hyvin näissä pikkuranskattarissa: ei kaasunestejousitusta, yksinkertainen rakenne jne. Ja lopuksi: se arvo, molemmat säilyttää arvonsa yhtä hyvin, ja suht helppoja myydä eteenpäin. Yaris on kestävä perusteknisesti, ja suht hyvä ajaa mutta ruosteherkempi, meluista ja peltipurkki-fiilis sekä rumempi ulkonäkö.
Yariksella ajelet väkinäisesti pakolliset ajot, Pösössä saattaa käydä niin että se lyhin reitti ei olekaan aina itsestäänselvyys vaan haluat ajellakin kauemmin!
Itsellä oli aikoinaan vm -99 206 Pösö, erehdyin vaihtamaan (vaihdan säännöllisesti autoa 3v välein)vuonna 2002 Yaris 1,3:een ja jälkeenpäin kadutti. Nyt alla 206:n tekniikkaan perustuva Citikan C2 -05 ja tyytyväinen, ongelmaton kiva peli. Seuraava voi olla aivan hyvin uusi 207 kunhan vaihdon aika taas on...
Hahahahahaaa! Ai pösö muka helppo myydä eteenpäin? Itse olen koettanut kaupitella 306 Pösöä mutta ei ole riittävän tyhmää ostaja tullut vielä vastaan.
Molemmat on käytettynä aika ylihintaisia,kummaltakin merkiltä saat melkein samalla rahalla puolet suuremman auton.
Kumpikin on lisäksi mallina vanha ja poistuu joten vaihdokkeja on kyllä kohta tarjolla reilusti ja hinnat laskee.
Jossain 99-00 vuosimalleissa tuosta arvon säilymisestä ei juuri kannata puhua,4-5 vuoden käytön jälkeen autoasi ei huoli juuri kukaan,ei ainakaan asialliseen hintaan,oli sen arvo ja arvostus ostaessa mitä tahansa.
Toyota toimii mut ruostuu ja Pösö ei ruostu mut pikkuvikoja on,kolmanneksi ottaisin tuolle listalle VW Polon.
206 ei poistu markkinoilta, vaikka keväällä/kesällä uusi 207 markkinoille tuleekin. 207 tulee olemaan luonnollisesti kalliimpi kuin 206.
Tuohon samaan luokkaan mahtuu myös Rellun Clio. Ihan asiallinen ja mukava auto. Kannattaisi kokeilla.
Oletkohan kerennyt jo hommaa auton? Jos vielä pohdit...älä valitse peugeotia...liikaa vikoja liikaa korjatavaa...
Minulla 2001 peugeot 206 vain 41 000 t/km ajettu ja olen laittanut siihen rahaa enemmän kun sielu sietää..ensinäkin akun jouduin vaihtamaan heti ekana talvena...ei käynnistynyt vaikka tolpassa...vaihdelaatikko hajosi, etuakselin kumin vaihto johti koko akselin vaihtoon..jne...Tämä ei ole myöskään minun mielipide suinkaan vaan kaverilla on myös saman auto vuoden vanhempana ja samat viat...
Totesi nsitten turvata tuttuun autokauppiaan kysyäkseen mikä luotettava auto ....päädyin toyota yarikseen. Kauppais sano iettä japsin autot ovat luotettavia ja kestäviä. Joten nyt saan 1 viikon päästä yariksen ja annan oman komean pojun peugeut 206 kauppiaalle hyvästin kera.
Toivon että sait jotain vinkkejä ...tutuilla muita pikkuautoja mitä kestäviä: Fiat punto, madza, opel, skoda, wolkvagen, bmw ja ford.
Nimittäin Pösö 206 on erittäin meluisa ajettava varsinkin nastarenkailla, mutta myös kesärenkailla melua riittää. Vaatisi ehdottomasti lisä-äänieristystä. Sitten toinen juttu. Eli huono lämmitys ja tuuletus talvella. Ikkunat huurtuu talvella eikä lämppärin teho riitä pakkasissa. Lisäksi ranskalaiseksi aivan liian kova jousitus. Hirveän kova ajaa soratiellä kivikovan jousituksen takia. Joka kuoppa tulee läpi. Asvaltilla menettelee. Erittäin herkät jarrut joten poljinta on käytettävä tosi varovasti painamalla. Laiska kone jos 1.1 litrainen. Saa vaihtaa alinomaan kaupunkiajossa. Vasemman oven oventiiviste ei ole pitänyt uudestakaan asti vaan suhisee. Kun lukee mm. uusimman autobildin laaturaportin 2010 ei ole ihme jos pösö on viimeisenä.
Itselläni v. 2005 oleva uutena ostettu Pösö 206 joten kokemusta on viideltä vuodelta.
Itselläni on viidettä vuotta uutena ostettu 206 eikä ole koskaan ollut mitään vikaa. Perus vuosihuollossa olen käyttänyt. Tyytyväinen olen ollut pikku autooni eli voin suositella.
ehottomasti toyoyta
Kannattaa hei antaa neuvoja 6 vuotta vanhaan kysymykseen!
Ei kumpaakaan.. Ei ainakaan noin vanhaa. Vajaalla seitsemällä tonnilla saa jo hyvin alle 100tkm ajettuja pikkuautoja vuosimallia 06 ja uudempia. Turha ostaa samalla rahalla puolet vanhempaa.
Katsoin nopeasti ja löysin esim. tämän:
http://www.nettiauto.com/chevrolet/lacetti/4484316
Auto on vm 2007 ja mukavalla 1,6 moottorilla (ei tarvits koko ajan huudattaa). Lisäksi kilometrejäkin on reilusti alta 100tkm. On isompi kuin 206 ja mielestäni paremman näköinen. Hinta 5700€
Toinen potentiaalinen löytämäni on tässä:
http://www.nettiauto.com/kia/cerato/4463746
Vm 2006, myöskin alle 100tkm ajettu ja pomminvarmalla 1,6 moottorilla. Hinta alle 6 tonnia..
Ei pikkuautoissa kannata liiemmin merkkiä katsoa, vaan kilometrejä, ikää ja konetta. Tosin Fiatit, ladat ja miniautot (Getz, 107, yms) jättäisin muiden ostettaviksi.
"Vajaalla seitsemällä tonnilla saa jo hyvin alle 100tkm ajettuja pikkuautoja vuosimallia 06 ja uudempia."
Ja järjellä voisi harkita, että kannattaako näin vanhaan postaukseen vastata.