Olen harkinnut ottavani selkätreeniin mukaan jonkin ylätaljavedon. Teen selkäpäivänä jo en´nestään maastavetoa/kulmasoutua levytangolla (vuoroviikoin), sekä alataljasoutua. Pyrin ylätaljan kautta saamaan selkään lisää lihasmassaa, leveyttä ja sitä kuuluisaa v-muotoa. Olen kokeillut eri ylätaljavetoja, mutta koska olen vielä suhteellisen noviisi näissä punttihommissa (käynyt salilla vain puoli vuotta), niin ajattelin kysäistä, mikä ylätaljaveto käy parhaiten tarkoitusperiini:
Ylätalja leveällä eteen ns. "lapiokahvalla", ylätalja leveällä eteen myötäotteella, ylätalja eteen kapealla vastaotteella (taitaa muuten olla myös yleinen leuanvedossa käytettävä ote), ylätalja niskan taakse leveällä myötäotteella vai ylätalja kapealla v-kahvalla eteen?
Minkä näistä vedoista olette itse havainneet ottavan parhaiten yläselän lihaksistoon? Kiitos avusta!
Erilaiset ylätaljavedot
6
3089
Vastaukset
- rösbö
Hyvältä näyttää sun tähän astinen ohjelma mielestäni, "tärkeitä" perusliikkeitä otat,hyvä.
Mä ottaisin tohon lisää ylätaljan eteen,suoralla
tangolla tai sitten kapealla kolmiokahvalla.
Vaikka voimaa haluaisit lisää niin en ahnehtisi painoilla vaan maltilla lisäisin,enemmän yrittäisin saada "pumppia" lihaksiin.. - käyttäisin
..lapiokahvatankoa. Kyynärvarret supinaatiossa ei rasita olka-värttinäluulihasta yhtä paljon kuin muut otteet
- ei rasita
niin paljon olkapäitä.
- TeräsHiiri
Ei ole parasta, kaikki on hyviä ja siksi ainakin mä käytän niitä kaikkia, jota suosittelisin sinullekkin. Monipuolisella treenillä pääsee parhaaseen tulokseen.
Mutta jos väkisin haluat, että joku nostetaan ykköseksi, niin 1. paikasta taiselisi veto niskantaakse, sellaisella mutkatangolla ja lapiokahvalla eteen. Tuossa niskantaakse vedossa vaan pitää ola riittävän pitkä se tanko! Ehkä sinun tapauksessasi jopa nostaisin tuon niskantaakse vedon 1., koska teet jo sisäselkään ottavia liikkeitä. Tuo niskantaakse veto rasittaa eniten pelkästään leveää selkälihasta.
Mutta silti, edellä oleva on vain pelkkää teoriaa. Käytännössä mikään liike näistä ei yksin johda niin hyvään lopputulokseen, kuin ne kaikki yhdessä tehtynä monipuolisesti. Siis ei tietenkään samassa treenissä, vaan liikkeitä välillä vaihdellen. - lisää
Suora tanko, leveä myötäote, veto leukaan asti (lämmitellessä voi vetää rintaan). Pysty asento, selkä kaarelle, katse ylös, veto ilman heilumista, rauhallinen palautus. Tuo selän asento on kaiken a ja o mielestäni.
- Olen oppinut
Tekemään V-muotoa selkään ylätaljavedolla (leveä selkälihas) rintakehälle ja hieman takaviistossa asennossa. Kyynärpäät vedetään liikkeen aikana taakse, jolloin lavat menevät yhteen. Liikkeen olen tehnyt myötäotteella perussuoralla tangolla, jota on hieman kulmaan käännetty päistä. Ote hartioita leveämpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063250Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391640Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus961488- 921399
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121198Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231029Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.52855