elikkä..olemme mieheni kanssa seurustelleet kolme ja puoli vuotta,kihlat vaihdoimme vähän aika sitten.olin 17 vuotias kun aloimme seurustelemaan.rakastan miestäni mutta välillä tulee ahdistunut ja ällöttävä olo hänen vierellään.olimme kavereitten kanssa baarissa jossa tapasin erään miehen,hän oli niin komea ja jutteli ihanasti.sänkyyn asti emme menneet,todellakaan. mutta suutelimme koko illan ja olimme kahdestaan siellä baarissa.ystäväni näkivät kyllä mitä touhuun mutta en tullut ajatelleeksi jos joku mieheni ystävä olisi tai oli siellä. pitäisikö kertoa miehelleni? en ole koskaan aikasemmin pettänyt häntä.ajattelen tätä miestä jatkuvasti.
pettäminen
........................
155169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kertomalla petttämisestä siirrät vain taakan omilta harteiltasi toisen harteille.Toinen kokee riittämättömyyttä ja suurta tuskaa sinun mokasi vuoksi. Vaikka ehkä pitäisi olla rehellinen niin ei mielestäni pidä kertoa. Ja jos mietit vain tätä toista niin ehkä olisi syytä olla reilu ja jättää nykyisesi.
Olen samaa mieltä, älä kerro.
Kukaan ei ole täydellinen, tällaisia juttuja sattuu yhtenään, tai vähemmän yhtenään. Se tapahtui ja sun on aika jatkaa eteenpäin. Yksi ilta ei voi muuttaa suhdettasi mieheesi (ja jos tuntuu että se muuttaa, se tarkoittaa vain että olet avannut silmäsi: näet sen mitä et aiemmin nähnyt, vaikka se on aina ollut siellä, you know?)
Mulle on tasan kaksi kertaa käynyt noin (olemme seurustelleet nyt 6 vuotta, olin 18 kun tapasimme). Ekalla kerralla kerroin miehelleni, en tosin heti, ja siitä syntyi hirveä kriisi ja olimme erossa muutamia kuukausia. Palasimme yhteen ja aloimme rakentaa elämää uudelleen. Ja suhteen rakentaminen uudelleen oli todella rankkaa, mutta sen arvoista kyllä.
Meni tässä reilut kolme vuotta ja nyt kuukausi sitten hairahduin ja vietin kaksi iltaa peräkkäin kivan kundin kanssa, toisena iltana päädyimme sänkyyn. No, ollaan oltu juttusissa silloin tällöin tän kundin kanssa jälkeenpäin ihan kaverimerkeissä. Nyt en kuitenkaan kerro tästä miehelleni. Sitä virhettä en tee.
Moraalini voi ehkä olla hieman löysä, mutta anyway, jos miehelleni kävisi samoin, eli ryyppyillan päätteeksi päätyisi juhlimaan jonkun vieraan kanssa, niin mitäs sitten? Sujuva arki ja hyvä kumppanuus voittavat pikku hairahdukset. Kukaan ei ole täydellinen. Minä en ole täydellinen, joten miksi odottaisin sitä mieheltäni?
pettäjille pitäs tehdä sama temppu kun mulle.Kaunis aurinkoinen päivä ja olin onnellinen,odotin miestäni kotiin.Mutta tulikin puhelinsoitto jossa tuntematon ihminen kerto että miehelläni ollut toinen nainen jo vuosia!Kaikki oli totta eli ei mikään pilasoitto.Lopusta en viitsi enää edes kertoa mutta maailmani romahti...
...mutta jos käyt naimassa vierasta miestä, olisi reilua kertoa siitä miehellesi, ihan vaan senkin takia, että jos kuitenkin olet saanut jonkun sukupuolitaudin, et ehdi tartuttaa sitä mieheesi. Miehelläsi pitäisi olla oikeus tietää. Kondomikaan ei suojaa kaikelta. Kai käyt testeissä?
siis piti kommentoida edelliselle kirjoittajalle, ei alkuperäiselle.
...miltähän se kondomi oikeen käytettynä nyt sitten ei suojaa?..Hyvin pitkälti tuolla periaatteella aika riskialtista harrastaa koskaan mitään...
Kondomi suojaa raskaudelta n. 80-90&:sesti. Huonommin siis kuin esimerkiksi e-pillerit. Jos kondomi ei ole päällä koko seksiaktin, myös esileikin aikana, voi limakalvokontaktissa tarttua mm. kondylooma. Tämä voi käydä esimerkiksi niin, että mies hieroo peniksensä päätä naisen genitaaleihin ennen varsinaista yhdyntää. Herpes voi tarttua suuseksissä, milloin tahansa, herpeksen ei tarvitse olla sinä aikana aktiivinen. Herpes voi myös tarttua yläpäästä alapäähän ja päinvastoin, vaikka yleensä toisin luullaan. Eli perushuuliherpes voikin tarttua tyttö-/poikaystävän genitaaleihin suuseksissä.
Kondomi pienentää huomattavasti riskiä saada sukupuolitauti, mutta totuus on se, että ihminen, joka harrastaa seksiä ylipäätään voi hyvin kantaa sukupuolitautia, vaikka kuinka yrittäisi olla varovainen. Jos siis haluaa sukupuolipartnerin, jolla sataprosenttisella varmuudella ei ole minkään näköistä oireetontakaan tautia (esim. kondylooma on n. 90&:lla aikuisesta väestöstä, suurin osa ei vain tiedä sitä), kannattaa iskeä neitsyt.
En kertois, itse flirttailen tytöille aina radalla.olen 2 lapsen isä ja vaimo on kaunis kiukkupussi. olen kertonut flirtistä..
flirttailen vain äärimmäisen kauniiden naisten kanssa ja se on kivaa mutta siihen se JÄÄ.
Mutta ei mitään riskejä omassa kaupungissa..
Itsekin siedän vaimoni flirtit.
Mutta vehtailusta tulee pahaa jälkeä.
Siis, tee juuri niinkuin itsellesi toivoisit tehtävän. Kerro omista tuntemuksistasi ja tarkoitusperistäsi rehellisesti ja tietenkin miehellesi. Jos tunnet "pettäneesi" kerro ja jos tunnet että et ole pettänyt mitenkään ja loukannut suhdettanne niin kerro. Et todellakaan siirrä mitään taakkaa mutta et myöskään jää kantamaan mitään yksin.
Jos "oikkusi" ta "hölmöilysi" tai ihanuutesi asiassa tuottaa jotain huomioon otettavaa suhteessasi niin se ehdottomasti kannattaa ottaa heti vastan ja pyrkiä ja edesauttaa täysin rehelliselle pohjalle. Kaikkien edun mukaisesti.
Mikä lasketaan pettämiseksi?
Tee itsellesi testi:
>Kuulet miehesi suudelleen koko illan jotain kaunista naista,mutta sänkyyn asti eivät menneet.
Onko asia ihan okay??
Jos on,et ole mittarisi mukaan syyllistynyt mihinkään.
Jos ei,olet tehnyt väärin.
Minun mittarini mukaan olet ollut vieraissa,ja näin ollen loukannut miestäsi.
Paljon nähneenä suosittelen sinua kertomaan miehellesi koko asian.
Tiedän että vanha klisee on että älä siirrä huonoa omaatuntoasi syyttömälle,vaan kärsi itse ettet loukkaa syytöntä,mutta se on kaikin puolin väärä ajattelutapa.
Olet imutellut yleisellä paikalla,omien ystäviesi nähden,HERÄÄ PAHVI.
Luuletko että miehesi ei saa tietää,juttu leviää aivan varmasti jossain vaiheessa miehesi korviin,ja arvaa uskooko se sitten enää selityksiäsi yhtään,sitä tuskin paskan vertaa kiinnostaa siinä vaiheessa todistelusi menittekö sänkyyn vai ette!!
Tuollaisilla asioilla on tapana levitä,usko pois.
Valheessakin on huono elää,peläten milloin asia paljastuu,vai paljastuuko ollenkaan,kukaan ei pysty traumoja saamatta elämään rakastamansa ihmisen kanssa noin kovinkaan pitkään.
Parasta että kerrot koko asian,ja pyydät anteeksi ja jos miehesi rakastaa sinua hän varmaan antaa anteeksi,vaikka osakkeesi laskevatkin,mutta olet sen ansainnut.
Mikäli saat anteeksi ota opiksesi.
Olet tehnyt väärin,kanna vastuusi.
On tietenkin suhteita joissa sallitaan enemmän,mutta rehellinen niissäkin täytyy olla.
Se että innostuit tuolla tavoin toisesta miehestä, kertoo mielestäni suhteestanne jotain. Siinä on tilaa toiselle miehelle. Miksi? Sen tiedät sinä. Mieti sitä. Tuo suhde ei tyydytä sinua, joten siksi innostut toisesta.
Jos suhde on toimiva ja täyttää tarpeesi, et tunne tarvetta vilkuilla sivulle etkä kaipaa toisia miehiä. Et edes halua suudella muita miehiä. Et edes ajattele muita miehiä sillä tavalla. Pohdipa siis omaa suhdettasi perusteellisesti. Ettette vain olisi yhdessä tavan vuoksi. Siihen monet suhteet ajautuvat ja siksi on tilaa ja tarvetta ulkopuolisille suhteille.
Olet vielä kovin nuori. Älä sitoudu vääristä syistä. Rakastat, mutta rakastatko tarpeeksi. Entä miehesi, rakastaako hän sinua tarpeeksi. Ja miksi hän ällöttää sinua. Harva sentään ällöää rakastamaansa ihmistä.
Sinulla on mielestäni paljon pohdittavaa eikä pettämisestä kertominen ole ollenkaan suurin asia.
enpä ymmärrä tommosta käyttäytymistä ollenkaan. Miksi vehtaillaan toisten miesten / naisten kera jos seukataan? ihan sairasta ja itsekästä..sinuna kertoisin, rehellisyys maan perii. taakka tosin siirtyy kuuntelijalle mutta jos teidän suhde on kunnossa niin anteeksi antaa, tai jos ei hyväksy asiaa, ottaa eron. ja näin minä tekisin....
PANE PERKELE..
PANE!!
suutelevasi koko illan vierasta miestä torttu märkänä,ole rehellinen senkin musta silmä.
Itse inhoan pettämistä yli kaiken ja minusta olisi enemmän kuin reilua kertoa miehelle kaikki mitä tapahtui. Hänen täytyy kumminki saada päättää suhteen jatkosta.. Ja jos sä kerran ajattelet sitä miestä niin älä kiduta kihlattuasi.