Ex-Black Sabbath Tony Martin

2fast4u

Siinä on turhan vähälle huomiolle jäänyt solisti. Kuuntelin miestä taas pitkästä aikaa ja olen jo useasti pistänyt soimaan Dario Mollon ja Tony Martinin toisen yhteistyölevyn, eli the Cage II:n. Peruskamaa kunnon laulajalla höystettynä. Levyllä mm. mielenkiintoinen Zeppelin-cover: Dazed and Confused. Itse pistän Martinin ajan Sabbathissa vähintään samalle tasolle kuin Dionkin.
Martinilla pari sooloa Back Where I Belong ja uusi Scream, jonka saan käsiini viimeistään ensi viikolla. Levyllä mukana mm. Cozy Powell ja Sabbathissa ollut Nichols koskettimissa. Mies ollut mukana myös joissain Sabbathin jälkeisissä projekteissa kuten Empire ja Rondinelli. Näitä en ole päässyt kuulemaan, mutta Empiren hankkinen.
Kaverin mahtavaan lauluääneen voi tutustua esim. Sabbath-levyillä Cross Purposes, Headless Cross ja TYR. Ei Mollo-Martinin the Cage I:kään hassumpi ole.
Kaveri näki aikoinaan Martinin BS:n keikalla ja kun kysyin oliko ääni yhtä mahtava livenä kuin levyllä, niin hän totesi, että ei ollut, vaan vielä parempi!

11

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tony rules

      Uusi Scream levy on helvetin hyvä.Laulu silkkaa parhautta ja materiaali parasta sitten Cross purposesin.

      Suosittelen lämpimästi!

    • nightwing

      Osta se Rondinelli, et varmasti pety. Empire taas ei kovin kummoinen ole.

      t. Tony 2 kertaa sabatin kanssa nähnyt.

      • 2fast4u

        Saako tuota Rondinellin levyä Finlandiasta, vai pitääkö se tilata ulkomailta? En ole ainakaan vielä itse onnistunut löytämään.


    • eikka

      mielestä headless cross on paras sabbathin teos, mikä kokoonpano mahtanee olla, ei ole tulut vilkaistua cd.stä.

    • kaetsu

      Kiitokset ihan hyvästä infopaketista. Headless Cross ja Tyr on tullut kuultua, mutten koskaan ole niin kiinnittänyt huomiota solistiin, vaikka loistava onkin.

      Pitääpä kaivella netin uumenista lisää tietoa tuosta Tony Martinista. :)

      • 2fast4u

        Martinin viimevuotinen sooloplätty Scream on kova tapaus, sain juuri viime viikolla käsiini. Jäbä soittaakin useita instrumentteja itse laulamisen ohella. Tiukka paketti ja ääni kunnossa edelleen!
        Vaikka tuota Empiren levyä Trading Souls ei niin hirmuisesti ole ylistettykään, niin sekin on tulossa.


      • 2fast4u
        2fast4u kirjoitti:

        Martinin viimevuotinen sooloplätty Scream on kova tapaus, sain juuri viime viikolla käsiini. Jäbä soittaakin useita instrumentteja itse laulamisen ohella. Tiukka paketti ja ääni kunnossa edelleen!
        Vaikka tuota Empiren levyä Trading Souls ei niin hirmuisesti ole ylistettykään, niin sekin on tulossa.

        Trading Souls on ihan kelpo levy. Ehkä hiukan kevyempää huttua a´la Whitesnake ja Rainbow. Melodisemmasta menosta pitäville hyvä valinta!


    • Solistii

      Paras black sabbath laulaja.

      • Anonyymi

        ehkä, maybe.


    • Anonyymi

      Martiniltamilmestyi alkuvuodesta 2022 uusi studioalbumi Thorns ja yllättävän vähälle huomiolle jäi. Lämmin suositus kaikille Tony faneille.

    • Anonyymi

      Bloody black sabbatti levyn voittanutta ei oo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5182
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4627
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      104
      1409
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      147
      1386
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1230
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1024
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      169
      892
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      853
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      809
    Aihe