Kunnan oikeusapu???

Millaisia kokemuksia teillä on kunnan oikeusavusta? Olen varannut ajan juristille, joka vaikutti yhden puhelun jälkeen siltä ettei ainakaan ole minun puolellani. Kysyin asumiskulujen tasaamisesta, jos mies asuu omakotitaloa ja minä vuokralla -tiedoksi että tämän juristin mukaan taloon jäävän ei tarvitse maksaa mitää, kun kerran olen VAPAAEHTOISESTI lähtenyt. Vasta avioeron 2. vaiheessa tai jos saisi oikeuden päätöksen (häädöstä), niin sitten. Eli hänen mukaansa maksan kiltisti kahden asunnon velat, vuokrat ja laskut...ja myyn aktiivisesti taloa, jotta tämä aika jäisi mahdollisimman lyhyeksi. Kun sanoin et tämähän tulee julmetun kalliiksi, niin miesjuristi sanoi "mitäs lähdit!" Ihan kuin olisin rikollinen. Nyt mietin onko mulla ihan väärä juristi??? Meidän kunnassa tuskin vaan on paljoakaan valinnan varaa.
81490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikö sosiaalitantat asettuneetkaan automaattisesta naisen puolelle ja mieheltä kaikkea vaatimaan??
Siihenhän te olette tottuneet.Katsos ajat muuttuvat ja ehkä saammee oikeaa tasa-arvoa joskus tähänkin asiaan.

Äänestä
  • Ei tässä tanttoja tarvita -meillä on yhtä hyvät tulot ja lapsikin on vuoroviikoin jatkossa molempien luona eikä elareita makseta. Kunhan talolaina on kuitattu, niin tilanne rauhoittuu. Mutta kun ensin tappelimme, että kumpi lähtee, niin nyt se, että minä joustin kostautuu sillä, että maksan 900 e sähkö vesi kuukaudessa enemmän eli käytännössä otin pikalainan ja toivon, että 8000 e riittää ja sit talo on myyty. No onhan se pieni hinta painajaisen päättymisestä (siis koko perheen painajaisen). Mutta siis sitä rangaistaan, joka ekana lähtee. Olisi siis kuitenkin pitänyt heittää mies pellolle jos olisi ollut fiksu...ai niin ja jos kysyt, miksi vuokra on noin kallis, niin kunnan asuntoa näillä tuloilla ei saa (mikä sinänsä onkin oikein).

    Äänestä

Olen ollut ihan eri käsityksessä tuosta asumisjutusta. Itse jäin taloon ja mies lähti vapaaehtoisesti. Velkaa maksamme puoliksi, omistammehan talonkin puoliksi. Olen käsittänyt niin, että puolisollani olisi oikeus periä minulta vuokraa ns hänen puolikkaastaan. Hän ei sitä kuitenkaan ole halunnut periä.

Toivottavasti kerrot kuinka jatkossa käy. Olisi hyvä saada tietoa asiasta.

Äänestä
  • Olen samassa tilanteessa eli muuttanut pois yhteisestä omakotitalostamme, mies ei suostunut muuttamaan pois eikä talon myyntiin ja asustelee nyt talossamme yksin. Minä maksan vapaiden markkinoiden vuokraa ja samalla elätän lastamme. Asianajajani sanoi, että siinä vaiheessa, kun tehdään lopullinen ositus (kunhan pesänjakajan avulla saadaan talo myytyä) minulla on oikeus vaatia mieheltäni asumishyvitystä. Joten saan tästä tilanteesta vielä hyvityksen. Aikaahan se vie ja jotenkin tämä aika pitää selvitä. Silti en kadu sitä, että muutin pois lapseni kanssa.

    Äänestä

ja se on kun ex, petti ja lähti toitsen matkaan ja kunnan oikeusaputoim,hoiti hänen eroasiansa ilmaiseksi. koko hässäkästä selvittyäni ajattelin hakea apua kanssa kunnalta ja kas,,, et voi olla täällä asiakas kun ex,s ehit ensin,,, eli yksityiselle vaan jos varat riittääno pakkohan se oli pettäjää vastaan taistella lapsista ym,,ja niin ku arvata saattaa ei menny ku muutama vaivainen tonni... ja mitä sai,,,ei yhtää mitää.. eli siinä se kunnan apu,, kele,,,

Äänestä

Ei siinä muuta mahdollisuutta juristilla ole sanoa, että näin menee harkinta-aikana, ellei sopimuksia ole tehty. Harkinta- ajan voi myös asua yhdessä.

Äänestä

on liian myöhäistä. Vaikka olisi kunnan, vaadi tiukasti toista, esim että saat naisjuristin. Nyk juristillasi saattaa hiertää oma eronsa, jota hän kostaa, ehkä tiedostamattaankin sinulle. Asia ei muutu paremmaksi ajan kanssa. Myös maksuttomasta/osittain maksull yksityisestä juristista kannattaa kysyä. Tilanteessasi tarvitset tukea etkä masentajaa. Toimi, kun sinulla on vielä edes vähän voimia jäljellä.Tsemppiä sinulle, ja kirjoittele vaikka tänne että jaksat.

Äänestä
  • pistettäs asialle, mun kokemus nimittäin jäi juuri sellaiseksi oman kaupungin oikeusaputstosta, sillä ex;n avustaja meni perse edellä puuhun koko eroprosessissa, nimittäin oma asianajajani lähetti eroprosessimme jälkeen selvityspyynnön hänen menettelytavoistaan oikeusturvalautakunnalle, taitaa tyttö tietää miten tulee käymään, otti eron hommastaan, mutta se ei paljon enää minua auta, eli se siitä oikeustajusta ja -avusta.
    Ole siis tarkkana sinäkin, kysy neuvoa sosiaalitoimen lastensuojeluosastolta, antavat selkeät ja hyvät ohjeet kuinka mnetellä ja missä järjestyksessä...tapaamissopimukset, huoltajuus, elatusmaksut jne...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eroa tehden kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on kunnan oikeusavusta? Olen varannut ajan juristille, joka vaikutti yhden puhelun jälkeen siltä ettei ainakaan ole minun puolellani. Kysyin asumiskulujen tasaamisesta, jos mies asuu omakotitaloa ja minä vuokralla -tiedoksi että tämän juristin mukaan taloon jäävän ei tarvitse maksaa mitää, kun kerran olen VAPAAEHTOISESTI lähtenyt. Vasta avioeron 2. vaiheessa tai jos saisi oikeuden päätöksen (häädöstä), niin sitten. Eli hänen mukaansa maksan kiltisti kahden asunnon velat, vuokrat ja laskut...ja myyn aktiivisesti taloa, jotta tämä aika jäisi mahdollisimman lyhyeksi. Kun sanoin et tämähän tulee julmetun kalliiksi, niin miesjuristi sanoi "mitäs lähdit!" Ihan kuin olisin rikollinen. Nyt mietin onko mulla ihan väärä juristi??? Meidän kunnassa tuskin vaan on paljoakaan valinnan varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu