onko haittaa jos sekoittaa crea jauheen coka colaan?
Kreatiini kolaan?
dominic
145090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ite kerran laitoin kreatiinia cola pulloon joka oli vatkautunut kassissa mutta sain hienotunteisesti pullon auki ilman että sitä kuohui yli. noh laitettuani kreaa sekaan kokispurkaus tapahtui ja kokista oli pitkin lattioita,pukuhuoneen penkkejä jne... edelleenkään ei ole tietoa mitä tapahtui!
Joka tapauksessa monet sotkee kreaa ja kokista ja se on ihan ok.
T:athlon
KEMIALLINEN REAKTIO!!! KA-BOOOM!!!
kreatiini kola=painepommi
Olisi tosi mukavaa jos joku kertoisi et minkä ihmeen takia kreatiini pitäisi laittaa Cokiksen joukkoon????? Eikä esimerkiksi palautus juoman mukaan? Eihän tota moskaa(cokis) muutenkaan kannata juoda.
oi miksi?
Ja matka jatkuu turhan sokerin luo. No tulee ainakin massaa kun kilon sokeria päivässä itseensä tunkee.
en kyllä ole ikinä kokiksen juomisesta lihonnut. mut lällis lää kun mä saanki syödä ja juoda mitä tahansa ja kuinka paljon tahansa silti lihomatta. terveellisyys asioihin en ota kantaa mutta kokis on hyvää eikä ainakaan meikäläistä lihota.
mutta mitä ihmettä on crea???
raudo, mega ja testo otaa creat aina colassa, siitä tulee MASSIIVISEMMAKSI
kohottaja!!tätähän tää laji on!!
kofeiini hidastaa creatiinin imeytymistä..
Onko tuolla hidastumisella mitään käytännön merkitystä, jos se ei kuitenkaan estä sitä? Kokonaismäärähän pysyy samana kuitenkin. Ei kai ole väliä imeytyykö 5 grammaa 3 minuutissa vai 2 20 tunnissa, kunhan se kaikki vaan imeytyy jossain vaiheessa?
tai itse asiassa jostai luin että voi kumota creatiinin vaikutuksen...mutta palaataan asiaan kun löytyy jostain se tutkimus tulos.
Kreatiinilisän hyöty saattaa heikentyä kuukausien jatkuvan käytön jälkeen toistaiseksi tuntemattoman mekanismin vuoksi. Tämän vuoksi sitä tulisi käyttää enintään 2-5 kuukauden kuureissa ja joidenkin kuukausien tauolla. Lisäksi kofeiini (mm. kahvissa) saattaa heikentää tai ehkäistä kreatiinin suorituskykyä parantavan vaikutuksen joissakin tilanteissa. Jatkuvalla kreatiinin käytöllä ei ole toistaiseksi ole kohtuullisen pitkäkestoisissakaan tutkimuksissa havaittu haittavaikutuksia terveydelle tai suorituskyvylle.
© 2006 Suomen Olympiakomitea
Joku kemisti voisi selvittää, miksi kreatiini näyttäisi liukenevan paljon paremmin happamaan ja hiilihappopitoiseen juomaan, kuin vaikkapa mehuun taikka veteen. Eihän se jauhe kerkeä edes pohjalle asti, kun on jo liuennut!