Olin pitkään halunnut hiustenpidennyksen/tuuhennuksen ja sit erehdyin ottamaan sen. En olisi ottanut,jos olisin tiennyt näistä kivuista,mitä sinetit aiheuttaa painautuessaan päänahkaan! Miksi siitä ei varoteta missään hiuksenpidennyksistä kertovissa sivustoissakaan? En kehtaa heti näitä poistattaakaan,kun maksoin itseni kipeäksi! Onko kenelläkään samanlaisia ongelmia sinettipidennyksen kanssa? Luotin kampaajaani,joka on kyllä tehnyt näitä useamman vuoden..
HIUSTENPIDENNYKSESTÄ KIVUT!
Varokaa..
91203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Laitoitko pidennykset ihan äskettäin? Kyllä mullakin parina ekana päivänä (ja varsinkin yönä) sinetit painoivat tosi ikävästi ja aiheuttivat päänsärkyä mutta vaiva meni ohi alle viikossa. Odota nyt ainakin sen aikaa ja katso helpottaako.
MUlla on päänahka kans aika hellänä, vaikka ollut 1kk silti vaikea nukkua.. kun noi möhkylät tuntuu päässä ja päänahka sattuu.
Mun kaveri laittoi samassa paikassa kuin minä (sillä on ollut pidennykset jo useamman vuoden) ja sillä ei satu. Kysyin tätä pidennyksentekijältä ja hän sanoi, että ihmisillä on erilaisia päänahkoja ja reagoidaan erilailla. Kaverini sanoi että hänelläkin oli joskus ekan ja tokan pidennyksen kaa tää ongelma. Joten ei auta kuin kestää :) Itsekään en aio pois ottaa kun olen tästä maksanut.
Mäkin olen harkinnut pidennystä, mut mulla on tosi arka päänahka...
Siis välillä kipeytyy jo pelkästään jos pidän tiukkaa ponnaria.
Paljon maksoit siitä pidennyksestä?
Kauanko sitä arkuutta on jo kestänyt?
Ajattelin vaan et pitäisköhän ottaa sit jollain toisella menetelmällä tjn.?
Luin joskus jo kauan sit jostain foorumista, että toi päänahka voi tulla araksi..
pidennyksen voi myös ottaa niin että kiusten alle päänahkaan tehdään nahan myötänen ranskalainen letti johon teko hius nippu ommellaan kinni. hellävarainen ja näyttää aidommalta kun muovi limpit ei näy. mutta sitä pitää jonkun aina parin viikon välein korjata sitä lettiä tiukemmalle mutta ei mikään vakee operaatio ostaa vaan tupsun ja lahjoo kaverin laittaan. tai laitatuttaa kampaajalla ensin ja sitten vaan kiristää sitä kamujen voimin välillä.
Miul on ollut sellainen, ihan kiva juu, mutta vaatii sitä huoltoa usein ja aluksi siitäkin päänahka hellänä :)
hoitaa se laitto:). Itselleni muutamakin kaveri yritti laittaa tuolla menetelmällä, mutta ei pysynyt. Oma tukka vaan takkuuntui ja letti sekä pidennys valahti alas viikossa...Mutta kun kampaaja laittoi, niin pysyy hyvin ja pidän kolme kuukautta! päänahka kipeenä pari yötä, mutta sitten helpottaa:). Unelmaa saada tukka muutamassa tunnissa!!
Jos on kovin arka päänahka, niin pää saattaa olla kipeänä muutaman päivänkin ja nukkuminen vaikeaa. Itselläni auttaneet särkylääkkeet illalla ja päänahkaan laitettava hiusneste / hoitoaine. Viilentää hyvin ja rauhoittaa päänahkaa. Yleensä kipeys ei kestä monta päivää:).
Mitä tahansa teet, niin älä raavi, se vain pahentaa.
Päänahkaan suosittelen esim. Bio jotain hiusvettä tai Matrixin Instacurea. Ne helpottavat.
Ensimmäisen viikon ajan sinetit vähän painaa, varsinkin nukkuessa, mutta sitten se alkaa helpottaa ja parin kolmen viikon päästä ei huomaa, että sinettejä on ollenkaan päässä. Eli ei kannata hermostua heti alkuunsa. Voi olla, että jollakin on tosi herkkä päänahka ja silloin
pidennykset ei vaan yksinkertasesti sovi. Silloin kannattaa harkita jotain klipsipidennysjuttuja.
kipu hellittää sitten kun omat hiuksesi kasvavat,niin pidennykset laskevat hieman alemmas ! eli odottelua vain ;) kyllä siihen kipuun tottuu..kokemusta on..