Niin, eli kaikkihan me tiedämme et lessut tekee lapsia kuin sarjatyötä. Kuinka paljon on isoimmissa suurperheissä lapsia? :) P-P
Lesta: Lapsia kuin sarjatyötä..?
Pikku-Pirkko
472791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
En nyt ois ihan samaa mieltä sun kans. Ei lapsia ensinnäkään tehä. toiseksi miten sä perustelet ton sarjatyön?En oo kuullu että 19 lasta enempää ois perheissä, paitsi että en kyllä oo ihan varma. Saattaa olla enempiki. Mutta ei lapset oo kyllä mitää sarjatöitä, vaan joka ikinen on yksilö ja Jumalan luoma, lahja vanhemmille. Niin lestadiolaisten ku muidenki lapset.
Heillä saattaa olla reilusti yli kymmenenkin. Esikoiset taas hyväksyy ehkäisyn, heillä perheet huomattavasti pienempiä, yleensä alle kymmenen. Eka putkeen 5-6 lasta ja sitten ehkäisyä, sanoisin näin tuntumalta.
Mutta, entä jos kaikilla ei ole niin paljon lapsia...siis vahnoillislestadiolaisilla... Lapset ovat Jumalan lahja, eikä niitä saa väheksyä. Sitä paitsi, onko olemassa sellaisia vanh.lest. vanhempia jotka eivät rakastaisi lapsiaan????Ja vanhemmat sisarukset hoitavat pikkusisaruksiaan, joten vanhemmat pääsevät esim. kaupungille sillä aikaa.....
Jokainen ihminen jolla on elämän arvot kohdallaan rakastaa lapsiaan, harvassa on ne joita se ei kiinnosta... Kaikilla vaan ei ole mahdollisuutta saada vaikka kuinka haluais.
"ei lapsia ensinkään tehdä"- kylläpä vaan, vai miksi kutsut tapahtumaa, kun siitin työnnetään emättimeen ja hiukan liikutellaan edestakaisin, ja tuleva isukki saa siemensyöksyn, siittiö "ui" kohtuun, ja jos on sopiva aika, se hedelmöittää munasolun ja näin lapsi saa alkunsa!! "en oo kuullu että 19 lasta enempää ois perheissä..." - pitäisikö?? 19:ta lapsen odottaminen kestää yhteensä n.14v, eikö siinä ole yhdelle naiselle rasitusta liiankin kanssa??? Kamalaa vaatia moista!! Lapset on varmaan lahja sillä tavalla, että ne yleensä syntyvät, ja siinä mielessä, ettei kaikki saa yhtäkään lasta, vaikka kuinka haluaisi!! Mutta muita lapsia ei tiedetä syntyneen ilman miehen ja naisen yhdyntää (=tekotapa), kuin Jeesuksen!!!!! Hän oli Jumalan lahja ihmiskunnalle!!
laitoksella toisen lapsen saanut äiti (tantta) puhui seurusteluhuoneessa toisille että haluaisinpa todellakin nähdä sen äidin, millainen matami on, kun on saanut jo kolmannentoista lapsen.
Tämä suureperheen äiti nousi seisomaan ja sanoi että tässä hän on. Hoikka, siro nainen jonka rinnalla tuo tantta kalpeni mennen tullen.
ettei ollut Tzantta;)
sepä oli vasta 13.lapsi, kirjoita uudelleen miltä näyttää, kun on menossa vaikka se mainittu 19.lahja!! hoikka, siro nainen,,,ei kai vaan riutunut??? onko täällä joku missimittelö menossa?? ei oikein sovi aiheeseen!!
Olen samaa mieltä.....(=
ootsä käyny kurkkaamasa ku ne on äheltäny sängysä, että onko sielä se kumi välisä vai ei?
no ei vais :)
Tenavia tulee just sen verran kun isännällä seisoo eikä mamma kuole synnytykseen. Voihan sitä romantisoida vaikka millä Jumalan lahjalla, alunperin toi keksittiin vaan sen takia että äijät saa pillua tarpeeksi. Jos Lars Leevillä ois olu kortsuja niin säänöt ois erit.
Meillä vaimoni kans ois lapsia tuhansia, jos niitä syntyis sitä tahtia kun mulla seisoo...
Oisko ne sun mielestä sitten Jumalan lahja jos sulla ois 1000 kersaa?
Tarkoitin kyllä tolla sitä että niin kauan kun isännällä seisoo, eli tuota ikäpolitiikkaa.
Sen jälkeen ku ei ota enää eteen niin pitääkö lestaadiolaisen tehdä koeputkilapsia, ostaa viagraa vai käyttää vierasta siittäjää? Jos ei saa ehkäisyäkään käyttää niin eihän se lastentulo saa erektio-ongelmiin katketa!
Siis naisellahan tulee raja vastaan jossakin vaiheessa, ettei enää pystykään saamaan lapsia, miehellä hedelmöittämiskyky on pysyvää.
Eli siinä vaiheessa ku miehen vanhudesta johtuvat erektio-ongelmat astuvat kuvioihin, ei puolisokaan enää pitkään aikaan ole voinut tulla raskaaksi.
Joo, ennen kaikkea "tehdään".
Ihan lähipiirissäni on perhe, jossa on kaks lasta ja ne on lestoja. Ei se siis oo mikään sääntö, että on kymmenen lasta. Jumala ne antaa jokaisen, toisille enemmän ja toisille vähemmän.
..mutta lestadiolaisperheissä lapsia ei tehä sarjatuotantona, joka kyseistä vertausta käyttää, paljastaa huomaamattaan oman suurenmoisen tyhmyytensä.
Meiän isännän kans niitä tehdään liukuhihnalta:)
Haluaisin tätä palstaa lukevilta ajatuksia lestadiolaisuudessa vallitsevaan käsitykseen lisääntymisestä. Aion tahallani nyt kärjistää, jotta mahdollisimman moni miettisi asiaa. Suokaa se anteeksi, joskus on riepoteltava.
Minua on suututtanut ja ihmetyttänyt jo parikymmentä vuotta lestadiolaisten suhtautuminen ehkäisyyn ja perhesuunnitteluun. Lisääntykää ja täyttäkää maa.. no eiköhän tämä ole jo täynnä ja ylikin. Ja lapset on Jumalan lahja jne. Entäs vaimon saattaminen raskaaksi kerta toisensa jälkeen himon ja vietin vallassa? Entäs kun vaimo ei haluaisi, mutta kuuliaisena ja nöyränä kuitenkin tottelee miestään? Ja alistaa itsensä samalla traumatisoivaan ja jopa hengenvaaralliseen tilaan kerta toisensa jälkeen. Kymmenen synnytystä vuoden välein ei kai ole mitenkään järjellistä eikä turvallista... Kumman terveys ja oikeus elää on tärkeämpi? Vielä siittiönä ja munasoluna olevan mahdolllisen ihmislapsen vai sitä kantavan naisen joka jo on olemassa (tämä ei ollut puheenvuoro abortin puolesta)?
Ja entäs kun ne lapset sitten on saatu, kuka vanhempi jaksaa huolehtia kaikista? Ja rakastaa ja välittää? Onko vastuullista ja rakastavaa jättää alaikäiset lapset vastuuseen vielä nuoremmista? Pahimmassa tapauksessa vielä tyrannisoimaan! Eikös kyse ole lasten pahoinvoinnista kun ei kestetä tyrannisoimatta muita? Eikö kymmenlapsisen perheen lapsellakin ole oikeus onnelliseen ja suojattuun lapsuuteen, jossa saa joskus olla huomion keskipisteenä ja huolettomana lapsena? Kuinka turvataan näiden lasten kasvu tasapainoisiksi aikuisiksi jotka omana aikanaan jaksavat kantaa vastuun maailmaan saattamistaan lapsista?
Lestadiolaispiireissä puhutaan hienoilla korulauseilla ja sanankäänteillä, mutta kukaan ei oikeasti puhu mistään. Tuuli huulia heiluttaa. Mitä tekee jo kahdeksan lasta saanut kolmekymppinen äiti joka ei jaksaisi enää yhtään lasta lisää ja taistelee vielä synnytyksen jälkeisen masennuksen kanssa (jonka olemassaoloa ei kukaan tietenkään tunnusta, usko Jumalaan riittää...)? Kuinka tämä nainen jaksaa kantaa oman huonon olonsa, miehensä toiveet vaimoltaan, lasten huomion tarpeen, kodinhoidon ja vielä kamalan synnin taakan? Kuulostaako tavalliselta tarinalta nyky-Suomessa? Ei kuulosta. Kuulostaa nigerialaiselta perheeltä, jossa naisen romahtaminen aiheuttaa hänelle kivitystuomion. Räävitöntä. Ja niin tavallinen tarina. Ai mikset ollut kuullut aiemmin? KOSKA SIITÄ EI PUHUTA!
Sä kirjotit tosi hyvin. Tuo on niin totta niin totta, mutta nainen kun lankes sillon paratiisissa, niin sikshän hänen sitten pitää kivulla ja tuskalla synnyttää. Näin ne kai sen selittää. Mutta maa on jo täytetty. Mitä olis jos kiinalaiset olis kans lessuja??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Ei kukaan synnyttämällä autuaaks tule, tai kyllä mä niille niin paljon kärsineille ja kestäenille naisille taivasspaikan varaisin, mutta niitten miehet. Ne pitäs laittaa kantaa lasta 9 kk ja synnyttää. Ne pitäs laittaa imettää. Ne pitäs laittaa tekee kaikki naisten työt ja paskapalkalla.
Naiset pitäs päästää kans tekee päätöksiä, saarnaamaan, papeiksi, puhumaan pönttöihin ja saarnatuoleihin. Ei naiset oo vittu mitää miesten orjia, eikä lestaadiuksen orjia, ei kenenkään orjia.
Noissa kahdessa yläpuolella olevassa viestissä on sitten kyllä valtavasti faktaa.
Ihan kateeks käy, että epäuskoinen tietää noin hyvin uskovaisten asiat. Kumma juttu muuten, että moni tietää paljon paremmin jonkun perheen asiat, kuin ko. perhe itse.
Täältä on sitten hieno lukea, että ei rakasta kaikkia lapsiaan, koska niitä on niin paljon ja vaimon elämä on lasten takia pilalla, ynnä muuta mukavaa.
Tälläisten kirjoittajien olisi hyvä syntyä uudestaan uskovaiseen perheeseen.
Kateus on kovaa tänä päivänä!
Niinpä. Jos luit kirjoitukseni ajatuksella, huomasit ettei kyseessä ollut syytösrypäs vaan joukko kysymyksiä, joita olen pienessä mielessäni jo kauan vatvonut. En tiedä onnen salaisuutta ja voi olla niinkin, että ajatukseni ovat täysin vailla pohjaa ja ne tarinat tuulesta tempaistuja jotka olen eri ihmisten kokemuksista kuullut. Olen itse uskovaisen, lessuperheen jälkeläinen (huom. nimim.) ja ajatukseni pohjautuvat juuri tähän taustaan. Oman äitini ja hänen kaltaistensa kokemuksiin. Hienoa, että jaksoit kommentoida, ihmeen vähän tämä kuitenkaan herättää keskustelua!!
Minusta ei ois mikään ihme, vaikka tähän ei ookaan kukaan lesta jaksanu hirveesti kommentoida. Nimen omaan jaksanu. Minä ainaki oon kurkkua myöten täynnä tän foorumin täysin valheellista tietoa. Asioista paasataan ku parhaatki asiantuntijat, usein kirjottajilla ei oo ees mitään siteita lestoihin (toisin ku sulla näyttää olevan). Sitten pyydetään perusteluja ja mielipiteitä, joita kukaan ei kuuntele. Haukutaan vaan entistä enemmän, että "just noin ne kaikki lestat sanoo"
Ihmetyttää, miksi täällä puhutaan niin paljon lestanaisten asemasta. Ei ison perheen äitinä olo oo varmasti pelkkää onnea ja ilonkyyneliä, mutta ei me nyt missään nigerialaisnaisen (niin kuin tuolla väitettiin..) asemassa olla!!
Sinä Lessujen jälkeläinen, ootko joutunu tuntemaan sellasta, että sua ei oo rakastettu? Että sulle ei oo ison perheen lapsena riittäny hellyyttä ja rakkautta?
Juttelin vasta monien ala-asteen opettajien kanssa(ei lessuja). Ne puhu siitä, miten vankka perusturvallisuus lestalapsilla on... Se tuskin kertoo rakkauden puutteesta!
Taitaa olla parasta, että jätän tämän foorumin. Ei kukaan täällä haluakaan tietää mitään eri herätysliikkeistä. Tarkoitus näyttää olevan vaan arvostella ja suomeksi sanottuna jauhaa paskaa.
Ihmetyttää ihmisten typeryys
Todellisiin kysymyksiin vastataan.
Nykyisille viisikymppisille, 60- ja 70-luvuilla nuoruuttaan eläneille seksuaalinen vapautuminen ja naisen "vastuu päättää omasta ruumiistaan" olivat tosi kovia juttuja. Heidän lapsilleen, tämän päivän pari-kolmekymppisille ne ovatkin sitten jo itsestäänselviä, jo äidinmaidossa imettyjä arvoja, joita vain harva tulee koskaan kyseenalaistaneeksi. Tähän ajattelutapaan kuuluu vapaan seksin ihannoimisen lisäksi myös mm. suurperheiden äitien halveksiminen ja sääliminen, johon haluaisin tuoda pari uutta näkökulmaa...
Kuinka moni teistä on tullut ajatelleeksi, että kyseessä on kaikesta huolimatta oma valinta?
Suurin osa myös lest. äideistä tietää varsin hyvin, missä maailmassa mennään. He eivät ole tyhmiä, aivottomia, miesten alistamia synnytyskoneita. Tämän hetken nuorille naisille on jo lapsuudesta asti toitotettu koulussa, mediassa jne. että lapsia voi "hankkia" yhden tai kaksi sitten kun on koulut käyty ja vähän uraakin luotu... että kyseessä todellakin on oma valinta, mahdollisuus päättää milloin haluaa uuden elämän alkavan, ja myös mahdollisuus estää se. Me nuoret lest. naiset tiedämme kyllä mitä yleinen mielipide meiltä naisina ja yhteiskunnallisina toimijoina odottaa. Voimme myös tehdä sen jos haluamme, siitä ei kukaan meitä estä.
Olen itse akateemisen loppututkinnon suorittanut, kivasti uraputkessa ja muutenkin omasta elämästäni kaikissa asioissa ja ratkaisuissa aktiivisesti päättävä yksilö. Siksi haluaisinkin tuoda esiin, että äitiyden valitseminen (laajemminkin kuin siinä yhden tai kahden lapsen mainstream-ideaalissa) on todellakin jokaisen OMA HENKILÖKOHTAINEN ratkaisu. Lasten lukumäärähän ei todellakaan ole mikään edellytys tai tie taivaaseen (eikä sillä ole mitään tekemistä ko. asian kanssa), mutta itse olen sivusta seuranneena saanut nähdä ja kokea, millainen mieletön lahja uusi elämä on. Henkilökohtaisesti tulevaisuudessa tahdon aina ottaa sen vastaan, tuli se osakseni sitten vain kerran tai kymmenen kertaa (tai pahimmassa tapauksessa ei koskaan). Ei ole kyse sokeasta miehen haluihin alistumisesta, vaan tietoisesta omasta päätöksestä poiketa valtavirrasta.
Nim. "Lessujen jälkeläisen" kirjoituksen kaltaisia kommentteja näkee julkisuudessa aina silloin tällöin. Tyypillistä niille on kapeakatseisuus ja näkökulman rajoittuneisuus; lestadiolaiset naiset nähdään alistuneina, aivottomina, asioita kyseenalaistamattomina "synnytyskoneina". Eiköhän sen kyseenalaistamisen tulisi kuitenkin lähteä ihan niistä omista ennakkoluuloista ja stereotypioista - niin henkilökohtaisista kuin myös niistäkin, joita yhteiskunnassa koko ajan syötetään ihmisille individualismin tai itsemääräämisen käsitteiden varjolla (ymmärtämättä että niistä on kyse myös näissä paljon parjatuissa lestadiolaisnaisten valinnoissa)?
Jees, just näin.
Hieno homma, mamma :)
...tehdä esim. 10-20 lasta?? näin maallikon silmin siihen tarvitaan miehen ja naisen välinen kanssakäyminen, ei niitä muuten tule!!! näitä lahjoja pitää siis itsekkin hankkia, ei ne taivaasta tipu!! luulisi vähemmän määränkin riittävän, silti voi olla kiitollinen,kaikki kun ei saa yhtään lasta! vaikuttaa suorastaan ahneudelta em. suuri lapsimäärä! mahtaneeko ahneuteen vaikuttaa lapsilisärahat ja muut mahdolliset etuudet?? anteeksi vaan, mutta tältä ajatukselta ei voi välttyä lukiessaan näitä tekstejä!! eikö voi muuten olla uskovainen ja hurskas, ellei ole vähintäin tusinan lapsiliuta??
...viitsinyt lukea edellisiä juttuja? Luulisin, että tässä foorumissa on asiasta jo aika paljon puhuttu. Kerrataan nyt sitten vielä muutamia perusasioita...
Siis lapsia ei tehdä. Näin siks, että vaikka siihen vaaditaankin miehen ja naisen kanssakäyminen, se ei automaattisesti johda raskauteen. Jumala sen lapsen lahjoittaa. Ja kuka meistä voi sanoa, että nyt riittää...että seuraava ei enää ole tervetullut maailmaan?
JOKAISESTA lapsesta ollaan kiitollisia. Homma ei siis mee niin, että vasta kun on saatu 20 lasta voidaan olla kiitollisia. Yhessä läheisessä perheessä on kaks lasta, ja perhe on kyllä uskovainen, ehkäisyä ei oo käytetty. Se on Jumalan suunnitelma ilmeisesti tässä perheessä. Ei 20 lasta oo mikään vakio tai edellytys. Uskomisen lahjalla ei ole mitään tekemistä lapsimäärän kanssa! Lapseton ihminen on aivan yhtä hyvä ja arvokas Jumalan edessä, kuin 20 lapsen isä/äiti.
Onkohan joku päässyt rikastumaan lapsilisillä? Musta tuo on jo niin naurattettava ajatuskin että :D Haloo..ei ne lapsetkaan ilmaseks elä. Kyllä ne etuudet varmasti menee ihan niihin lapsen jokapäiväsiin tarpeisiin. Voit rauhottaa itseäsi... Tai "tee" sinäkin lapsia, ja kokeile rikastutko! :))
"Jumala sen lapsen lahjoittaa" Ymmärrän sen niin, että Jumalan lahja on se, että yleensä saa lapsia, kaikki eivät saa.Lähinnä "holtittomuudeksi" sanoisin 10-20 lasta! Vaikka Jumala sanoi, lisääntykää ja täyttäkää maa, ei Hän varmaan tarkoittanut jotain määrättyä ryhmää, esim. lestoja!?! Kyllä se lapsilisä on aika hyvä tulolisä 20-lapsiselle perheelle, lienee keskim.9oE/lapsi, siis 1800E/kk! Lisäksi tietysti muut edut, mm. ehkä asumistuki, jos vain suurperheen vanhemmista toinen tienaa. Ei niin suuren perheen äiti varmaan jaksa käydä töissä kodin ulkopuolella! Minulla on 3 lasta, käyn töissä, ruokin ja vaatetan itseni ja lapseni palkallani, lapsilisät on tarpeen lasten harrastusten kuluihin, tunnustan ettei palkkani niihin oikein muut kulut maksettuani riittäisi! Ja siis "vain" lapsia 3, en tiedä kuinka pärjäisin, jos olisi enemmän!!Mitään muita etuisuuksia en saa! Kademieltä, jota kai epäilit, en tunne ketään kohtaan! Ihan tyytyväinen elintasoon olen, pääasia,että pärjätään!! Tarkoitus ei ole loukata ketään, ihmettely ja kysymyksiä vain heräsi!
En täysin ymmärtäny tota kommenttias, että Jumala tarkotti lisääntymisneuvollaan muitakin kuin lestoja... Siis totta kai tarkotti! Kaikkia ihmisiä, aivan kaikkia. Jokaistahan hän kutsuu seurakuntansa jäseneksi. Lestat vaan toimivat niin kuin uskovat olevan oikein.
Tarkotatko kun puhut holtittomuudesta, että Jumala on holtiton? Siihenhän tuo viittaa! Itse henkilökohtaisesti uskon, että Jumala tietää paremmin meidän tarpeemme. Hän tietää paremmin kuin minä, montako lasta tähän maailmaan vielä sopii. Hän tietää, onko minulle hyväksi saada lapsia. Siks mä en mee kaapimaan yhtään pikkulasta kohdusta, tai ehkäisemään hänen syntymäänsä. Kun Jumala on elämän aloittanut, kenelle on annettu oikeus se lopettaa?
Tuosta lapsilisähommasta vielä... Voitte olla ihan huoleti: kenelläkään ei ole mielessä ajatus, että synnytämpä viistoista lasta, niin saan enemmän lapsilisää. Onko sellanen asia ku RAKKAUS ihan outo? Rakkaus omia lapsiaan kohtaan? Kyllä siinä raha jää täysin toisarvoseksi...
On hieno asia, että valtio tukee lapsiperheitä rahallisesti. Se varmasti helpottaa monien perheiden arkea. Mutta saahan sitä avustusta muutkin kuin lestat....esimerkiks vaikka sillon, ku on tullu humalassa törmättyä puuhun, tai kun ainoalla lapsella kasvaa hampaat vinoon.
Vähän laajempi näkökulma ei ois pahitteeks meille kellekään.
Niinpä niin, sanoinkin että Jumala ei käskenyt vain määrätyn ryhmän, esim.lestojen, täyttää maata. Kaikkia ihmisiä, joita on siunattu lastensaannilla, Jumala kehoitti lisääntymään, uskonnosta riippumatta.Mutta näin leikkisästi sanottuna, ehkä sallit,jos kaikilla suomalaisilla olisi yhtä paljon lapsia, kuin monilla lestoilla, johan tänne tulisi tilanpuute!! Ei se varmaan ollut Jumalan alkuperäinen tarkoitus pitää naista esim. 14v melkein yhtäjaksoisesti raskaana, sen verran menee aikaa yhteensä 19 lapsen odottamiseen!! Jos/vaikka naisen terveydelle olisi hengenvaarallista synnyttää noin monta lasta, ettekö siltikään hyväksy sterilointia tai ehkäisyä?? Saako nainen siinä tapauksessa, kuolla kupsahtaa, kunhan vain Jumalan tahto tulee täytetyksi?? Kamala ajatus, että monta lasta jäisi orvoksi äidistään!! Jumala takuulla sallii järjen käytön, Hänhän sen on antanutkin!! Joko selvisi, mitä tarkoitin?? En ole sitä mieltä, että Jumala on holtiton, kyllä se on ihminen em.tapauksessa!! Rakkaudesta vielä sen verran, että lestoilla on siitä ilmeisesti eri käsitys, kui minulla; selkään antaminen on lukemani perusteella sallittu, mutta sen kieltää Suomen laki.Ja mitä hyvää saa aikaan hakkamalla?? Miksi isommat lapset joutuvat paljon hoitamaan pienempiä, ei se isompikaan lapsi ole vanhempien ilmainen piika! Että eikö olisi siinäkin taas syy pienentää lapsilukua, että pystyy itse hoitamaan ja jakamaan sitä rakkautta?? Niistä avustuksista ei enää enempää, ne oli jo käsitelty!! Sanomasi avustuksen saannista, kun on ajanut kännissä päin puuta, ei pidä, luulisin, paikkansa, ei siitä mitään rahaa saa,päinvastoin!! Terveyskeskuksissa ja sairaaloissa hoidetaan koko väestö,oli vaiva tai vamma mistä tahansa johtuva, ja ainakin vähälapsinen maksaa hoidosta ihan itse, niinkuin kai kuuluukin!! Sanottavat sanottu, joten ei muuta, kuin Iloista syksyn jatkoa!!
Sosiaaliluukut ovat pullollaan rahanhakijoita.Sosiaaliavustus takaa toimeentulon ihmiselle joista suuri joukko on "juopon ketkuja". Voin luvata sen että lapsilisät menevät varmasti parempaan tarkoitukseen,no ei ainakaan viinaan!
Mitä tekemistä rakkauden puutteella on sen kanssa, että vanhemmat sisarukset osallistuvat lasten hoitoon? Mä oon ite hoitanu omia sisariani, ku ne on ollu pienempiä, mutta en koe siitä mitenkään kärsineeni. Päinvastoin.
Tietenkin kasvatusvastuu on vanhemmilla. Aina. Mutta jos mamma lähtee käymään kaupassa, onko kohtuutonta että teini kattoo sen ajan pikkusten perään? Minusta ei ole! Jos saan myöhemmin omia lapsia, empä sitten pidä ensimmäistä kertaa alle metrin mittasta sylissä. :)
Ja sitä paitsi..oon aika paljo hoitanu tuttujen lapsia, ja ihan yhtä paljo oon ollu ei-lestojen ainutta/kahta lasta hoitelemassa, kuin isompiakin perheitä. ;) Että nyt on ihan turha heristää sormee isoille perheille, et ne muka enemmän siirtäs vastuuta pois vanhemmilta!
Kyllä meillä, ja kaikissa tuntemissani suurissa perheissä, on sitä rakkautta riittänyt. Ei ole vielä sellasta tilannetta tullu kohalle, ettei vanhemmat lastaan rakastas. Ihmetyttää tuommonen kysymys, jos itelläski on lapsia.
Kaunista syksyä sinullekin! :)
Olisin toivonut, että olisit vastannut kysymykseen ehkäisystä/steriloinnista edes kuolemanvaaran uhatessa! Vai "uhrataanko" äiti?? Entä ruumiillinen kuritus??
..kun en heti noihin vastannu, piti kiirettä eilisen illan :)
Ihan ekaks sellanen asia, että ei me seuroissa käydä läpi mitään sääntölistaa, et muistakaa ettei saa lapsia kurittaa, ja äitejä steriloida. Kyllä jokainen tekee ratkaisunsa omien kasvatusperiaatteidensa (jotka kyllä lestoilla on aika yhtenäiset ilman sääntöjäkin) tai omantuntonsa mukaan. Kukaan ei siis voi sanoa, että sinä et saa käyttää ehkäisyä. Jokainen päättää siitä omassa elämässään, henkilökohtaisesti. Itsehän teoistaan on sitten vastuussakin Jumalalle.
Kyllä meidän perheessä on käytetty ruumillista kuritusta jonku verran ku oon ollu pieni. Selkäsaunaa ei oo tainnu olla, mutta tukkapöllyä on tullu tarpeen vaatiessa :)
Tohon äidin sterilointiin/ehkäsyyn ei mulla ainakaan oo yksiselitteistä vastausta. Tiiän, et yhen kaverin äitille oli sanottu, että vois harkita "lapsenteon lopettamista", mutta mamma oli todennu, että niinhän sinä sanot. Kaksi tervettä lasta on syntyny sen jälkeenki, ja tämä äiti on täysin kunnossa, synnytykset ei oo ollu tavallista vaikeempia. :)
Tämä nyt vaan oli yksittäistapaus, älkää vetäkö johtopäätöstä että kaikki välttämättä toimis näin.
Varsinainen vastaus on tuolla ylempänä, eli jokainen toimii tollasessa tilanteessa niin ku parhaaks näkee...
Jumala tarkoittanut säilytettäväksi ja vaalittavaksi, ei tuhottavaksi. Ehkäisyä ei käytetä, vaan hetkellisesti voi kyllä olla ilmankin. Sehän on toisesta välittämistä ja kuuluu rakkauteen.
Mitä kohtuuttomiin terveydellisiin riskeihin tulee, lääkäri saa niissä tehdä ratkaisun joka säilyttää elämää. Ei lestadioilaisäitejä tapeta raskauksiin, kuten monesti syytetään. Jos lääkäri näkee ainoaksi vaihtoehdoksi sterilonnin tai kohdun poiston raskaudesta aiheutuvien riskien takia, se voidaan kyllä tehdä.
Puheet 19 lapsesta itsestäänselvyytenä ovat puppua. Ja lapsilisillä rikastumista voi kukin kokeilla, eihän sitä kukaan estä.
Minulla on monta lasta, olen nuori äiti ja ERITTÄIN ONNELLINEN ÄITI!!Olen saanut Jumalalta lapseni, YHTÄÄN EN OLE OSANNUT ITSE TEHDÄ!!! Olisipa todella työ saada elävä lapsi aikaiseksi, jos saisin tarveaineet jostakin nenäni eteen...LUULEN ETTÄ JÄISI SINULTAKIN TEKEMÄTTÄ!!
Rakastamme toisiamme mieheni kanssa ja haluamme ottaa vastaan lapset, jotka meille siunataan. Yhdessä pidämme huolen rakkaistamme toisiamme tukien. En usko, että tässä maailmassa suurempaa onnea voi löytyä.
millainen päivärytmisi on? Onko kiva olla käytännössä orja? ei pahalla...
Pääsi taas pieni provo aiemmin päivällä. Lapset on hieno juttu, jos vaan tykkää niistä ja jaksaa olla niitten kanssa. Tsemppiä sulle onnellinen...
Hieno homma että tajusit itekin mokasi. Tekis mieli laittaa sulle yhtä paha kommentti, mutta jääköön nyt.
..miettii ensin ja kirjottaa vasta sen jälkeen, eikä toisinpäin.?
Ensinnäkin kiitos kaikille asiaan vastanneille! Oletteko koskaan tulleet ajateleeksi että mitä lapsenne haluavat ja tarvitsevat. Omassa suvussani on paljon "suurperheitä" ja ei ne lapset nyt niin kauhean onnellisilta vaikuta. Kun lapsia on paljon, vanhempien huomio jää vähemmälle. Lapsi tuntee helposti itsensä surjityksi ja yksinäiseski. Perheissä jossa on vähemmän lapsia vanhemmilla on aikaa ja mielenkiintoa seurata lapsensa kehitystä ja koulunkäyntiä. Uskomatonta mutta totta! :) P-P
yksinäisiä? ilman huomiota? Otappa ensin selvää asioista. Ja kirjoita ehkä sitten.
Olen ite kymmenlapsisen vl-perheen esikoinen ja voin sanoa sen, että vaikka äiti oli aina kotona niin ei sillä riittänyt aikaa ja voimavaroja meidän koululaisten ongelmiin kun oli aina raskaana tai imetti.
Nyt oon sitte itte 6 lapsen kotiäiti ja edelleen allekirjoitan tuon väitteen. Vielä esikoisen alotellessa koulun jaksoin olla kiinnostunut ja kannustava, mutta kun nytkin lapsista 3 on koulussa niin iteppä saavat huolehtia läksyistään ja ongelmistaan, ei oo resursseja aina paneutua niihin kun on pienissä niin paljon työtä. Toki en tarkoita mitään heitteillejättöä, vaan yksinkertaisesti hajottaa kun on pikkuvauva, murrosikäinen ja monta siltä väliltä. Ei sitä enempää jaksa. Kuitenki on turha tulla sanomaan että miksi sitte oon lesta tai en käytä ehkäisyä, en voi! ja tämä on minun kohtaloni. Pääpiirteissään elämäni on kuitenki onnellista. Voin vaan hyvin kuvitella miten eritavalla paneutuisin koululaisten asioihin jos lapsia olisi ne 2 tai 3.
Oot ainakin rehellinen, ku myönnät epäkohdat, että ei pelkkää ruusuilla danssaamista, ja varmaan oot ihan hyvä äiti lapsille. Jollain voi olla vaan 2, eikä silti aikaa, kun töissä, omat harrastukset ja muut menot. Kaikki on suhteellista. Mä en kuitenkaan rupeais tuollaiseen rumbaan, mutta kaikilla oma elämä ja oma tehtävä.
"Nastin" kirjotus hiukka alempaa.
...että kaikki on niin perhekohtasta! Toisella riittää enemmän aikaa läksyihin, toisella johonki muuhun. Me ihmiset ollaan erilaisia, ja ei uskonto tee meistä samanlaisia. :)
Meiän perheessä on mielestäni riittäny kaikille huomiota. Ite oon sitä saanu, ja uskon että kaikki muutkin. Toisaalta, kaikissa perheissä ei näin ole. Tiiän ja myönnän sen. Mutta ei niputeta näitä asioita lestadiolaisuuden alle, kun ne ei oo mitenkään riippuvaisia toisistaan! Joillaki sitä aikaa ei riitä lapsille vaikka niitä ois vaan yks.. Tulee mieleen lapsuuden aikanen hyvä kaveri, joka aina välillä soitti että tuu meille ku mä oon niin yksin.
sen verran voisit vaikuttaa "kohtaloos", että alat käyttään ehkäsyä. ei sen niin vaikeeta pitäs olla. kyllä sitä voi tollasella ite vaikuttaa siihen "kohtaloon". eli härkää on otettava sarvista, eikä vaan pyöritella peukaloaan ja sanoa, ettei voi mitään. se on taas sitten asia erikseen jos on niin saamanton, laiska tai muuten sääntöjen uhri omasta suostumuksestaan! mutta tsemppiä joka tapauksessa, teit asian eteen mitään tai et!