Kertokaa minipillereistä kaikki oleellinen.. :)
Itselläni on epäsäännölliset menkat. Voinko silti käyttää minejä? Kuulin että ne ois matala hormoonisemmat ku tavalliset ehkäisypillerit, onko totta? Miten minipillereitä otetaan ja kuinka useasti? Onko minipillereissä jotakin sivuoireita? kiitos :)
Kertokaa minipillereistä
3
466
Vastaukset
- Nipatin
että kyllä ne ovat matalahormonisemmat, ja jos oikein muistan niin niissä on ainoastaan yhtä hormonia, olisko nyt vain keltarauhashormonia. Sen takia ovatkin nimeltään minipillerit, kun taas e-pillerit, joissa on kahta hormonia (keltarauhashormoni ja estrogeeni), ovat oikealta nimeltään yhdistelmäpillerit.
Tässä tietoa minipillereistä tohtori.fi-sivuilta:
"Minipillerit ovat ehkäisytabletteja, jotka sisältävät pelkästään yhtä hormonia, synteettistä keltarauhashormonia eli progestiinia. Minipilleripakkauksen jokainen tabletti on koostumukseltaan samanlainen ja yksi tabletti otetaan päivittäin ilman taukoja. Eri minipillerimerkit poikkeavat toisistaan tablettien sisältämän progestiinijohdoksen, hormonimäärän ja vaikutusmekanismin suhteen.
Pillereiden ostoon apteekista tarvitaan lääkärinmääräys, joka kirjoitetaan yleensä 12 - 15 kuukaudeksi kerrallaan."
Eli niitä otetaan ilman taukoja joka päivä, yksi pilleri päivässä samaan aikaan.
samoilta sivuilta vielä:
"Kenelle minipillerit sopivat?
Minipillereille on harvoja käytön esteitä, mutta minipillereitä ei ensisijaisesti suositella silloin, kun yhdistelmäehkäisyvalmisteet sopivat, koska minipillereistä puuttuu kuukautiskiertoa säännöllistävä estrogeeni eikä niillä ole kaikkia muita yhdistelmäehkäisyvalmisteiden etuja.
Tilanteissa, joissa estrogeenia ei haluta tai sitä ei voida käyttää, minipillerit usein soveltuvat hyvin. Sopivia minipillerin käyttäjiä ovat esim. tupakoivat yli 35-vuotiaat, ylipainoiset ja verenpainetaudista kärsivät sekä imettäjät.
Tiputteluvuotoa ja kuukautisten poisjääntiä sekä epäsäännöllisyyttä esiintyy minipillereiden käyttäjillä yleisesti ja noin kolmanneksella käyttäjistä kierrot lyhenevät. Yleensä vuodot ovat kuitenkin jonkin verran niukemmat kuin ilman pillereitä."
Toivottavasti auttoi, lisää tietoa saat googlettamalla sanan minipillerit. :) on yksi minipillerimerkki, ja minä syön niitä. Ja tosta menkkojen epäsäännöllisyydestä sen verran, että olen syönyt minipillereitä nyt 5 kuukautta ja mulla oli silloin 5 kk sitten viimeksi kuukautiset..ja tänään ne tuli taas vierailulle..eli oli 5kk tauko. En tiedä kuinka kauan nämä nyt kestävät ja tulevatko tästä lähin joka kuukausi jne, mutta ainakin ne nyt tulivat...eli toisin sanoen, en ole raskaana. :) Jota tässä kyllä alkaa epäilemään..tai alkoi tossa 5 kk aikana :)
- muitakin
on niita muitakin kuin cerazette. ja parempia.. mm. microlution (mulla), mini-pill... cerazettesta sain outoa turvotusta. muista ei sitten YHTAAN mitaan sivuvaikutuksia. syony microlutonia n. 3v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921796- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 47751
- 36742
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673