Finneistä ja kynsistä....

Onko kellään mitään hyvää neuvoo finneihin...Tuntuu et niit tulee niin usein vaikkakin puhdistaa naamansa päivittäin... Onko kellään mitään hyvää vinkkii mikä tuote oikeesti tehois...? Ja sit noist kynsist et mun kynnet lohkeilee usein ja ne ei ehi kasvaa pitkiks ni onko mitään ainetta joka vahvistas kynsii...? Oon kyl kokeillu kovettajii(kynsilakkaa) mut se ei oo tuntunu auttavan.....Apuaa!!
5513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni on ollut noita samoja kynsivaikeuksia kuin sinullakin, mutta sitten: aloitin viilaamaan kynteni kerran viikossa eli pidin huolta että ne olivat hyvässä kunnossa. Ja tietysti viilaaminen oikein eli ei sahausliikettä. Samalla käytin kynsien vahvistavaa lakkaa, jossa oli myös kalsiumia mukana. Uskon, itse, että tuo säännöllinen viilaaminen teki terää ja ajan myötä kynnet vahvistuivat, nyt ei ole enää ongelmana :).
Ja huom., jos on varaa niin osta itselles lasiviila, esim. Body Shop myy, oisko jotain 6-7 euroa mut ikuinen, paitsi ellei putoa...

Olet ilmeisesti suht nuori(?) ja pitäisi löytää joku hellävarainen puhdistus ja kosteusvoide. Merkistä voisin sanoa sen verran, että valitettavasti kaupan hommat ei tehoa koska ne sopivat yleensä niille, joilla ei ole ongelmia. Kunhan et käytä mitään rajuja (Clerasil) koska voimakkaat tuotteet vain lisäävät finnien muodostusta.

Äänestä
  • Olen kyllä joo nuori (14 ½ )... onko sitten sulla mitään hyviä esimerkkejä noista hellävarasista voiteista... 2 kertaa viikossa kyl käytän jotain 3 minsan naamioo ja sit joka ilta pesen kasvot jollain vaahdolla..Neuvoja?

    Äänestä

ja ota yhteyttä lähimpään mary kayn ihonhoitokonsulttiin

Äänestä

Kauneuden Paratiisi myy rakennelakkaa. Kannattaa pitää aina kynsilakkaa kynsissä ja poistaa kynsilakka säännöllisesti ennen kuin se kuluu tai lohkeilee pois.

http://www.kauneudenparatiisi.fi

Finneihin:

Muista juoda runsaasti. Jätä suklaat ja karkit pois, samoin pullat ja ylimääräiset rasvat. Syö paljon eri värisiä kasviksia.

Puhdista kasvot ensin haalealla vedellä, sen jälkeen viileällä vedellä. Kuivaa kasvot ja puhdista septidinillä. Tämän jälkeen laita ihan tavallista essex-lotionia jota saa apteekista. Levitä sitä kasvoille siten että se imeytyy kokonaan. Älä käytä septidiniä kuitenkaan joka päivä, vaikka ihan aluksi voitkin toistaa käsittelyn useampana peräkkäisenä päivänä.

Ja muista ehdottomasti laittaa se essex lotion kasvoihisi. Jos et laita rasvaa puhdistuksen jälkeen, käy siten että iho rasvoittuu entistä tiuhemmin.

Älä myöskään puristele ja nypi finnejä, koska se aktivoi finnejä lisää. Älä myöskään turhaan koskettele kasvojasi, koska käsistä tulee epäpuhtauksia kasvojen iholle ja se aktivoi ihon rasvoittumista lisää, jolloin ihohuokoset menevät tukkoon ja tulee finnejä lisää.

Äänestä

Sinulla saattaa myös olla puutosta piistä. Itse aloin syömään pii-valmistetta pari viikkoa sitten, ja sen seurauksen kynteni ovatjo nyt vahvistuneet silmissä. Samaten ihon kunto on parantunut huomattavasti.
Suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NiMeTöN kirjoitti:

Onko kellään mitään hyvää neuvoo finneihin...Tuntuu et niit tulee niin usein vaikkakin puhdistaa naamansa päivittäin... Onko kellään mitään hyvää vinkkii mikä tuote oikeesti tehois...? Ja sit noist kynsist et mun kynnet lohkeilee usein ja ne ei ehi kasvaa pitkiks ni onko mitään ainetta joka vahvistas kynsii...? Oon kyl kokeillu kovettajii(kynsilakkaa) mut se ei oo tuntunu auttavan.....Apuaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu