Vahingossa kuulin huhun, että isälläni olisi avioton lapsi ennen minua. Isäni ei koskaan ole asiasta puhunut. Miten saan asian selville, kun isältäni en voi kysyä? Äitinikään ei asiasta varmuudella tiedä, mutta huhu on hänenkin tiedossaan. Kuka osaisi auttaa?
Velipuoli?
Mitä teen?
51473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kirkkoherranvirastosta saada tietoa. Käyppä kysäsemässä sieltä.
jos isyys on vahvistettu kirkkoherranvirastosta voit kysyä. jos ei ole vahvistettu, et ehkä saa vastausta kuin isältäsi.
..vain rohkeasti kysyttävä isältäsi asiasta jos hän on elossa. Tai sitten kysyt joltain isäsi tutulta/sukulaiselta, sillä joku varmasti tietää ja pääset oikeille jäljille. Olen kuullut monia tarinoita, kun ennen toisistaan tietämättömät sisarukset ystävystyvät. Sitten, jos isäsi on tunnustanut lapsen, tieto tosiaan löytyy kirkonkirjoista.
Isäni kyllä elää, mutta jos asiaa on salattu minulta kaikki nämä vuodet, niin miksi hän sen nytkään kertoisi. Toisaalta pelkään selvittää asiaa, sillä olen koko ikäni ollut perheen esikoinen, ja haluaisin olla sitä edelleen.
Itse kuvittelin 18-vuotiaaksi saakka, että minulla on yksi velipuoli. Sitten lähdin vaihtoon ja isäni kirjoitti sinne kirjeen, jossa puhui toisesta velipuolestani. Muuten hyvä, mutta minulle ei hänestä kukaan sukulainen, ei edes isäni, ollut koskaan aikaisemmin maininnut, joten paniikki siellä kaukana oli aikanaan suuri.
Joskus aroista asioista ei paljoa puhuta ja kaikki vain luottavat, että kyllä joku toinen kertoo, mutta ei kerrokaan.
Koska tuo asia selvästi painaa sinua, se kannattaa kyllä selvittää. Itse en ole koskaan vanhempaa velipuoltani nähnyt (monestakin syystä), mutta minulle on ehdottomasti osa identiteettiäni se, että tiedän hänen olevan olemassa.
Sitten siinä on vielä sekin juttu, että mikäli isäsi on tämän lapsen tunnustanut, niin hänen kuollessaan lapselle tulee lakisääteinen osa eli viimeistään silloin tulet saamaan vahvistuksen hänen olemassaolostaan. Itse en olisi enää isäni kuolemaan liittyvään hässäkkään halunnut tuota shokkia yhdestä uudesta sukulaisesta.