Viime syksyllä aloin jumppaamaan. Kaksi kk sitten alkoi outo paineen tunne oikeassa nivusessa. Kävin gynellä, kun pelkäsin että munasarjassa jotain, mutta ei ollut. Kipuilu, tai outo pakotus ilmestyy aina välillä. Oikeassa nivusessa, josta siirtyy häpyluuhun, josta säteilee sisäreiteen ja takareiteen. Nyt on takana viikon kipujakso, ja kipu on takareidessä. Tuntui, että kivun laukaisi viimeviikon jumppa ja lenkkeily.
Kipu ei ole varsinaista kipua, vaan pakotusta. Tulee mieleen lapsuuden kasvukivut. Tuntuu, että syvällä sisäreidessä nivusten läheisyydessä olisi varsinainen kipukohta. Todellakin, kipu on vaikea paikantaa. Tuntuu, että pakkanen vaan pahentaa kipua. Terveyskeskuslääkäri sanoi rasitusvammaksi, ja käski levätä ja venytellä.
Onko kellään kokemusta tällaisesta vaivasta? Jos ei ala paraneemaan, mille erikoislääkärille seuraavaksi valittamaan? Uskallankohan enää harrastaa liikuntaa koskaan?
Oon syönyt säännöllisesti jo pitkään magnesiumia, vitamiinejä ja omegaa.
Lisäksi pelottaa mahdollisesti raskaudesta aiheutuvat lisäkivut. Ehkäisy olisi tarkotus jättää piakkoin pois, mutta paheneekohan kivut raskaudesta aiheutuvasta kuormituksesta?
Pelottaa ajatus, että alkaisin kärsimään kroonisesta kivusta. Aina olen terve ollut. Paskan saa palkaksi liikunnasta.
kipua/pakotusta nivusissa ja reidessä
9
15609
Vastaukset
- hoidettu
Luepa tuolta kuntohoitajan vinkkejä:
http://www.kuntonetti.org/index.php?sivu=6 - Henni
Kannattaisi kuvauttaa lonkat. Minulla alkoi oireilu aika nuorena, kun on kuluma/nivelrikko toisessa lonkassa. Ikää on nyt yli 40-v ja edessä tekonivel.
- hoidettu
Kerrottiinko sulle mistä se kuluma/nivelrikko johtuu? Väittikö ne, että sulla on huonot luut/nivelet?
- Henni
hoidettu kirjoitti:
Kerrottiinko sulle mistä se kuluma/nivelrikko johtuu? Väittikö ne, että sulla on huonot luut/nivelet?
Syytä ei tiedetä. Luut on hyvät. Ja miksi kysyt sitä?
- hoidettu
Henni kirjoitti:
Syytä ei tiedetä. Luut on hyvät. Ja miksi kysyt sitä?
Täytyyhän sille jokin syy olla... Se, että lääkärit ei sitä tiedä, ei ole mikään uusi uutinen.
- Henni
hoidettu kirjoitti:
Täytyyhän sille jokin syy olla... Se, että lääkärit ei sitä tiedä, ei ole mikään uusi uutinen.
En kyllä vieläkään ymmärrä, miksi SINUN se pitäisi tietää?
- hiihtää?
hoidettu kirjoitti:
Täytyyhän sille jokin syy olla... Se, että lääkärit ei sitä tiedä, ei ole mikään uusi uutinen.
Kerro.
- hoidettu
Henni kirjoitti:
En kyllä vieläkään ymmärrä, miksi SINUN se pitäisi tietää?
Luulin, että sinä haluaisit sen tietää...?? En mä sillä tiedolla mitään tee. Sultahan kysyin, että tiedätkö? En kysynyt sitä, että mikä se syy on..
- Nainen 74v
Olet varmaan jo parantunut tai sitten... Minulla on parhaillaan ajoittainen pistävä kipu oikeassa nivusessa ja oikeassa jalkapohjassa liki keskellä oikeassa reunassa.(Heijaste) Minua hoidetaan parhaillaan pahan ummetuksen vuoksi Colon-huuhtelulla. Nouseva paksusuolen osa on tukossa ja nämä kivut ovat tulleet nyt kun tilanne on jatkuvasti pahentunut. Minulle on tehty yksi suolihuuhtelu mutta se ei pystynyt avaamaan nousevaa paksusuolen osaa eli suolen alkupäätä. Kovettuneita papanoita saan vähän ulos itsetekemälläni huuhtelulla. Olen jo vähän huolestunut. Lääkäri ei kehottanut ottamaan ulostuslääkettä vaikka koko ylävatsan seutu oli tutkimuksessa arka. Pahat ilmavaivat välillä. Menen colon-huuhteluun uudelleen hoitajan kehotuksesta. Pistävä kipu oikeassa nivusessa heijastuu koko lantionpohjan alueeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708