Sipsien...

sijasta...

Olen ikuinen laihduttaja ja painonvartijoissa ollut mukana useamman kerran. En ole mikään vaikeasti ylipainoinen vaan näitten 5-10 kg kanssa ikuisesti jojotteleva ikuinen laihduttaja...

Uuden vuoden jälkeen löin "ennätyksen" eli en ole ikipäivänä elämäni aikana painanut näin paljon.. Viikko sitten aloin taas laskemaan "pointseja". Tänään alkoi siis toinen viikko ja oman puntarini mukaan, heti päivällisen jälkeen punnitsin itseni ja paino oli pudonnu 0,5 kg. Siis pääasia että alaspäin. Se mikä minua eniten ilahdutti olivat senttimetrit mitä oli hävinny sekä vyötärön, reisien, pohkeen ja käsivarren alueilta. Mukavaa että siis jotain tapahtuu.

Ajattelin vain antaa teille rakkaat kanssasisaret yhden vinkin. Itse olen löytänyt sipsien sijaan pelastuksekseni lehtileivän, valkosipulin makuisen. Sitä tekee ainakin täällä ruotsissa Kavli ja mitä tuossa surffailin ja etsin netistä niin pitäisi myös löytyä suomesta. Itse en oikeasti huomaa mitään eroa sipsien ja tämän valkosipulinmakuisen lehtileivän välillä jos esim. niitä dippailee. 2 kpl Lehtileivästä tulee 0,5 pointsija ja se on sitäpaitsi täysjyvä leipää eli terveellistäkin.

Suosittelen lämpimästi.

2

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pisteilijä

      Hei. Minulla on samanlainen tilanne kuin sinulla, eli vuosi sitten pudotin 7.kiloa Painonvartijoiden kirjekurssilla ja takaisin on tullut taas 6.kiloa, ja minä olen jatkuvasti jojoillut 5-10.kilon kanssa.

      Tuohon 7.kilon pudotukseen olin enemmän kuin tyytyväinen, mahtui jo aika pienetkin farkut jalkaan.

      Ja mittanauha on hyvä minusta, todella mukavasti vyötäröltäkin lähti. Nyt on pakko yrittää taas. Tsemppiä sinulle ja kiitos vinkistä.

    • punkero pikkukylästä

      Mistähän tuota Kavlin leipää löytäisi täältä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11291
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      60
      9098
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5445
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3680
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3338
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      60
      2698
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2420
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      14
      2073
    Aihe