Tuolla alempana sivuttiin jo tätä kysymystä, mutta jatkan sitä
tässä uudelleen.
Niin, onko suomessa kantria?
Virallisia kantriyhtyeitä, jotka olisivat saaneet edes jonkinmoista
kansallista julkisuuta ei ole tällä hetkellä.
Toki joitakin kokoonpanoja on olemassa, Veli Matti Järvenpää ja muutama muu,
mutta ei mitään suurempaa ja sen ihmeemmin huomiota saaneita.
Lähinnä kantri-harrastajien tuntemia yhtyeitä.
Country Express oli ensimmäinen ja tuntuu siltä, että edelleenkin viimeinen kokoonpano, joka levitti kantrimusiikkia koko maahan ja kelpasi myös tanssienjärjestäjille.
Kyllä suomessa levytetään kantria tänä päivänäkin, mutta se luokitellaan
surutta iskelmämusiikiksi?
Mikko Kuustosen Kaktusviinaa on kantria parhaimmillaan, mutta ei sitä kukaan
kantrina kuuntele vaan iskelmänä.
Matti Esko tekee paljon kantria, samoin Kari Tapio.
Outoa onkin, kun esimerkiksi Kari Tapio tekee jenkkikantrista suomiversion
niin yhtäkkiä ko. teos on muuttunut kantrista suomi-iskelmäksi?
Eikä muutos johdu kappaleen sovituksellisista syistä.
Eli kyllä suomessa on kantrimusiikkia, mutta siitä ei puhuta oikealla nimellä.
Onko Suomessa Kantria?
16
3654
Vastaukset
- petex
Minä melkein pitäisin kantrin tai oikeastaan countryn jenkkien omana juttuna. Ei siitä mielestäni niin suurta haittaa ole, vaikka se musiikkilaji Suomessa onkin nimeltään suomi-iskelmä, vai!? Kari Tapiohan on kuitenkin itse asiassa juuriltaan ihan puhdas country-laulaja - ja kansa näyttää tykkäävän!
- Kanisteri
tokihan kantri on kantria vaikka sen voissa paistaisi.
Virret on virsiä, rocki rockia, jne.
Ei noitakaan luokitella suomi-iskelmäksi?
Kantri on alkujaan jenkien musaa, mutta eiköhän voida puhua jo kuitenkin maailman musiikista?
Paitsi suomessa, kun se onkin iskelmää?
Kari Tapio lauleli nuoruudessaan Elvistä ja kun keikoilla ryhtyi enemmälti käymään, oli tanssimusiikki se mitä Kari veti.
Kantriin Kari sekosi, koska hän ihastui steelkitaran soundiin, jota käytetään paljon juuri kantrissa.
- Flatland Hillbilly
Yks Suomi- kantrin perusjätkä on Jarno Sarjanen.Teki kantria jo 70-luvun alkupuolella m.m. Pienen pojan haaveet Syksyn Säveleen. Kyllä. Kyseessä on sama piisi jonka Yölintu levytti. Sarjanen teki paljon yheistyötä Kari Kuuvan kanssa. Onkohan mies enää kuvioissa mukana/hengissä. On meinaan semmonen lauluääni, että Klabbikin jää toiseksi.
- Kanisteri
Jarno oli kovastikin suosittu mies aikoinaan.
Täytyykin hieman tehdä tiedusteluja ja kyselyjä.
Eiköhän jotain tietoa Jarnon nykyvaiheista löytynen.
Palaan asiaan kun jotain kerrottavaa ilmaantuu.
- lauri
kantria esim.
Tarja Merivirta
Jussi Syren
Band`o
lisää löytyy kantri.com- Jerry Gotton
mutta nuokaan eivät ole suurenyleisön tuntemia kanttareita.
Country Expressin kaltaista, koko kansan kantriyhtyettä ei ole tällä hetkellä suomessa olemassa.
- Sakke
...ei ehkä ihan suoranaista kantria, mutta ehdottomasti tsekkaamisen arvoinen:
www.acornmusic.net- kivan kuuloista
Kaunisääninen laulaja ainakin :)
- yksi linkki
- vielä toinen
- Suomikantria
Tämä esimerkiksi on mielestäni suomalaista kantria:
http://youtu.be/VRWlLmAkrI4- känkkäränkkä
no ei ny ihan mutta siihen suuntaan, sinänsä ok stoori ja ääni
- GhostRainerInTheSky
Jarno Sarjanen Syksyn Sävel juhlakonsertissa v. 1982:
http://www.youtube.com/watch?v=4OPvCo6VjlA
Onkohan olemassa muita Sarjasen live esiintymisiä? Mies itse ei ollut kovin innostunut esiintymään. - kantrifani12
Huomattu on ja se ärsyttää itseäni kantrimusiikin ystävänä kun suomessa ei suvaita muuta kuin iskelmää, rockia tai hiphoppia.
- Sivistäjä
Kuunnelkaa klassista, sivistytte!
- KantriJyri
Freukkarit on ehtaa sitä ihtiään..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?512376Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411153Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755075Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283689Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963534Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss463060Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082789Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132178Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372127Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935