Eli, olen ulkomailla ja olen päättänyt jäädä tänne vähän pidemmäksi aikaa. Olen ajatellut että olisi paras myydä suomessa oleva autoni ja ostaa toinen sitten kun palaan maahan. Mitä papereita minun pitäisi tehdä jotta kaverini pystyisi myymään autoni puolestani?
Miten valtuutan toisen myymään autoni?
Jartsa
4389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tee valtakirja johon määrittelet myytävän kohteen ja hinnan yms. eri siksi tarkka erittely, että kaverisi ei esim myy autoa halvemmalla jne.. tyyliin "valtuutan eskoseppojuhanin 121212-123X myymään omistamani Ferrarin testarossan vähintään 1e hintaan. tämä valtakirja on voimassa 1.1.2007 asti". tuo oli oma 1min versioni, joten älä syytä minua, mutta määritä ainakin hinta ja valtakirjan voimassaolo ja se kuka saa myydä ja mitä.
Yks juttu vielä, pitääkö valtakirjan allekirjoitusta varten olla kaksi todistajaa?
Jos luotat kaveriisi niin anna hänelle rekisteriotteen tai -todistuksen ilmoitusosa allekirjoitettuna päiväämättömänä, myynnin yhteydessä päiväysmerkintä ilmoitukseen, laadi myös luovutustodistus kaupasta voidaksesi todistaa myyneesi autosi, minä en ainakaan muista rekisteröidä autoa nimiini vaan ajan sinun vakuutuksella samoin sinä maksat pysäköintivirhemaksuni ellei sinulla ole esittää luovutustodistusta. Kaverisi ja sinun välinen kauppasuhde on todistettavissa vaikkapa haltijavelkakirjalla.
tuossa olisi vaan se ongelma ettei se ostajaehdokas välttämättä usko allekirjoituksen olevan aito...