mitä mieltä

Mitäs mieltä olette siitä, että mies asustelee vielä kolmen kympin päälle vanhempiensa luona? Onko se siis mukavuuden halua, vaiko täysi vässykkä?
181204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Äijä on täysi nössö ja vässykkä. Oikein pahaa tekee. Mikä siinä on ettei ihminen muuta kotootaan pois? Itse muutin jo 16-vuotiaana enkä voi käsittää miten joku viitsii nyhjätä vanhempiensa kanssa kolmekymppiseksi asti! Täysi luuseri.

Äänestä
  • Ainoastaan täys idiootti muuttaa 16-vuotiana omaan asuntoon, kun ei ole ammattia, eikä työpaikka, ja elää sossurahoilla tai lainarahoilla.

    Äänestä

Ulkopuolinen sitä ei voi tietää miksi näin on.

Äänestä
  • Syitä voi olla monia. Kannattaa ottaa itse niistä selvää.

    Äänestä

  • dayum kirjoitti:

    Syitä voi olla monia. Kannattaa ottaa itse niistä selvää.

    Olla niinkin, että vanhemmat asuvat miehen luona.

    Äänestä

Aivan täys vässykkä. Säälittävä avuton ruipelo itkupilli. Peräkammarin poika

Äänestä

ei sellainen osaa hoitaa mitään itse kun kaikki tuodaan tarjottimella eteen ja pestään pyykit. Uusavuttomuus karseeta kun itse olen itseni hoitanut 17-vuotiaasta alkaen.

Äänestä
  • Varmasti vituttaa, kun omat vanhemmat heittivät pihalle, ja toisilla on hyvät suhteet vanhempiin.

    Varmasti vituttaa, kun kaksikymppisenä on lainoja ja velkoja niin paljon, että et saa niitä maksettua edes kymmenessä vuodessa ja toisilla on saman verran säästöjä tilillä vaikka omaa asuntoa varteen, eikä yhtään velkaa.

    Varmasti vituttaa, ymmärrän hyvin.

    Äänestä

  • mmies kirjoitti:

    Varmasti vituttaa, kun omat vanhemmat heittivät pihalle, ja toisilla on hyvät suhteet vanhempiin.

    Varmasti vituttaa, kun kaksikymppisenä on lainoja ja velkoja niin paljon, että et saa niitä maksettua edes kymmenessä vuodessa ja toisilla on saman verran säästöjä tilillä vaikka omaa asuntoa varteen, eikä yhtään velkaa.

    Varmasti vituttaa, ymmärrän hyvin.

    Sinä varmaan ylpeänä elät vanhempiesi kustannuksella
    vielä 3-kymppisenäkin? Ei sellainen ole mitään itsenäisyyttä.

    Itse muutin pois kotoa opiskelujen alettua. Jonkin
    verran jouduin lainaa ottamaan, koska en halunnut
    enää omillani vanhemmilta pummata. Olisivat kyllä
    varmasti avustaneet opinnoissa.

    Nyt on velat maksettu ja oma asunto ostettuna.
    Mielummin minä sitä maksan kuin asun vanhempieni
    nurkissa. Oma asunto, oma vapaus.

    Välillä on mukava käydä vanhempia moikkaamassa,
    mutta ei itsenäisen, akuisen miehen kuulu
    vanhempiensa nurkissa elää. Ihmetyttää se kun jotkut
    perustelevat kotona asumista sillä että säästää
    rahaa. Entäs ne vanhempien rahat? Ylpeänä asutte
    siellä maksamatta mitään ja syöttekin vielä vanhempien
    piikkiin? Tosi itsenäistä :)

    Äänestä

tapaus. Eihän tollasta voi edes mieheksi sanoa. Täytyy olla kyllä nössö ja vässykkä. Niin otappas itselles sellanen ukko joka on asunut yli kolmekymppiseksi mamman ja papan helmoissa, saa varman ruveta vaan uudeksi äidiksi.

Äänestä

Taas teilattiin oikeen porukalla ihminen jota kukaan ei tunne.
Siis ap:lle tunnetko miehen hyvin? jos et, voisiko taustalla olla muitakin järkeviä syitä kuin mukavuudenhalu tai vässykkämäisyys?

Äänestä
  • Tai en oikeastaan vielä kovin hyvin. Vasta tunnustelen. Olin vaan yllättynyt kun asia mulle selvisi. Todella ihana ihminen, en anna ko asian vaivata. Vaikuttaa siltä että aika moni pitää täysin mahdottomana.

    Äänestä

  • anniina kirjoitti:

    Tai en oikeastaan vielä kovin hyvin. Vasta tunnustelen. Olin vaan yllättynyt kun asia mulle selvisi. Todella ihana ihminen, en anna ko asian vaivata. Vaikuttaa siltä että aika moni pitää täysin mahdottomana.

    no siis eihän tuo kovin tavallista ole, mutta itse ainakin haluaisin tietää syyt ko. asiaan ennnen kuin alan vetämään omia johtopäätöksiäni.

    Äänestä

Vässykkä.

Siitä on todellakin mukavuus kaukana, jos joutuu asumaan vanhempiensa kanssa aikuisiällä. Paitsi tietty sitten, jos on vässykkä - tunnen pari hupaisaa tapausta sitä laatua :)

Aikanaan olosuhteet johtivat siihen, että piti koettaa asua vanhempieni kanssa samaa taloa. Ratkaisin ongelman rakentamalla vanhemmilleni oman talon. Toisinaan ottaa nuppiin, että tuli tehtyä niinkin likelle. On siinä etunsakin puolin ja toisin, mutta ehkäpä sittenkin olisi parempi, jos matkaa olisi kävelymatkan sijaan autoistunto. Piti lukotkin vaihtaa, että säilyy kotirauha...

Äänestä

Täällä näyttää vallitsevan yksimielisyys sen suhteen, että se mies on pelkkä vässykkä. Kaikilla lienee mielessä joku epäitsenäinen ja uusavuton peräkammarin poika.

Mutta monessa maassa on enemmän sääntö kuin poikkeus, että miehet ja naiset asuvat vanhempiensa luona aina siihen asti kun menevät naimisiin, eikä kukaan pidä sitä mitenkään outona.

Itse asiassa aika monessa maassa, jossa ei ole samanlaista sosiaaliturvaa kuin Suomessa, ainakin vanhin poika jää loppuiäkseen asumaan perheineen samaan taloon vanhempiensa kanssa tai ainakin naapuriin ja pitää heistä huolta kuolemaan asti. Ei sekään kuulosta minusta välttämättä oudolta. Voihan niistä (iso)vanhemmista olla apua lastenhoidossakin kun perheeseen syntyy jälkikasvua.

Tietääkseni käytäntö Suomessakin oli aikoinaan samanlainen, enkä usko että ihmiset olisivat siihen aikaan olleet nössömpiä kuin nykyisin.

Äänestä

Nyt tuli todella helppo kysymys. :) Tietenkin sellainen mies on vallan hieno, hyväkäytöksinen, kohtelias, ystävällinen, säästäväinen, mukava, ahkera, tunnollinen, uskollinen, reilu, leppoisa, romanttinen, luotettava, jne, jne. :D

No, joo. Jos noista kahdesta pitää valita, niin se on sitä mukavuudenhalua.

Äänestä

no eipä kait sitä noilla tiedoilla tiedä...
mutta arvauksia tulee:

-saamaton/laiska
-vaikee kuvitella,että se ois "aikuinen"
-pitää täysihoidosta
-osaako olla lainkaan yksin?
-onko omaa tahtoa?

-vai pelkääkö ettei vanhemmat pärjäisi ilman häntä
-tulisko äippää ikävä?

yhden tunnen,joka on lapsuudenkotiinsa jämähtänyt..oikeen mukava ja toisaalta ärsyttävä...pieni vastoinkäyminen on hänestä jo maailmanloppu...ja on myös jo pudonnut nykymaailman kärryistä..

mutta tuuppas anniina kertomaan,sitte kun tiiät,jos niin pitkälle hänen kanssaan taaperrat :)

Äänestä

Vässykkä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anniina kirjoitti:

Mitäs mieltä olette siitä, että mies asustelee vielä kolmen kympin päälle vanhempiensa luona? Onko se siis mukavuuden halua, vaiko täysi vässykkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu