Turhaudun kohta täysin, kun jokainen hiustuote jota kokeilen aiheutta pettymyksen! Minulla on hieman olkapään alapuolelle ylettyvät värjätyt ja ohuet hiukset. Hiukseni myös rasvoittuvat nopeasti ja valuvat pitkin päätä. Latvat sitten puolestaan ovat rasittuneet ja karheat. Siis kaikki hiusongelmat samassa päässä!
Olen kokeillut niin tuuheuttavia, korjaavia kuin värjätyille hiuksille suunnattuja tuotteita, mutta mikään ei tunnu sopivan. En myöskään missään nimessä halua hiuksiani lyhyemmiksi, on kokeiltu, eivätkä sopineet minulle. APUA kaivataan! :(
Olen kokeillut niin tuuheuttavia, korjaavia kuin värjätyille hiuksille suunnattuja tuotteita, mutta mikään ei tunnu sopivan. En myöskään missään nimessä halua hiuksiani lyhyemmiksi, on kokeiltu, eivätkä sopineet minulle. APUA kaivataan! :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
ehdottaisin sinullekin käyntiä kampaajalla! käyt vaikka vain näyttämässä tukkaasi ja kysymässä mitä voi tehdä! huonot latvat, kun leikattaisi niin se muuttaisi ilmetta jo paljon!
Hyvä ohje on, että shampoo valitaan hiuspohjan mukaan ja hoitoaine pituuksien/latvojen mukaan.
Eli jos hiusten tyvi on rasvoittuva ja hiuslaatu veltto niin silloin shamppooksi tuuheuttava. Latvaa ei kannata pestä "hankaamalla" koska se on kuiva niin siihen riittää melkein se kun huuhtelet shamppoot pois hiuksista niin se menee pituuksien/latvojen läpi.
Hoitoaine sitten sen latvan kunnon mukaan, eli käsitellyn/rasittuneen hiuksen hoitoaine. Jotkut värihiuksen hoitoaineet. Kampaajalta kannattaa kysyä opastetta mikä latvaan olisi paras mahdollinen hoitoaine.
Ja sitten ei sitä hoitoainetta kokotukkaan vaan sinne latvaan pelkästään. Kyllä näillä ohjeilla ja oikeasti sitten kunnon tuotteilla (eikä millään kempparikamalla) saat varmasti paremmat hiukset.