118

Helou!
Onko täällä ketään joka olisi onnistunut laihduttamaan 60 kiloa? Miten? Kertokaa?Ruokavalio? Liikunta?
Mittani ovat 162/118.
Haluan todella laihtua.
4709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen suurinpiirtein saman mittainen kuin sinäkin, kun aloitin tiukan dietin, painoin n. 111 kg, siitä on n. 3 kk ja tällä hetkellä painan 96 kg. Joulun pidin reilusti taukoa. Jaksan uskoa että joku päivä painan sen 50-60 kiloa!! Minua motivoi seuraavat asiat: ajattelen miten paljon uusia ihania vaatteita voin ostaa, ja miten paljon helpompaa sopivien vaatteiden löytäminen on, puhumattakaan terveydellisistä seikoista... Ruokavalioni on hyvin tiukka, ja välillä olen ollut ihan mehupaastolla. Viikolla en ole syönyt kuin jotain pientä ja kevyttä kuten hedelmiä/ kasviksia/ jogurttia ja yleensä vain kerran päivässä, viikonloppuna sit ihan pari kunnon ateriaa, leipää ja lihatuotteita yms. Vaikeimpia on ne tilanteet kun pitää mennä johonkin kylään jossa tarjotaan herkkuja, eikä aina kohtelias kieltäytyminenkään auta. Liikuntaa olen nyt pikkuhiljaa alkanut lisäämään tähän diettiini, pari kertaa viikossa ensin kunnon kävelylenkillä. Katsotaan miten tulevaisuudessa, jääkö aikaa enemmän harrastaa liikuntaa.
Itsekurin kanssa minulla ei ole ongelmia, en koskaan ole edes harrastanut mitään mässäilyä enkä ole ollut roskaruoan tai makean ystävä. Silti olen ollut lapsesta asti ylipainoinen. Tsemppiä paljon sinulle, uskon että se -60 kg on mahdollista, kun vaan tarpeeksi jaksaa yrittää, eikä anna periksi! :)

Äänestä
  • Kuten otsikossa sanottua: syöt viikolla ihan liian vähän. Kehosi ei polta rasvaa tollaisella syömisellä vaan menee säästöliekille. Käy kerran pari painonvartijoissa hakemassa (tai kirjekurssi), jotta tietäisit minkä verran tulisi syödä, jotta terveellistä ja paremmin laihtuisikin, kun on pitkä laihdutusaika ja paljon laihdutettavaa. Painonvartijoiden ohjeillla on monikin laihduttanut jopa sen 60 kiloa=)

    Äänestä

Olen laihtunut aikoinani

107 kilosta kuuteenkymmeneen kiloon...ei siis aivan kuuttakymmentä kiloa.

Laihdutin tuolloin Nutriletin ja liikunnan avulla.

Nyt paino on päässyt taas nousemaan yli 140 kilon, elikkäs itsellä olisi laihdutettavaa 80kg.

Aloitin eillen Reductilin ja nutrikuurin ja uskomattoman helppo oli eilinen päivä, ei ollenkaan nälkä eikä mielitekoja...ehkä tuo Reductil on hintansa väärtti :))

Suosittelen sullekin aluksi starttia Nutriletilla se kun antaa motivaatiota, kun alussa lähtee niitä kiloja reippaammin.
Reductilia en voi vielä suositella, kun itsellänikin on menossa vasta toinen päivä...

Kannattaa hyvissä ajoin kuitenkin alkaa miettimään sitä loppuelämän ruokaremonttia ettei palaa samoihin tottumuksiin ja liho korkojen kera takaisin niinkuin minä tein.

Äänestä
  • Niin, kertoisitteko suunnilleen millaiset kustannukset ko. lääkityksestä tulee? Ja saako sen jos vaan pyytää lääkäriltä? Painoindeksini mukaan olet enemmän kuin kelvollinen käyttämään lääkettä. Kiitos jo etukäteen :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FatCat kirjoitti:

Helou!
Onko täällä ketään joka olisi onnistunut laihduttamaan 60 kiloa? Miten? Kertokaa?Ruokavalio? Liikunta?
Mittani ovat 162/118.
Haluan todella laihtua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu