multa on poistettu muutamia hampaita vähitellen. mutta niitä ei ole korvattu mitenkään vielä. oikeelta yläältä puuttuu 4. ja 5. hampi ja vasemmalta 4. ja 7. hampi. alaalta puuttuu oikeelta 6. hampi ja vasemmalta 5. hampi. eli yhteensä 6 hampia on jo poissa. aukot tietty näkyy hymyillessä. ja hymyilen kokoajan! ikää 34 siis joku pitkään vielä kestävä juttu ois hyvä tilalle. mut ei mikään miljoonaa maksava!
puuttuvien hampaitten korvaaminen
minna
61682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suutarin lapsella ei o kenkiä. Mut, saankin pian posliinikuoret ja keinojuuret.
Multapa lähtee kohta kaksi alaleuan viereiset 5 ja kuusi ennestään sieltä poistettu seiska. Eli pureminen loppuu siltä puolelta???? Hampilääkäri esitteli jonkinlaista kidutusvälinettä jossa metallilenkki kiinnittämässä proteesia, sain jo ajatuksesta päänsärkyä, ajattelin että huh kun tuo reagoi mun amalgaamien kanssa niin. Nyt on siis vaihtoehto pureskellä toispuolisesti tai hankkia implantit, vaikka oon köyhä niin suunnittelen noitten implanttien hankintaa, löysin halvemmat suomalaiset (kustannus noin 1200-1400 kpl)Ikää on jo 54 mutta ajattelin satsata näihin
ei taida implantit noin halvalla lähteä. Kyllä se kappalehinta tänä päivänä on lähes 2000 euroa, 1800-2000 euroa kappalehinta.
Tallinnasta saa implantit halvemmalla, noin
1 000 euroa/kpl. Lisäkuntannuksia tulee tietysti matkoista ja aikaakin kuluu. Mutta halvempaa on ja työ kuulemma laadukasta.
firma on Osfix
Minulta puuttui kulmahampaita alaleuasta molemmin puolin. Siihen tehtiin metallivahvisteinen osaproteesi, joka painetaan poskihampaisiin kiinni ja on edestä tuettuna etuhampaisiin. Yläleuasta korvattiin puuttuvia ja huonoja hampaita neljän hampaan posliinikruunuilla. Olen tyytyväinen ratkaisuun. Lisäksi minulla on kiusana perinnöllinen väärä purenta, joten nuo "lisähampaat" ovat oiva apu.