mitä mieltä olette että pitäisikö lasten äidin vaihtaa sukunimi tyttönimeksi erottuaan ja samoin tehdä niin hälle jääneille lapsille?
sukunimi
miettijä..
101325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei aiheuta sulle lisä töitä jos joskus menet uudelleen avioon, en ainakaan itse viitsinyt vaihtaa nimeä vaikka sukulaiset sen tekivätkin:)
Minusta jokaisen oma valinta miksi sukunimensä vaihtaa tai on vaihtamatta. Lapsen osalta tarvitaan molempien huoltajien näkemys siitä, onko syytä vaihtaa lapsen sukunimeä.
Olen ymmärtänyt, että miehen sukunimi on miehen oma, eli hän saa avioerossa halutessaan kieltää naista käyttämästä sitä.
Näin oli ainakin, kun veljeni ja vaimonsa erosivat 20 vuotta sitten. Onko nykyään toisin?
Lapsi saa halutessaan muuttaa nimensä itse, kun täyttää 18 v.
Saako tunnustettu lapsi isän sukunimen, jos äiti sen hyväksyy?
Avioerossa mies (tai nainen) ei voi vaatia ... tai ainakaan vaatimus ei johda mihinkään ... ettei exä saa käyttää enää yhteistä sukunimeä. Sukunimensä vaihtamisesta päättää kukin itse, se millaiseksi sen voi vaihtaa on toki kontrolloitua.
Viimeinen kysymys oli hyvä -- enkä tiedä vastausta varmaksi, mutta hyvä arvaus toki löytyy:
Jos yhteishuoltajuus ja lapsi alaikäinen, vanhemmat voivat antaa lapselleen tietenkin kumman vanhemman sukunimen tahansa.
Jos yksinhuoltajuus äidillä ja lapsi alaikäinen, hänen isänsä on tunnustanut lapsen ... niin väittäisin että isän sukunimen voi ottaa lapselle, eikä siihen tarvita isän suostumusta (koska lapsi on sukua ko. suvulle). Koska sukunimekseen voi myös ottaa useamman polven takaisen esim. "suomentamattoman" sukunimen eikä elossa ole ketään keneltä siihen lupaa voisi kyvyä.
Ja kyllä, 18 vuotias voi vaihdella nimeään "vapaasti" niissä rajoissa kuin asiasta säädetty (eli, ei tietenkään mitä tahansa sukunimeä).
Tarkat vastaukset saat maistraatista.
niin silloin joutuu luopumaan exän nimestä, mikäli sen aikanaan on ottanut itselleen. Ainakaan ko. exän nimeä ei voi ottaa uuden avion yhteiseksi nimeksi.
Onko jollain parempaa tietoa?
... onko jotenkin vaikeata ymmärtää ...
Kerran "saatu" nimi avioliiton kautta on ja pysyy vaikka pariskunta eroaisikin, ellei asianomainen tahdo vaihtaa nimeään.
Kun kaksi ihmistä avioituvat, he voivat ottaa yhteisen nimen (miehen tai naisen), pitää omansa, tai muodostaa yhteisnimen.
Ellet usko, pirauta huomenna maistraattiin.
siis saa pitää oman nimensä, vaikka se olisikin exältä "saatu".
Mutta sitä ei saa ottaa yhteiseksi nimeksi.
Vihkipaperissa vaihtoehtoina ovat, että puolisot pitävät omat nimensä tai mies/nainen ottaa yhteiseksi nimeksi sen mikä naisella/miehellä oli VIIMEKSI NAIMATTOMANA OLLESSAAN. En nyt ihan tarkkaa sanamuotoa muista.
Joskus tuli mietittyä sellaista, että mitäs jos toinen (yleensä nainen) haluaisi samassa rytäkässä ottaa oman vanhan nimensä takaisin. Vai pitäisikö ensin käydä vaihtamassa tyttönimi takaisin.
Vihreä kirja käteen ja Si 118 Nimilaki 3 luku. Erota sanat yhteinen sukunimi ja henkilökohtainen sukunimi. Ettei tulisi virkavirhettä.
enää kuulu siihen perheeseen.
jos äiti haluaakin kenties muuttaa takaisin tyttönimeen, niin minkä ihmeen takia muuttaa lasten nimi? ei kai lapset "jää vain äitille" eron jälkeen vaikka olisi yksinhuoltaja, vaan heillä on edelleen isäkin.
mielestäni osa ihmisen identiteettiä on nimi. lapsi saa syntymässään sen nimen joka sovitaan ja sillä nimellä kulkee, ellei itse sitä muuta. ei vanhempien parisuhdetta pidä sotkea lapsen nimeen. ellei sitten todellakin haluta erottaa isää perheestä painavista syistä, jolloin nimen muuttaminen on perusteltua.
sukunimi on nimi siinä kuin etunimikin. kuka muuttaisi lapsen etunimen?