mitä varten ansiosidonnaisesta alle 40 euroo päivä joutuu maksamaan yli 20% veroa,koska aina on tullut reilusti palautuksia takaisin.
kysyin verohallinnosta niin ei osattu vastata tähän kysymykseen että minkä takia maksaa paljon veroa jos aina tulee reilusti takaisin.
töissä olessani jolloin oli normaali huono työläisen palkka 1100eur kuussa maksoin veroa 15%
kysyin verohallinnosta niin ei osattu vastata tähän kysymykseen että minkä takia maksaa paljon veroa jos aina tulee reilusti takaisin.
töissä olessani jolloin oli normaali huono työläisen palkka 1100eur kuussa maksoin veroa 15%
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen tätä samoin ihmetellyt - itselläni hankin suomalaisen keskiansion verran ja maksan yhtä paljon veroja kuin mitä ansiopäivärahasta lähtee. Enkä kyllä pysty ymmärtämään sitä logiikkaa. Tämän vuotisen verohallinnon päätöksen mukaan kaikilta lähtee veroa vähintään 20% vaikka oma veroprosentti korotettuna kahdella olisi alempi.
Vielä vähemmän käsitän, miksi peruspäivärahasta (23,50 euroa/päivä) pitää maksaa 20% veroa. Saati työmarkkinatuesta, joka voi puolison tulojen vaikutuksen seurauksena olla vieläkin pienempi. Peruspäivärahalaisen kuukausitulo on n. 505,25 euroa (23,5*21,5).
Tokihan työttömyysetuuksien vero on korkeampi, koska niistä ei verotuksessa tehdä ansiotulovähennystä, mutta sittenkin...
ennakonpidätystä (oikea termi) vain noin vähän, koska Ahon ja Viinasen aikana niin päätettin eikä olla tohon vielä ehditty puuttua. Ja nyt ei sitä sitten vähään aikaan nosteta koska vasemmiston ehdokas voitti. Mutta ehkä ensi kerralla.
..joka sanoi, että rakastakaa veroja ja korkeat verot ovat hyvinvoinntiyhteiskunnan edellytys ?
Varmaan hyvinvointi paranisi jos niitä loppuja ei sitten palautettaisi.
En ymmärrä, miten voit saada jotain verotuksessa takaisin, jos olet työtön. Mitä vähennyksiä pystyt tekemään? Kaikki vähennyksethän ansiotuloista liittyvät työkustannuksiin. Pääomatuloista ehkä voi jotain korkokuluja vähentää, muttei työttömyyskorvauksista.
ei siihen vähennyksiä tarvii.
suomessa kun on progressiivinen verotus, se tarkoittaa että isommista tuloista maksetaan isompi vero. eli jos maksat pienestä tulosta ison veron, takas tulee automatik. ei siinä tarvii sotkea vähennysten kanssa.
siis jos esim. määritelty ennakonpidätys olis 2500 €/kk tuloista 25 % ja sä itse nostat sen 30 %:n, palautustahan siitä on odotettavissa.
Tahvo. Sitä progressiota ei noudateta työttömyysturvassa. Kun otetaan 20 % ei sitä takaisin palauteta. Henk.kohtainen veroprosentti on työtuloja varten. Sitä paitsi kaikkein suurimmista tuloista ei makseta veroa tänä päivänä juuri mitään, kiitos tästä Saulin toimille valtiovarainministerinä.
henkilökohtainen verokortti 2006 14.5% palkkatyöstä
ansiosidonnaisen 37 eur brutto päivä,verotus 21.5%,viime vuoden puolella 16.5% ja joulukuussa tuli noin 400 eur palautuksia