jos autoon on vaihdettu rekisteri kilvet niin tarkoittaako käytännössä että on kolaroitu? vai löytyykö jotain luonnollista selitystä..
Rekisterikilvet
6
2473
Vastaukset
- reksa
Perinteisesti se tarkoittaa juuri sitä, että auto on poistettu vaurioituneena rekisteristä ja sitten sen on ostanut autovahinkokeskukselta jokin kyläseppä.
Nykyisin on tosin pari muutakin vaihtoehtoa.
Autoon on voitu vaihtaa EU-kilvet. Ne saa katsastuskonttorilta heti mukaansa, jos huolii uuden tunnuksen.
Autossa on voinut olla myös erikoiskilvet. Vaikkapa omistajan nimellä, kuten SUV-1 tai OLL-1. Se joka niistä on tonnin maksanut haluaa ne todennäköisesti uuteen autoonkin. Silloinkin tosin peritään tonni uudelleen, mutta se on omalukunsa se..- andy
Yksi syy kilpien vaihtoon voi myös olla sopimaton rekkari, esim. sex-alkuisia rekkareita on voitu vaihtaa "normaaleiksi". Samoin joskus taisi Tuulilasissa olla käytetty Corolla, jonka joku aiempi omistaja oli ollut joku viinatrokari ja seuraava omistaja joutui vaihtamaan kilvet koska ko. auto tunnettiin "hämäräpiireissä".
Autovahinkokeskukselle menee autoja myös esim. palovaurioiden ja ilkivallan takia, joten kaikki sielläkään olevat eivät ole automaattisesti kolariautoja. - nippeli
andy kirjoitti:
Yksi syy kilpien vaihtoon voi myös olla sopimaton rekkari, esim. sex-alkuisia rekkareita on voitu vaihtaa "normaaleiksi". Samoin joskus taisi Tuulilasissa olla käytetty Corolla, jonka joku aiempi omistaja oli ollut joku viinatrokari ja seuraava omistaja joutui vaihtamaan kilvet koska ko. auto tunnettiin "hämäräpiireissä".
Autovahinkokeskukselle menee autoja myös esim. palovaurioiden ja ilkivallan takia, joten kaikki sielläkään olevat eivät ole automaattisesti kolariautoja.Mitäs eroa sillä oikeastaan on, että onko auto lunastettu ilkivallan, tulipalon vaiko kolarin vuoksi?
Jokainen Avk:lla oleva auto yksilö ja niissä on yksilölliset vahingot. Ei niistä kaikki suinkaan aivan romuja ole. - mitään eroa
nippeli kirjoitti:
Mitäs eroa sillä oikeastaan on, että onko auto lunastettu ilkivallan, tulipalon vaiko kolarin vuoksi?
Jokainen Avk:lla oleva auto yksilö ja niissä on yksilölliset vahingot. Ei niistä kaikki suinkaan aivan romuja ole.Jos vakuutusyhtiö lunastaa auton, on vahinko ollut minimissään 40%, useimmissa tapauksissa min. 50% auton arvosta.
Tarkoittaa käytännössä, että auto on todellakin romu, jota kenenkään ei tulisi harsia tieliikennekäyttöön, ikinä. - juvanmalmi
mitään eroa kirjoitti:
Jos vakuutusyhtiö lunastaa auton, on vahinko ollut minimissään 40%, useimmissa tapauksissa min. 50% auton arvosta.
Tarkoittaa käytännössä, että auto on todellakin romu, jota kenenkään ei tulisi harsia tieliikennekäyttöön, ikinä.Ilkivallan vuoksi lunastetun auton turvallisuuteen vaikuttavat rakenteet ovat todennäköisesti kunnossa, kun taas kolariautoissa on yleensä myös kantavat rakenteet vaurioituneet ja niiden epäkuntoisuus aiheuttaa todellisen vaaran matkustajille.
- Tiedän
andy kirjoitti:
Yksi syy kilpien vaihtoon voi myös olla sopimaton rekkari, esim. sex-alkuisia rekkareita on voitu vaihtaa "normaaleiksi". Samoin joskus taisi Tuulilasissa olla käytetty Corolla, jonka joku aiempi omistaja oli ollut joku viinatrokari ja seuraava omistaja joutui vaihtamaan kilvet koska ko. auto tunnettiin "hämäräpiireissä".
Autovahinkokeskukselle menee autoja myös esim. palovaurioiden ja ilkivallan takia, joten kaikki sielläkään olevat eivät ole automaattisesti kolariautoja.Joo, sen Corollan osti A-lehdessä töissä ollut rääpäle. Ihan hiiri, on varmasti saanut turpaansa jo moneen kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1912471Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä711222Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1785141Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa353770Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963584Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss523218Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092924Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132558Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie562200Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191995