Onko kenelläkään kokemusta, että kuinka kauan Diane Novan lopettamisen jälkeen on tullut ensimmäiset "oikeat" kuukautiset? Eli tarkoitan että Diane Novasta ei ole siirrytty toiseen pillerimerkkiin vaan lopetettu hormonaalinen ehkäisy kokonaan.
Diane Novan lopettaminen/kuukautiset
Lina
4466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lopetin itse diane novan vasta vähän aikaan sitten.. kun olin syönyt viimeisen laatan ni tietenki automaattisesti tuli kuukautiset.. no mulla tuli ne seuraavat kuukautiset ekalla pillerimättömällä kk kierron 26:na päivänä.. samanlaiset ku mitä oli ollu.. mut sitten alko seuraavalla kierrolla tulla ihmeellistä vuotoa kierron 17:sta päivänä ja se on nyt kestäny 3 päivää... mulla tuli ne ekat ihan säännöllisesti mut nyt sit on tää ihme vuoto..
Miten muuten, onko iho mennyt huonommaksi jo vai pysynyt hyvänä?
Itse lopetin 2 viikkoa sitten Dianet ja puolentoista viikon päästä pitäisi biologiset kuukautiset taas tulla... Niitä odotellessa... Mutta siis ihosta, itselläni tuli heti aivan kamalasti isoja ja kipeitä finnejä leukoihin, noin viikko lopetuksen jälkeen, mutta nyt ne ovat jo kadonneet pois ja iho näyttää hyvältä. Monet kun sanovat että iho "räjähtää käsiin" Diane Novien lopetuksen jälkeen, niin itselläni näemmä ei nyt ainakaan vielä ole sellaista käynyt.
Käytin Diane Novaa n. pari vuotta ja lopettamisen jälkeen kesti 4 kuukautta ennen kuin tuli seuraavat kuukautiset. Taisin hädissäni tehdä parit raskaustestitkin sinä aikana, mutta tulivat sitten. Jos monia kuukausia ovat tulematta, niin silloin kuulema käynnistetään lääkityksellä taas kuukautiset.
Minulla kävi niin että kun lopetin Dianet niin kuukautisia ei tullut. Menin lääkärille ja hän määräsi terolut-kuurin. Samalla sitten tehtiin minulle testit ja selvisi ettei elimistöni tuota tarpeeksi keltarauhashormonia. Eli minulla ei ole kuukautisia ollenkaan. Kuitenkin varmuuden vuoksi syön nyt ehkäisypillereitä. Koskaan ei voi olla liian varma.