Erilaiset ylätaljavedot

mertanen

Olen harkinnut ottavani selkätreeniin mukaan jonkin ylätaljavedon. Teen selkäpäivänä jo en´nestään maastavetoa/kulmasoutua levytangolla (vuoroviikoin), sekä alataljasoutua. Pyrin ylätaljan kautta saamaan selkään lisää lihasmassaa, leveyttä ja sitä kuuluisaa v-muotoa. Olen kokeillut eri ylätaljavetoja, mutta koska olen vielä suhteellisen noviisi näissä punttihommissa (käynyt salilla vain puoli vuotta), niin ajattelin kysäistä, mikä ylätaljaveto käy parhaiten tarkoitusperiini:

Ylätalja leveällä eteen ns. "lapiokahvalla", ylätalja leveällä eteen myötäotteella, ylätalja eteen kapealla vastaotteella (taitaa muuten olla myös yleinen leuanvedossa käytettävä ote), ylätalja niskan taakse leveällä myötäotteella vai ylätalja kapealla v-kahvalla eteen?

Minkä näistä vedoista olette itse havainneet ottavan parhaiten yläselän lihaksistoon? Kiitos avusta!

4

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesukarhu

      Ehdottomasti original ylätaljaveto leveällä raudalla eteen. Mut sitäkin parempi taljaliike on mielestäni alatalja.

      • tyroneracer

        ja korvaa se perinteisellä leuanvedolla. leveä myötäote tietty.

        Ja alatalja korvaa joko perinteisellä kulmasoudulla tai vipuvarsi systeemillä toimivalla soutulaitteella. ...ei rasita ristiselkää.


      • pesukarhu
        tyroneracer kirjoitti:

        ja korvaa se perinteisellä leuanvedolla. leveä myötäote tietty.

        Ja alatalja korvaa joko perinteisellä kulmasoudulla tai vipuvarsi systeemillä toimivalla soutulaitteella. ...ei rasita ristiselkää.

        Nämä ovat mielipide asioita, mutta omasta mielestäni ylätalja hakkaa leuanvedot ja alatalja pieksee kulmasoudun sekä turvallisuudessa, että tehokkuudessa.


    • jottain tietoo

      leveillä otteilla saat vaan olkapäät paskaksi, etenkin niskantaakse tehdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe