Lopetin e-pillereiden käytön ja nyt kyselisin, että miten se vaikuttaa kuukautisiin. Pillereiden aikanahan kuukautiset olivat todella säännölliset ja niin ne olivat seuraavan kerrankin pillereiden lopettamisen jälkeen, mutta nyt on kulunut jo n. 32 päivää viime kuukautisista. Onko tämä normaalia vai kannattaisiko olla huolestunut?
e-pillereiden käytön lopettaminen
milla
2334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
normaalia
Mulla on ihan samanlainen ongelma pillereiden lopettamisen jälkeen. Itse hakeuduin gynekologin luo kun kahdet kuukautiset oli jääneet pois, eli taukoa oli n. 70 pvää. Joten kannattaa varmasti odotella ainakin jonniin aikaa, jospa se vuoto alkaa. Tavallisesti (jos muita ongelmia ei ilmene) lääkäri määrää kuukautisten alkamiseksi keltarauhashormonia n. 10 pvä:n kuurin, jonka jäkeen vuoto yleensä alkaa. Itse jouduin napsimaan noita hormooneja ennen kuin vuoto taas alkoi. Pillereiden lopettamisen jäkeen kuukautiseni ovat olleet ERITTÄIN epäsäännölliset. Ilmeisesti minun koko hormoonitoiminta on ihan ymmällään... En ole kuitenkaan halukas enää turvautumaan pillereihin, vaan odottelen jospa hormoonit alkaisivat ajan myötä hyrrätä normaaliin tapaan.