Mozartin kallo on aito

Rehti

Tutkijat varmistivat Mozartin kuoleman 200-vuotismuistojuhlan kynnyksellä, että Salzburgissa sijaitsevan Mozartin haudan luusto on aito.
Ranskalaiset antropologit provencen yliopistosta työstivät oletetun Mozartin kallon perusteella savisen Mozartin pään. Se vastasi muodoltaan Mozartista tehtyjä maalauksia ja piirustuksia. hampaiston perusteella varmistui, että kallo on 25-40 vuotiaan.


Karl Marxiin haudatun mozartin luut on sieltä aikojen saatossa löydetty ja siirretty Salzburgiin; ei pitäisi uskoa kaikkea mitä Helsingin sanomat kirjoittaa. Lehtiartikkelia siis siteerasin. Konstanzehan ei myöskään löytänyt miehensä hautapaikkaa, kun myöhemmin kävi sitä etsimässä.

Mutta samaisessa artikelissa on vielä valokuva kyseisestä kallosta, jonka alla lukee; "Se ainoa ja oikea Mozartin kallo".


Niin, ja oikein samettityynyn päällä jalustalla turistien silmäniloksi.

Kallosta löydetyn halkeaman perusteella on oletettu Mozartin kompuroineen ja lyöneen päänsä, joka selittäisi hänen pahoinvointisa ja pyörtymiskohtauksensa Taikahuilua harjoittaesaan.

6

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väliäkö hällä

      >Karl Marxiin haudatun mozartin luut...

      W.A. Mozart haudattiin Itävallan Wieniin eikä mihinkään DDR:n Karl-Marx-Stadtiin (joka oli ennen DDR-aikoja ja on taas nykyisin Chemnitz).

      Mozartin hauta sijaitsi Wienin St.-Marxer-hautausmaalla. Sillä on Karl Marxin kanssa yhtä paljon tekemistä kuin Groucho, Harpo, Chico, Gummo ja Zeppo Marxilla.

      Olisit mieluummin kirjoittamatta kuin tunkisit tämän palstan yhtenään täyteen päätöntä älämölöäsi!

    • Reiska

      Mozart haudattiin Karl-Marx-Stadtiin! DDR oli kunnon valtio. Minäkin usein siellä kävin. Siellä ei kunnon kundia päähän potkaistu.

      Jaa että Mozartin kallokin on siellä. Sinne minäkin kalloni toimitan.

      DDR nääs tulee takaisin, ja Honeckerin kunnia palautetaan. Ja Eisler jytää!

      • söi luun

        Luulen, että se oli Mozartin sääriluu. Yrjöää juuri karvalankamatolle Mozartin tahdissa.


    • mutta geneetikkona

      voin kertoa, että ainoa keino saada tietää kallon aitous olisi DNA-testit nykyään elävistä jälkeläisistä, ja kun sellaisia ei ole, niin koskaan ei tiedetä onko kallo aito vai ei.

      ja V*tunko väliä sillä sitten olisi, sitäpaitsi?

      • p.pori

        kyllä kallolta voi kysyä että ooksä sä mozart mutta vastausta saa kyllä odottaa. jos se on aito kyllä hän varmasti vastaisi kun on lukenut kaverista historiaa esim. hänen kirjeitään kun lukee


    • satakunta

      minkä lainen siitä vaha tai savipäästä olisi tullut ilman ettei taiteilijalle olisi puhuttu koko mozartista yhtään mitään.ehkä jokin luonnos vaikka itse metusalemista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1184
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1060
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      856
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      808
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      806
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      790
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      761
    Aihe