Osaisko joku jolla on kokemusta osa-aikatyöstä ja sovitellusta päivärahasta antaa vinkkejä? Tilanteeni on se että minun pitäisi huomenna päättää kahden osa-aikaisen työn välillä kumman otan.Toinen on sopimuksella "tarvittaessa töihin kutsuttava" ja toisesta ilmeisesti saisin määräaikaisen sopimuksen ehkä syksyyn. Molemmissa on lupailtu 20-30 tuntia suullisesti. Mitä kaikkea pitäisi huomioida päätöksen teossa??
osa-aikatyö, soviteltu..
3
699
Vastaukset
- Aika yksiselitteistä
Tuo tarvittaessa töihin kutsuttava nyt voi pitää sisällään vaikka mitä ns. 0-kuukausista tuohon lupailtuun määrään. Ne nyt ovat aina sellaisia vähän arvoituksellisia hommia...
Mutta jos valita pitää niin, otat tuon määräaikaisen vastaan ja menet työkkäriin juttelemaan asiasta. Ei siinä sen kummempia tarvitse ottaa huomioon, sieltä saat sitten hiukkasen lisää rahaa palkan päälle, koska on osa-aikainen. Käytännöntasolla tuo menee niin, että viet aika kuun lopussa palkkakuitin ja sen mukaan katsotaan mitä saat päälle.
Yksinkertaista. Jos et asiasta mitään tiedä niin senkus menet työkkäriin keskustelemaan. Ainut miinuspuoli on tietty se, että jos sanot homman olevan varma niin et voi enää oikein kieltäytyä. Katsovat helposti, että olet kieltäytynyt tarjotusta työstä ja pukkaavat karenssin niskaan...- ap.
ei todellakaan ole yksiselitteistä! Yritäpä huvikses selvittää millä tuntimäärällä tai palkalla saat soviteltua päivärahaa ja paljonko( siis ansiosidonnaista)ja millä et.Olen soittanut liittoon, saanut laskukaavat ja yllätyksiä tuli!! Entäs työssäoloehdon täyttyminen, maksettujen päivien laskuri jne. Todella yksinkertaista:)
- itsekin joskus kokenut
ap. kirjoitti:
ei todellakaan ole yksiselitteistä! Yritäpä huvikses selvittää millä tuntimäärällä tai palkalla saat soviteltua päivärahaa ja paljonko( siis ansiosidonnaista)ja millä et.Olen soittanut liittoon, saanut laskukaavat ja yllätyksiä tuli!! Entäs työssäoloehdon täyttyminen, maksettujen päivien laskuri jne. Todella yksinkertaista:)
Ei siinä nyt silti oikeastaan tarvitse kysyä asiaa kuin työkkäristä ja liitosta, jolloin kyllä melko selvät ohjeet ja kaavat saa.
Ainahan tilanne voi hieman elää ja saakin vähemmän tms. kuin on alunalkaen laskenut, mutta tilanteiden muuttumisille ei oikein mitään mahda. Ottaen huomioon, että yleensä suurin ongelma tulee epäselvistä/epätarkoista ohjeista niin aina kyllä kannattaa kysellä ihan "virallisilta" tahoilta.
Ja on itsellenikin aikanaan niin käynyt, että parina kuukautena hieman ns. tilanne pääsi elämään ja ei saanutkaan kuin pelkän palkan eikä mitään sen lisäksi. Aika hiuksenhienoja juttuja nuo, mutta osa-aikatöitä tehden ja samalla soviteltuja saaden voi monenmoiseen varautua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281458