Niin kertokaapa mulle mitä on rakkaus? En tarkoita nyt rakastumista tai sitä kun ollaan rakastuneita. Vaan, mitä on todellinen arkipäivän rakkaus?
Mitä on rakkaus?
Sorceress
9718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sitä, että kuulutaan yhteen. Toisen ilot ja surut on niinkuin omat.
Rakastuminen on ainoastaan tunnekysymys ilman järjen häivää.
Päivastoin kuin rakastuminen, Rakkaus on järjellistä suhtautumista elämään ja elämän tosiasioihin.
Se on juuri sen hetken elämistä ja näkemistä, missä kulloinkin on.
Se on elämän ainutkertaisuuden ymmärtämistä, ilman toiveita muusta elämästä.
Rakkaus on terve suhde itseen ja olemassaoloon ja elämään.
Rakkaus on elämisen realiteettien näkemistä ja rehellisyyttä itselleen.
Joku sanoo minulle nyt: missä tunteet, rakkaus on aivan muuta kuin sitä mitä mainitsin.
Se mistä kerroin on rakkauden pohja, sen alin kerros, jonka päälle muut rakkauteen liittyvät yksityiskohdat ja tunteet voidaan rakentaa, jos voidaan? Aina ei voida, jos pohjakerros ei ole kunnossa.
Jätän yksityiskohtien luettelun jollekkin muulle.
minä olen rakastanut miestäni yli 2 vuotta josta reilut 1/2 vuotta ollaan asuttu yhdessä. tämä on sitä oikeaa rakkautta, mistä ennen nykyistä miestäni en ollut tiennyt, vaikka olin ollut naimisissakin. aina, kun toinen on pois tuntuu kirjaimellisesti, kuin osa minua puuttuisi. rakkauteni kasvaa päivä päivältä ja yhteenkuuluvuuden tunne voimistuu. haluan yhteistä aikaa mahdollisimman paljon, kahdenkeskinen aika on parasta elämässäni. toki käyn omien kavereiden kanssa ulkona, mutta on illan kohokohta päästä rakkaan kainaloon, kun olen kotona. en ollut koskaan ennen tykännyt kyöhnäämisestä, vaan se oli ahdistanut suuresti. rakkaani kanssa se on jatkuvaa yhdessä ollessamme. iltapalaa laittaessa, siivotessa, opiskellessa, lukiessa... mitä vain teemmekään, täytyy pussailla, halailla ja hassutella. enkä tosiaan usko, että tämä olisi vielä vain alkuhuumaa. kyllä sen tuntee, kun se on oikeaa, aitoa rakkautta. tämä on juuri sitä.
"Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile,
ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa,
ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa;
kaikki se peittää, kaikki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii."
Aito rakkaus = äidin rakkaus lapseensa!
Ai miten niin vain äidin rakkaus lapseensa on aitoa?
Minun rakkauteni ovat aina aitoja, kohdistuu rakkaus lasteni lisäksi kehen tahansa: mieheeni, ystäviini (naisia ja miehiä, joista yksi enemmän kuin ystävä) entisiin poikaystäviini jne.
... Että meillä ei ole oikeesti enää rakastumisen jälkeen ollut rakkautta. Rakastajalle voisin kertoa, että toi kyllä vaikuttaa vielä ihan vaiheelta jollon ollaan rakastuneita. Mekin oltiin yli 3v kuin rakastuneita... mutta kunnollista pohjaa ei ilmeiseti rakkaudella ole, joten eipä sitten sitä rakkauttakaan...
Kiitos kuitenkin kaikille jotka viitsi kirjoittaa.
Ikävä kuulla että kaikki ei mennyt kohdalleen sinun suhteessasi.
Se on vain yksinkertaisesti niin että, aina se siirto rakastumisesta- rakkauteen ei onnistu.
Siinä punnitaan todelliset halut ja taidotkin jatkaa suhdetta, ilman rakastumisen sumentamia silmiä.
Vaikka pari olisi kuinka rakastuneita, siirto vaiheessa, elämän arkisuus, parin toisiinsa tottuneisuus, ei tunnu enään miltään jos sitä verrataan rakastumisen huumaan.
Silloin monesti erotaan, luullen ettei suhtessa ole enään mitään.
Ne jotka etsivät vain rakastumista tai ne jotka eivät ole vielä hoksanneet siirtymävaiheen jujua, eivät lähde jatkamaan, näennäisesti väljätäeen tuntuista suhdetta.
Mutta uskon että melkein jokaisella siirtymävaihe onnistuu, ainakin kerran elämässä, sitten sitä pian ollaankin avioliitossa. :))
Mitä RAKKAUS on? Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile, ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa;kaikki se peittää, kaikki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii. Rakkaus ei koskaan häviä.
Sitähän se kaikki on, itserakkautta, -rakkautta vaan.