Persoonallisia sukulaisia

Niinkin voi sanoa

Mummoni sisko, sanotaan vaikka "Vuokko-tädiksi" oli koko elämänsä hyvin persoonallinen. Erästä uutta vuotta hän istui jakkaralla tupansa katolla ja putosi sieltä ja mursi kätensä. Aika kului ja kaikki tottuivat Vuokko-tädin hassuun tyyliin. Lopulta, kun menimme sinne käymään, hänellä oli pieni muistikirja, josta hän luki "Reija: Reetta-siskon toiseksi vanhin tytär-lapset: Riina, Raisa, Maija" Luettuaan tämän hän kohotti katseensa ja kysyi "Kuinka voitte?" Mummilla oli siis ihan selvä dementia..ollut ties kuinka kauan, mutta sitä ei hänen erikoisuuksiltaan tajunnut..

Kokemuksia vastaavasta?

3

1253

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Titi

      Oma mummo on aina ollut tälläinen "Draama Queen". Kuolemaa on tehnyt kolmekymppisestä saakka(isäni sanojen mukaan:"miten teidän lapsraukkojen käy,kun minä kohta kuolen"). Minäkin muistan koko lapsuuteni kuunnelleeni näitä" en näe kun aloitatte koulun/pääsette ripille" jne jne-juttuja.
      Samoin huomionhakuisuus on aina ollut suurinta luokkaa.Häntä palveltiin kaupassa huonosti,joku mies tuijotti häpeilemättömästi linja-auto asemalla,naapurin rouva kiroili hänelle.Kun serrkuni teki itsemurhan,siitä tehtiin asiaa 20 vuotta.

      Kun nämä alkoivat vaan lisääntyä ja lisääntyä,epäiltiin yksinäisyyden vaivaavan,mummo asui yksin omassa talossaan,tosin samassa pihapiirissä tätini kanssa. Siinä vaiheessa,kun ikää oli jo 92,ja äitini ja tätini päättivät raahata mummon väkisin tutkimuksiin,lähinnä huonomuistisuuden takia(mm.mummo meni nukkumaan ja jätti kalakeiton hellalle).Todettiin,ettei mummo pärjää enää yksin,oli dementia ja alzheimer.Diagnoosin jälkeen alkoi sitten huomata niitä oireita paremmin.Tautien edetessä mummosta tuli ihan eri persoona,kiroileekin,mikä oli aikoinaan ihan pannassa.Huusi ja raivosi,kun palvelutalolta hänelle huoneisto vuokrattiin.
      Mutta milloin tauti alkoi,sitä ei voi varmalla sanoa.Mummon marinoihin oli jo niin turtunut,ettei arvannut höpöjuttujen olevan mummolle tosia hallusinaatioita.Huono omatunto kaikilla,olisi pitänyt ottaa huomioon sekin mahdollisuus.
      Mummo on nyt 95,asuu palvelutalossa,Ei muista sukulaisiaan,jos muistaa,niin sekoittaa toisiin.
      Sydän,minkä piti olla huono ja kuolemaan johtava seikka,on edelleen voimissaan.Lääkkeet auttavat paranoiaan,mummo on auttamattomasti pihalla kaikesta.Hetken kirkkaat hetket muistuttavat entisestä mummosta,varsinkin lastenlastenlapsien kyläillessä..

    • katsomaan

      lähes satavuotiasta sukulaispappaa jolla oli muisti alkanut reistailla. Olimme olleet paljon tekemisissä hänen kanssaan.

      Kun juttu ei oikein alkanut luistaa entiseen tapaansa niin isäni sitten kysyi että "Muistaako se Arvo keitä me olemme?". Johon tää pappa vastasi että "Kun minä illalla oikein funtsin kunnolla niin varmasti jo huomenna muistan."

      • Nimetön

        Tässä helmiä siitä millaisen suvun omistan:
        - Olin käymässä kotona. No, kaksi siskoani ei sanonut minulle sanaakaan koko viikon aikana. Syytä ei ole kerrottu, ja nykyään juttu taas luistaa.
        - Siskoni mies aloitti strippausnäytöksen aina kun näki minut. (kyseessä eri sisko kuin yllä). Huusi ja haukkkui kuin sekopää vaikken ollut tehnyt mitään. Valitti: "Miksi pidät yhteyttä siskoosi" ja hetken päästä: "Miksi et ikinä käy?" Miksiköhän.
        - Äiti: Vastaus kaikkeen: emmä tiedä, ei mua kiinnosta
        -Isä: Kiroilua ja huutoa, sekopäisiä vastauksia järkeviin kysymyksiin
        - Siskon kakarat: ei mitään käytöstapoja
        - Sisko: edellämainittu: ei mitään yhteydenpitoa kolmeen vuoteen, kylmyyttä puhelin"keskusteluissa" jne. Sitten yhtäkkiä käyttäytyy kuin kaikki olisi taas hyvin!
        Kaikesta huolimatta olen vakaasti sitä mieltä että suku on paras. Sillä en itsekään oo "ihan" normaali. Mutta on tämä silti jo liikaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1802
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      96
      604
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe