ole tmitä syöt ohjelmassa sanottiin että pitää välttää punaista lihaa ja maitotuotteita! mä just jostain luin,että pitää saada paljon proteiiniä laihiksen aikana ja sitä sais just noista. mitä tässä pitäis uskoa?
punainen liha/maitotuotteet pahasta??
you are what you eat..
8670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllähän sitä proteiinia saa muustakin kuin juuri punaisesta lihasta.
Kannattaa korvata jauheliha soijarouheella. Tulee halvemmaksi. Soijarouhe on vielä erinomainen proteiininlähde ja sisältää paljon kalsiumia, rautaa ja sinkkiä :)
sitä en ymmärrä??
Sitä, että se on eläintä!!!! Ettekö te ihmiset oikeasti yhtään ajattele omaa napaanne pidemmälle???? KAikki lihansyöjät pitäisi laittaa ahtaisiin tiloihin lihotettaviksi ja sitten teurastaa. Oppiskohan kukaan siitä mitään???!!!???
Ihmiset on sekasyöjiä, katso vaikka kulmahampaitasi. Ei niitä porkkanan raateluun ole tarkoitettu.
Possuista tulee lounasta, niin se vaan on. Niin kauan kuin eläimiä tapetaan tarpeeseen, kuten luonto on tarkoittanut, omatuntoni on täysin puhdas. Poikkeuksena korkeintaan halal.
Minä olen lihansyöjä ja sillä siisti, siksi mulla on torahampaatkin suussani! Ei se punainen liha lihoita, mutta ei sitä tarve kärisyttää rasvassa ja suolassa kummiskaan....
En oo muuten ikinä nähnyt sitä miten hirvi on laitettu ahtaaseen tilaan, lihotettu ja sitten teurastettu. Ootteko te? Tuli vaan mieleen.
Eläinrasvassa on enemmän dioksiinia ja muita ympäristömyrkkyjä kuin kasvisrasvassa. Koulussa puhuttiin biologiassa ravintoketjuista ja siitä miten myrkyt kerääntyy ketjun huipulle. Taitaa olla KTL:n suosituksissakin lisätä papujen syöntiä vähintään kahteen kertaan viikossa. En usko että siitä on haittaakaan. Itse asiassa pavut on hyviä, niitä on helppo viljellä itsekin ja ne on myös halopja ja helppo valmistaa. Itse tykkään eniten Chickpavuista. Itsekasvatetut vihreät pavut on kans hyviä. Tuliset papuruuat maistuu. Tofu on herkullista. Linssit on helppo valmistaa. Vihreitä linssejä idätän jatkuvasti. Lihaa ja kalaa syön viikottain. Tutkimusten mukaan kasvissyöjät on pitkäikäisempiä ja solakampia kuin muut. Se saa miettimään asiaa.
Rasvaton maito on terveellistä ja hyvää, on tutkitusti totta että maidon kalsium auttaa painonhallinnassa. Kalkkitableteilla samaa vaikutusta ei ole havaittu.
Ihminen on sekasyöjä ja siksi täytyy tietää todella hyvin miten koostaa ateriat ennen kuin voi ryhtyä täysvegeteraristiksi. Lähipiiristä löytyy kokemusta kun eräs tuttu sai itselleen rehujen puputuksella pahan anemian.