Purentakisko auttaa

Sain eilen purentakiskon yönarskuttelun takia ja se todella auttaa! Aina ennen, lähes joka aamu, hampaat ja niskat oli kipeänä, päänsärkyäkin esiintyi, mutta nyt ei ollut mitään kipuja herätessä (lukuun ottamatta kiskon jälkeistä kipua, joka katoaa nopeasti).

Myönnettäköön silti, että pelottaa hiukan, pysyykö kisko tosiaan paikoillaan koko yön, eikä irtoa yöllä ja luiskahda nieluun... Mutta muuten se on todella hyödyllinen.
4795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä, että purentakisko auttoi. Minulla purentakisko ei auttanut yhtään! Pidin sitä yli puoli vuotta, välillä jopa päivisin. Kiskoa korjattiinkin tuona aikana monta kertaa.

Eli mikään patenttiratkaisu tuo kisko ei ole. jollain auttaa jollain ei...

Äänestä

tarkistettu ennen purentakiskon tekoa, että hammaskontaktit ovat oikeat, ja purenta on tasapainossa?

Äänestä
  • Se ne nyt vielä puuttuisi, että alettaisiin hiomaan. Perkele, kerran purenta on jo laitettu vinksin vonksin liian kiihkon (ei purenta-alan) erikoishammaslääkärin toimesta. Ei enää ikinä hiontaaaaaaaaaaaaaaa!

    Äänestä

  • itku tulee kirjoitti:

    Se ne nyt vielä puuttuisi, että alettaisiin hiomaan. Perkele, kerran purenta on jo laitettu vinksin vonksin liian kiihkon (ei purenta-alan) erikoishammaslääkärin toimesta. Ei enää ikinä hiontaaaaaaaaaaaaaaa!

    Mulla ei auta purentakisko yhtään, tuntuu että se päinvastoin provosoi puremaan entistä enemmän. Teippasin laastarilla viime yönä nenän umpeen, oli pakko hengittää suun kautta eli nukkua suu auki. Suu tuntui vähän kuivalta mutta enpäs pureskellut hampaita yhteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sugar-Mi kirjoitti:

Sain eilen purentakiskon yönarskuttelun takia ja se todella auttaa! Aina ennen, lähes joka aamu, hampaat ja niskat oli kipeänä, päänsärkyäkin esiintyi, mutta nyt ei ollut mitään kipuja herätessä (lukuun ottamatta kiskon jälkeistä kipua, joka katoaa nopeasti).

Myönnettäköön silti, että pelottaa hiukan, pysyykö kisko tosiaan paikoillaan koko yön, eikä irtoa yöllä ja luiskahda nieluun... Mutta muuten se on todella hyödyllinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu