hei sinkkunaiset ja miksei miehetkin!

Helinä

Siksi sinkkunaiset että itse olen nainen. Sinkkuna ollut nyt vuoden verran ja törmännyt usein pienehköön syrjimisongelmaan. Tässäpä muutamia lausahduksia ystävien suusta:
"Ei ajateltu kutsua sua ku aateltiin ettei sua kiinnosta tämmöset pariskuntakekkeit"
"Ai, ulos.. No ei innosta, katellaan netistä noita kämppiä"
"No en nyt lähtisi ulos, kun tuo miesään ei lähe"
"Mites treffielämä? Sori kun en ole ehtinyt sun kanssa kahville.."
"Mieskin tossa naureskeli kun kuuli sun taas mönkään menneistä treffeistä.."
"Eikö muka kukaan oon lähössä.. Kai mä sit voisin ni sun ei tarvii yksin mennä.."

Eli ongelma.. Suurin osa ystävistä/kavereista varattuja, joten luonnollisesti nyhväävät mielummin kotona, tai ainakin useimmiten. Ja he eivät uskalla lähteä sinkun kanssa ulos, luulevat kai että joutuvat vietellyiksi, tiedä häntä. Mitä siis tekisin? Ja onko muilla samanlaisia kokemuksia? Kyllähän sitä siis treffeillä tullut käytyä ja ihan vaan bilettämässä tai hauskanpidossa miesseurassa, mutta olisi välillä kiva tutustua myös uusin samaa sukupuolta oleviin tyyppeihin. Baariin kun menee niin yleensä sieltä bongailee niitä miehiä eikä naisia =) Mutta olis kiva mennä joskus sinkkunaisporukassa bilettämään ja pitämään hauskaa! =) Ja arvostelemaan miesten perseitä.. ;) Tai vaikka muuten vaan porukassa missä ei tarvii tuntea painetta siitä että pitää matsata jonkun kanssa..

Oiskos ideoita! =) Odotan mielenkiinnolla!

4

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihkura

      Mulla on kyllä välit pysyny hyvinä myös niihin vakiintuneisiin kavereihin. Tällä hetkellä on pari hyvää ystävää, joitten kans käydään baarittelemassa ja vakiintuneitten ja raskaana olevien kans käydään sit muuten kahvilla ja muualla.

      Meillä on ollu enemmän niin päin, että mulla ei meinaa aika riittää joka suuntaan, ja joudun kieltäytyyn joistain jutuista. Eli on tullut sellanen mielikuva, että ne vakiintuvat jää enemmin syrjään, kun on perhe ja mies ja kaikki. Missään vaiheessa mulle ei oo tullu sellasta oloa, että joku säälis mua tai vastaavaa.

      Mistäpäin olet kotoisin? Ootko ajatellu, että näillä sun kavereilla on luultavasti muitakin tuttuja, jotka eivät vielä ole perhettä täysillä perustamassa. Nämä meikäläisen "baarikärpäset" löyty nimittäin just sitä kautta ja siinä on seki hyvä puoli, että kun on valmiiks yhteisiä tuttuja, niin juttukin lähtee helposti liikkeelle ja juoruttavaa riittää ;)

    • Roi37m

      Minä olen yksin asuva 37v mies ja olen muutaman naisen kans yrittäny lähteä treffeille niin vastauksia löytyy. Pitää hakea tupakkaa velipojan luota ynm ja yleisimmät kysymykset,että olenko alkkis vais naisten hakkaaaja. Ei ole vissiin tasa-arvo oikein toteutunu suomessa, siksi käyn just tuttujen naisten kanssa tanssimassa koska tykkään siitä ja ei ole paineita kumpaankaan suuntaan. Toivoisin tietenkin että löytäisin vielä naisen jota rakastaa ja joka osaisi nauttia elämän pienistä hetkistä. Ihanin talvi terveisin Veijo Rovaniemeltä

    • Siis, aivan tottahan tuo on! Tai siis itse en ole milloinkaan ollut kiinnostunut lähtemään parien kanssa esim. ulos. Naispuolisia ystäviä huomattavasti vaikeampi löytää kuin miespuolisia :/

    • mimmi-30

      Hieno huomata että just äsken kirjoitin itse samasta aiheesta. Tosin mulla erosta on huomattavasti vähemmän aikaa. Mutta muistan tunteen edelliseltä (ja toistaiseksi ainoalta "oikealta") sinkkuajalta. Itse mietin ihan vakavissani että pitäisikö laittaa joku ilmoitus netiin. "30 nainen eronnut sinkkunainen etsii samanhenkistä ja samaasukupuolta olevaa sinkkuseuraa x-paikkakunnalla. Kiinnostuksen kohteet mm. baarissa notkuminen ja lenkkeily" Ongelma on vaan se että mihin tuollaisen ilmoituksen laittaisi ja kiinnostaako ketään vastata tuollaiseen?????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe