No mitä mielipiteitä uudesta Amorphis levystä Eclipse ? Mun mielestä parasta Amoa pitkään aikaan, helvetin hyvä levy. Radiosoitto biisin House of Sleep ja laulajan vaihdoksen perusteella vähän epäilin ostaa levyn mutta levystä löytyy huomattavasti kovempiakin biisejä ja uusi laulaja on erittäin hyvä.
Kokonaisuutena monipuolinen levy mutta ilahduttavinta oli huomata vanhan örinä/kalevala Amorphisin paluu, ne onkin levyn parasta antia (Leaves Scar, Perkele, The Smoke, Brother Moon). Aikalailla mennään vanhoissa Tales/Elegy tunnelmissa noissa biiseissä. Ei olisi uskonut että vielä lähtevät noille linjoille mutta todella hienoa että näin tekivät. Amorphis ei petä koskaan..
Kokonaisuutena monipuolinen levy mutta ilahduttavinta oli huomata vanhan örinä/kalevala Amorphisin paluu, ne onkin levyn parasta antia (Leaves Scar, Perkele, The Smoke, Brother Moon). Aikalailla mennään vanhoissa Tales/Elegy tunnelmissa noissa biiseissä. Ei olisi uskonut että vielä lähtevät noille linjoille mutta todella hienoa että näin tekivät. Amorphis ei petä koskaan..
Vastaukset 12
Vanhimmat
Yllättävän hyvän levyn ovat väsänneet, vaikka en olisi enää uskonut. Liiallinen progeilu on heitetty romukoppaan ja kaivettu vaikutteita omista vanhoista levyistä.
moro.. helvetin hyvä albumi on kyllä.. justiin sen takia ku on noita murinoita ja death-riffejä pitkästä aikaa tuolla... justiin noista sävellyksistä pitäs kysyä että..
kenen sävellyksiä nuo house of sleep ja leaves scar on..??
Juu Esa Holopainen on molemmat kysymäsi biisit säveltänyt ja myös The Smoke ja Brother Moon biisit, muuten levyltä näyttää löytyvän jokaiselta hemmolta biisi. Niin nämä tiedot löytyvät levyn kansista ja levythän ostetaan kaupasta, ei wareta, eihän.. ;)
Vuoden levy sanon minä!!
Pikkuhiljaa opiskelen levyä ja nyt jo kuulostaa helvetin hyvältä. Uus laulaja sopii bändiin erinomaisesti ja on livenäkin sairaan hyvä. Kyllä tästä taitaa lähetä Amorphiksen ura ihan uuteen nousuun.
Paras suomalainen levy vuodelle 2006, uskallan sanoa sen jo nyt.
Itse kävin hakemassa Tavastialle lipun 18.3 joten joutuu vielä odottelemaan livenä kuulemista, mutta aivan taatusti toimii... Radiosta tuossa juuri kuulin että Eclipse on mennyt suoraan listaykköseksi, taitaa olla ensimmäinen kerta Amorphisille kun keikkuvat listan kärjessä !
Tavastialle hommasin itekkin liput. Kaikki sinne diggailemaan 18.3!!!
Kolmatta kertaa kuuntelen levyä putkeen ja pirun hyvältähän tämä kuulostaa. Sinkkuvalinta ei ehkä mennyt ihan nappiin, sillä parhaat biisit löytyy mun mielestäni levyn loppupuolelta (b-puolelta jos tämä olisi vinyyli:). Etenkin Perkele ja Same Flesh kolahti ekalta kuulemalta.
Paras levykokonaisuus Amolta aikoihin. Ei nyt ihan 1000Lakesin ja Elegyn tasoa, mutta pirun hyvää kuitenkin. Folk- ja proge-elementtejä on ehkä vähän riisuttu. Uusi laulaja toimii myös ja tuo oman lisänsä bändiin. Tuoreen kuuloista proge-meteliä tämä kuitenkin on.
Täytyypä sanoa, etten ole vähään aikaan ollut näin hyvissä väleissä minkään levyn kanssa. Kerrankin rahoille vastinetta!
Muistakaa katsoa!!
.. levy. Kerta kerralta paranee. Itse hieman vierastin örinä musaa, tässä sitä on ihan sopivasti, ei liikaa, eikä liian vähän. Loistava levy kaiken kaikkiaan..
Amorphiksen uusin levy on todella hyvä!!!!!Näin uuden levyn ilmestymisen aikoihin bändin keikalla FME:ssä ja jotenkin musiikki ja bändi toimi livenä paljon paremmin kuin aikaisemmin,uusi laulaja on tuonut iloisuutta bändin keikka soittamiseen joka on helvetin hieno juttu!!!!