Mummoni sisko, sanotaan vaikka "Vuokko-tädiksi" oli koko elämänsä hyvin persoonallinen. Erästä uutta vuotta hän istui jakkaralla tupansa katolla ja putosi sieltä ja mursi kätensä. Aika kului ja kaikki tottuivat Vuokko-tädin hassuun tyyliin. Lopulta, kun menimme sinne käymään, hänellä oli pieni muistikirja, josta hän luki "Reija: Reetta-siskon toiseksi vanhin tytär-lapset: Riina, Raisa, Maija" Luettuaan tämän hän kohotti katseensa ja kysyi "Kuinka voitte?" Mummilla oli siis ihan selvä dementia..ollut ties kuinka kauan, mutta sitä ei hänen erikoisuuksiltaan tajunnut..
Kokemuksia vastaavasta?
Persoonallisia sukulaisia
3
1237
Vastaukset
- Titi
Oma mummo on aina ollut tälläinen "Draama Queen". Kuolemaa on tehnyt kolmekymppisestä saakka(isäni sanojen mukaan:"miten teidän lapsraukkojen käy,kun minä kohta kuolen"). Minäkin muistan koko lapsuuteni kuunnelleeni näitä" en näe kun aloitatte koulun/pääsette ripille" jne jne-juttuja.
Samoin huomionhakuisuus on aina ollut suurinta luokkaa.Häntä palveltiin kaupassa huonosti,joku mies tuijotti häpeilemättömästi linja-auto asemalla,naapurin rouva kiroili hänelle.Kun serrkuni teki itsemurhan,siitä tehtiin asiaa 20 vuotta.
Kun nämä alkoivat vaan lisääntyä ja lisääntyä,epäiltiin yksinäisyyden vaivaavan,mummo asui yksin omassa talossaan,tosin samassa pihapiirissä tätini kanssa. Siinä vaiheessa,kun ikää oli jo 92,ja äitini ja tätini päättivät raahata mummon väkisin tutkimuksiin,lähinnä huonomuistisuuden takia(mm.mummo meni nukkumaan ja jätti kalakeiton hellalle).Todettiin,ettei mummo pärjää enää yksin,oli dementia ja alzheimer.Diagnoosin jälkeen alkoi sitten huomata niitä oireita paremmin.Tautien edetessä mummosta tuli ihan eri persoona,kiroileekin,mikä oli aikoinaan ihan pannassa.Huusi ja raivosi,kun palvelutalolta hänelle huoneisto vuokrattiin.
Mutta milloin tauti alkoi,sitä ei voi varmalla sanoa.Mummon marinoihin oli jo niin turtunut,ettei arvannut höpöjuttujen olevan mummolle tosia hallusinaatioita.Huono omatunto kaikilla,olisi pitänyt ottaa huomioon sekin mahdollisuus.
Mummo on nyt 95,asuu palvelutalossa,Ei muista sukulaisiaan,jos muistaa,niin sekoittaa toisiin.
Sydän,minkä piti olla huono ja kuolemaan johtava seikka,on edelleen voimissaan.Lääkkeet auttavat paranoiaan,mummo on auttamattomasti pihalla kaikesta.Hetken kirkkaat hetket muistuttavat entisestä mummosta,varsinkin lastenlastenlapsien kyläillessä.. - katsomaan
lähes satavuotiasta sukulaispappaa jolla oli muisti alkanut reistailla. Olimme olleet paljon tekemisissä hänen kanssaan.
Kun juttu ei oikein alkanut luistaa entiseen tapaansa niin isäni sitten kysyi että "Muistaako se Arvo keitä me olemme?". Johon tää pappa vastasi että "Kun minä illalla oikein funtsin kunnolla niin varmasti jo huomenna muistan."- Nimetön
Tässä helmiä siitä millaisen suvun omistan:
- Olin käymässä kotona. No, kaksi siskoani ei sanonut minulle sanaakaan koko viikon aikana. Syytä ei ole kerrottu, ja nykyään juttu taas luistaa.
- Siskoni mies aloitti strippausnäytöksen aina kun näki minut. (kyseessä eri sisko kuin yllä). Huusi ja haukkkui kuin sekopää vaikken ollut tehnyt mitään. Valitti: "Miksi pidät yhteyttä siskoosi" ja hetken päästä: "Miksi et ikinä käy?" Miksiköhän.
- Äiti: Vastaus kaikkeen: emmä tiedä, ei mua kiinnosta
-Isä: Kiroilua ja huutoa, sekopäisiä vastauksia järkeviin kysymyksiin
- Siskon kakarat: ei mitään käytöstapoja
- Sisko: edellämainittu: ei mitään yhteydenpitoa kolmeen vuoteen, kylmyyttä puhelin"keskusteluissa" jne. Sitten yhtäkkiä käyttäytyy kuin kaikki olisi taas hyvin!
Kaikesta huolimatta olen vakaasti sitä mieltä että suku on paras. Sillä en itsekään oo "ihan" normaali. Mutta on tämä silti jo liikaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3564155Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303662Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92381Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei92213Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491854- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181758Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79925