Startin Petsku ratti-

Kiva ylläri oli nähdä uudessa Start-ohjelmassa Geitelin Peter pyörittämässä Mazda 6:tta mutkataipalleella, hyvin taittui nelivetomatukka Petskun käsissä. Ei se taito iän myötä häviä, pojat! Olis hauska tilanne monelle Hesalaiselle nuorelle kundille teho-tuning-vehkeen kanssa, kun joutuisi poju kisaamaan Petskun, vanhan miehen, kanssa. Ai sitä häpeän ja penkkaanmenon määrää nuorelle kaverille!
101064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

..."Petskukin" on joskus ollut nuori ja kokematon.

Äänestä

patskun pyörittää kun ulkopuoliset on häädetty kilometrin säteeltä ja ESP hoitaa luistot.

Äänestä

Petsku on vanha kurppa. Masxa on huono auto.

Äänestä

Mutta jos ei opi niin ei ole kadottevaakaan!

Mutta otetaan joku toinen ääripää, 80 luvun mersu ja 50 luvun kuski joka ei ole juuri mitään oppinut uutta ajamisen suhteen. Siellä se ajaa ilman valoja, vilkku ei toimi missään tai vähintään sitä ei joka tapauksessa osata käyttää. Moottoritielle mennään rekkojen eteen 50km/h...

Äänestä
  • Mutta otetaan joku kolmas, edellistä yleisempi ääripää: 2000 luvun auto, 20 - 60 -vuotias kuski, joka luulee oppineensa kaiken, mutta jonka kyky ottaa vastaan tietoa rajoittuu vain itselleen mieluisiin asioihin. Siellä se ajaa ilman valoja, vilkku ei toimi missään tai vähintään sitä ei joka tapauksessa osata käyttää. Ohituskielto on ohjeellinen, samoin Stop-merkki ja punaiset valot. Ajetaan aivan edellä menevien takapuskurissa kiinni, moottoritielläkin tullaan ohitettavan etupuskuria hipoen takaisin vasemmalle kaistalle, kelistä ja näkyvyydestä riippumatta ajetaan aina vähintään 20 km/h yli nopeusrajoituksen, ollaan kaikin puolin muutenkin joustavia ja sitten ihmetellään, kun ollaan joka ketjukolarissa mukana.

    Äänestä

nuolemista

Äänestä

Islanninkin rallimestaruuden muiden meriittiensä lisäksi. Veikkaan, että 99.9 % prosenttia tämän palstan lukijoista häviää Petskulle jos oikeasti kilpaa ajetaan.

Äänestä
  • ...koodaan taatusti "Petskua" paremmin!

    Äänestä

Isäukkoni ajoi aktiivisesti jäärata- ja maarata-ajoja 60-luvun, ihan SM-skaboissa, voittoja tuli useita, tekniikka esti välillä menestymisen mm. kytkimen hajoamisen takia. Autoina oli mm. Saab 96, Mini Cooper S ja Volvo Amazon. Hän oli perustaitonsa ammentanut jo lapsuudesta ennen ajokortti-ikää; ajeli hurjastellen pitkin maaseututeitä, kesärenkailla talvellakin, ja ne oli sorateitä suurin osa.

Nyt hänellä ikää 65 vee vaan vielä auto pysyy taiten hyppysissä, ja välillä kuulemma pöläyttää nykyautollaan nuoremmilleen lumet/kurat lasiin nimenomaan mutkaisilla maaseututeillä, teillä joilla pelkkä auton raju teho ja kyky painaa kaasupoljinta ei riitä, vaan tarvitaan ajotaitoa ja nopeita refleksejä.

Itsekin opettelin ajoa jääradalla, ja hurjastelin nuoruusvuosina kunnon talvilosuhteissa sekä takamoottoriautolla, etuvetoisella että takavetoisella, vaan en silti varmasti pärjäisi isälleni jos lähdettäisiin ottamaan skaba esim. jääratakisaan.

Niin se on: ei aina ole kuskia ikään katsominen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miehiä... kirjoitti:

Kiva ylläri oli nähdä uudessa Start-ohjelmassa Geitelin Peter pyörittämässä Mazda 6:tta mutkataipalleella, hyvin taittui nelivetomatukka Petskun käsissä. Ei se taito iän myötä häviä, pojat! Olis hauska tilanne monelle Hesalaiselle nuorelle kundille teho-tuning-vehkeen kanssa, kun joutuisi poju kisaamaan Petskun, vanhan miehen, kanssa. Ai sitä häpeän ja penkkaanmenon määrää nuorelle kaverille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu