Kellä nykyään on varaa autoja ostella käteisellä ?
Onko järkeä olla jättämättä autoliikkeitten 1 ja jopa nollaprosentin korkotarjoukset käyttämättä ?
Onko ?
Onko järkeä olla jättämättä autoliikkeitten 1 ja jopa nollaprosentin korkotarjoukset käyttämättä ?
Onko ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
0% korolla lainaa kannattaa ottaa aina vaikka ei lainaa tarvisikaan. sais vaan jostain....
Ostan aina käteisellä uuden auton. Ei tulisi mieleenkään lainarahalla ostaa autoa.
ostan käteisellä ja annan pois maksutta. Eli en jaksa alkaa kerjäämään käytetystä rahaa. Meen sitten ostamaan uuden ja maksan käteisellä, tietty.
Jos neljän vuoden välein annan vanhan vaihdossa jää maksettavaa noin 15 tonnia. Ei pitäisi olla paha pala kenellekään laittaa sivuun 3-4 tonnia per vuosi? Siis kun se ensimmäinen on ostettu.
Juttelin itselleni kiinteän 3% lainan kaverilta.
Tarjoavatko autoliikkeet parempia? Ne mitä katsoin olivat jotain 4% luokkaa + käsittelykulut, eikä nillä edes saanut autoa 100% lainoitettua.
Toki otan paremman tarjouksen jos vastaan tulee. Vielä ei ole tulut.
Konela-auto kampanjoi aika-ajoin 0 prosentin korkoja ja tänään ford-merkkiliike 1 prosentin korkoa tarjosivat !
Itse olin juuri samassa tilanteessa. Väliraha löytyi perstaskusta, mutta otin luoton - TODELLINEN vuosikorko 0% eli ei mitään kuluja. Sijoitin säästetyt 15k€ muutamaan rahastoon ja hyvin ovat ainakin toistaiseksi tuottaneet.
Jos on itsetunto kiinni siitä, että saa nimensä rekisteriotteeseen omistajan kohdalle, niin kannatta toimia toisin. Itse olen velintaani tyytyväinen.
Apuna on oltava perintöä tai sitten että tosiaan on pysytynyt pienestä palkasta niin paljon säästämään.
Se on vähän kiinni siitä että miten on vaikka työelämän aloittanut. Onko silloin ollut mitään säästössä jos ei niin on vaan kerättävä sitten säästöä ja ostettava se eka auto vasta 5-10 vuoden päästä. Jos taas ostat tässä välissä jotain satasen autoja niin siihen ne sun säästöt menee! Velalla asiaan pääsee heti eikä tartte ootella, totta kai köyhät erityisesti ostaa luotolla jota valtaosa Suomalaisista on.
Jos taas olet opiskellut korkeakoulutetusti hyville tuloille, olet vaikka lekuri. No millä oot opiskelu ajan elämän kustantanut 8 vuoden ajalta, VELALLA. Moni makselee niitä kun varsinaiseen duuniin pääsee joten muut ostokset pitää ehkä silti hankkia velalla vaikka hyvin tienaatkin periaatteessa!
Luotolla on hyvä ostaa, ostaa ne rikkaatkin luotolla ellei nyt sitten ole sikarikas :) Mutta sikarikkaallakin voi olla niin suuret ostokset että ei silläkään riitä käteinen enää vaan otetaan silti velkaa!
Käteisellä ostan, en oikein tykkää ottaa velkaa sellaiseen tavaraan jonka hankkimiseen se ei ole välttämätöntä (kuten asunto).
Nollan prosentin korkotarjoukseen voisi tietysti tarttua ja laittaa oman pääoman tuottamaan jonnekin muualle, mutta ostan mieluummin autoni käytettynä ja jostain muualta kuin autoliikkeistä, sillä tavalla kun saa samalla rahalla paremmin omaan makuun sopivia pelejä. Eipä ole siksi kukaan nollakorkoista lainaakaan ollut tarjoamassa.