Tämän vuosituhannen autoa ostamassa ja pitäisi saada tietää merkki/mallikohtaisia eroja huoltojen hinnoissa.
Harkinnassa on Citroen C3 tai ehkä Audi A2, mutta miten näiden merkkien huoltojen hinnat (ja huoltovälit) poikkeavat yleisempien esim. Toyotan tai Wolksvagenin vastaavista?
Harkinnassa on Citroen C3 tai ehkä Audi A2, mutta miten näiden merkkien huoltojen hinnat (ja huoltovälit) poikkeavat yleisempien esim. Toyotan tai Wolksvagenin vastaavista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vertailutesteistä löytyy yleensä huoltohinnat. Nekin ovat tietysti vain suuntaa-antavia koska saman auton huolto maksaa eri paikoissa eri summan.
Yleisiä huoltoihin vaikuttavia huomioitavia kohtia on ainakin jakohihnan vaihto. Sen vaihto on nykyään tosi kallista. Usein vähintäin 400 euroa. Longlife- öljyt ovat myös normaalia kalliimpia. Omista autoistani edullisimpia ovat huollot olleet Toyotaan ja kalliimpia olivat Volkkarin huollot.
C2 VTR 1.4l 60.000km huolto.
Öljynvaihto, suodattimet (öljy,bensa,raitisilma) jarrunesteen vaihto, tulppien vaihto ja normaalit tarkistuskohdat.
Koivuhaan Veho 350,-
Cittikoihin erikoistunut korjaamo 290,-
AD-Autohuolto 250,-
5km Koivuhaan Vehosta oleva autokorjaamo 190,-
Osat itse ostettuna n.100eur
Villi, mutta tarpeelliset tietokone ym. vermeet omaava korjaamo on mielestäni paras vaihtoehto. Hinnaltaan n. 20-30% merkkihuoltoa halvempi ja pystyy tekemään samat temput kuin merkkihuoltokin. Ja kun kuulostelet tuttaviesi kokemuksia niin löytänet vielä sellaisenkin, jossa on työn laatu ja asiakaspalvelu kohdallaan. Voipi olla vielä parempaakin kuin merkkikorjaamolla - näissä on tietysti voimakasta vaihtelua.
Tällaisia korjaamoja ovat esimerkiksi AD- ja Autofit -ketjut.