Ex-Black Sabbath Tony Martin

2fast4u

Siinä on turhan vähälle huomiolle jäänyt solisti. Kuuntelin miestä taas pitkästä aikaa ja olen jo useasti pistänyt soimaan Dario Mollon ja Tony Martinin toisen yhteistyölevyn, eli the Cage II:n. Peruskamaa kunnon laulajalla höystettynä. Levyllä mm. mielenkiintoinen Zeppelin-cover: Dazed and Confused. Itse pistän Martinin ajan Sabbathissa vähintään samalle tasolle kuin Dionkin.
Martinilla pari sooloa Back Where I Belong ja uusi Scream, jonka saan käsiini viimeistään ensi viikolla. Levyllä mukana mm. Cozy Powell ja Sabbathissa ollut Nichols koskettimissa. Mies ollut mukana myös joissain Sabbathin jälkeisissä projekteissa kuten Empire ja Rondinelli. Näitä en ole päässyt kuulemaan, mutta Empiren hankkinen.
Kaverin mahtavaan lauluääneen voi tutustua esim. Sabbath-levyillä Cross Purposes, Headless Cross ja TYR. Ei Mollo-Martinin the Cage I:kään hassumpi ole.
Kaveri näki aikoinaan Martinin BS:n keikalla ja kun kysyin oliko ääni yhtä mahtava livenä kuin levyllä, niin hän totesi, että ei ollut, vaan vielä parempi!

11

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tony rules

      Uusi Scream levy on helvetin hyvä.Laulu silkkaa parhautta ja materiaali parasta sitten Cross purposesin.

      Suosittelen lämpimästi!

    • nightwing

      Osta se Rondinelli, et varmasti pety. Empire taas ei kovin kummoinen ole.

      t. Tony 2 kertaa sabatin kanssa nähnyt.

      • 2fast4u

        Saako tuota Rondinellin levyä Finlandiasta, vai pitääkö se tilata ulkomailta? En ole ainakaan vielä itse onnistunut löytämään.


    • eikka

      mielestä headless cross on paras sabbathin teos, mikä kokoonpano mahtanee olla, ei ole tulut vilkaistua cd.stä.

    • kaetsu

      Kiitokset ihan hyvästä infopaketista. Headless Cross ja Tyr on tullut kuultua, mutten koskaan ole niin kiinnittänyt huomiota solistiin, vaikka loistava onkin.

      Pitääpä kaivella netin uumenista lisää tietoa tuosta Tony Martinista. :)

      • 2fast4u

        Martinin viimevuotinen sooloplätty Scream on kova tapaus, sain juuri viime viikolla käsiini. Jäbä soittaakin useita instrumentteja itse laulamisen ohella. Tiukka paketti ja ääni kunnossa edelleen!
        Vaikka tuota Empiren levyä Trading Souls ei niin hirmuisesti ole ylistettykään, niin sekin on tulossa.


      • 2fast4u
        2fast4u kirjoitti:

        Martinin viimevuotinen sooloplätty Scream on kova tapaus, sain juuri viime viikolla käsiini. Jäbä soittaakin useita instrumentteja itse laulamisen ohella. Tiukka paketti ja ääni kunnossa edelleen!
        Vaikka tuota Empiren levyä Trading Souls ei niin hirmuisesti ole ylistettykään, niin sekin on tulossa.

        Trading Souls on ihan kelpo levy. Ehkä hiukan kevyempää huttua a´la Whitesnake ja Rainbow. Melodisemmasta menosta pitäville hyvä valinta!


    • Solistii

      Paras black sabbath laulaja.

      • Anonyymi

        ehkä, maybe.


    • Anonyymi

      Martiniltamilmestyi alkuvuodesta 2022 uusi studioalbumi Thorns ja yllättävän vähälle huomiolle jäi. Lämmin suositus kaikille Tony faneille.

    • Anonyymi

      Bloody black sabbatti levyn voittanutta ei oo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      56
      6420
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2743
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1872
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1836
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1730
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1718
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1480
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1196
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1173
    Aihe