Suksiboksiautot

Seurasin eilen liikennettä vajaan tunnin ajan klo 10 jälkeen VT5:llä Siilinjärven pohjoispuolella. Reitillä kulkee paljon pohjoisen hiihtokeskuksiin matkaavia juuri lauantaisin.
Suksiboksi katolla kulkevia autoja meni pohjoisen suuntaan havaintojeni mukaan yli 300kpl. Oli Volvoja, Audeja, Volkkareita, Fordeja, Bemareita, Peugeoteja, Mersuja, Renaulteja, Skodia, Opeleita, 1 Honda ja 1 Nissan, suunnilleen havaintojeni yleisyyden mukaisessa järjestyksessä.
Ihmettelen Toyotien täydellistä puuttumista ja japanilaisautojen muutenkin vähäistä määrää.

Mitä ajatuksia tuollainen jakauma teille kertoo?
Kertooko tuo jotain autoista tai niiden omistajista, vai kertooko tuo vain sen, että on tyhmää seurata tuollaisia asioita?
141329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tuo kertoo siitä miten jotkut tekevät laskettelumatkansa autoilemalla pohjoiseen, toiset taas lentäen etelään esim. Chamonixiin.

Äänestä

Oikeastaan se ei kerro mitään, mutta suksiboksiautoilijoilla on selvästi kiire jonnekin.
Älyttömiä ohituksia suorittava ihmislaji,jolla on hirvittävä kiire hiihtämään.
Varmasti samoja tyyppejä jotka kesällä viuhtovat rullasuksilla valloittaen puoli kaistaa.

Äänestä

hiitokeskuksiin jotka vilisevät venäläisiä jotka ajavat suunnilleen samanlaisilla autoilla.
No.. ehkä vähän uudemmilla ja hienommilla

Toiset nukkuvat vähän pitempään,syövät rauhassa aamiaisen menevät lentokentälle ja finnairin kyydissä lappiin. Siellä vuokra-autolla hiihtokeskuksiin

Tämä oli vitsi !
Kaikki kunnia kaikille Suomen hiitokeskuksille.
Olen käynyt kaikissa suurimmissa ja mitään paremmuusjärjestystä ei ole. Kaikille löytyy mieleisensä ja se on hyvä.

PS. Muistakaa kuitenkin ajaa järki kädessä. Monen perheen hiihtoloma voi alkaa tai loppua surullisesti liikenteessä !

Äänestä

harrastuksesta ja siitä millä autoilla ajetaan pitkiä matkoja hiihtokeskuksiin.

Eli lyhyesti sanottuna: perhe matkaa vaikkapa isolla diesel Volvolla Jyväskylästä Nilsiän Tahkovuorelle laskettelemaan pariksi päiväksi.

Jotkut muut ajelevat sillä aikaa paikallisten markettien tarjousten perässä. Silloin ei tarvita suksibokseja.

Olen muuten tehnyt itse samanlaisen havainnon kuin sinä.

Äänestä

8-tiellä pohjoiseen eilein lauantaina tuli poikkeuksllisen paljon vastaan isoja audeja,maastureibemareita ja paljon muita näitä ylemmän luokan autoja suksiboxit katolla..

Äänestä

Corollat, Avensikset ja Primerat on? Kai niidenkin katto kestää boxin ja sukset? Ei niitä kyllä näe liikenteessä boxi katolla.

Äänestä
  • lapissa on sairaan kallista.

    jos on vara mennä leville niin on ollut vara ostaa se volvo tai mese.... haloo

    kyllä primerarallakin pääsis lasketteleen, mutta kun se on niin kallista ja elitististä.

    Äänestä

  • köyhä,,,,,, kirjoitti:

    lapissa on sairaan kallista.

    jos on vara mennä leville niin on ollut vara ostaa se volvo tai mese.... haloo

    kyllä primerarallakin pääsis lasketteleen, mutta kun se on niin kallista ja elitististä.

    olla sen verran kansanlaji, että sinne kehtais Rokollalla tai Avella tms. mennä. Golffi olkoon Audi-Volvo laji.

    Äänestä

Suurin osa noista autoista on vapaan autoedun työsuhdeautoja, joilla matkat sujuvat todella taloudellisesti. Vapaan autoedun omaava henkilö valitsee harvemmin japanilaista tai korealaista kulkineekseen. Itse autoilunsa kustantava harvemmin viitsii lähteä tuollaisille automatkoille. Itsellänikin on kokemusta vapaasta autoedusta ja kyllä silloin tuli ajettuakin suksiboxi katolla Lappiin, sen jälkeen ei ole tullut lähdettyä. Kyllä siellä tuli jotenkin sellainen tunne, että ei sinne kehtaakaan mennä kovin huonolla kalustolla. Järkevästi ajatellenhan siinä ei ole mitään järkeä, kyllä Etelä-Suomessakin voi viettää mukavan ja stressittömän hiihtoloman oikeastaan mistään tinkimättä, varsinkin jos ei laskettelu kauheasti kiinnosta.

Äänestä

Se kertoo siitä että tarvitset optikon palveluita.

Äänestä

Itsellä japsiauto, vm-02 Almera, enkä ilkeäisi enää lähteä Lappiin, edes Tahkolle japsiautolla ellei se olisi Lexus. Se vaan on niin että ökyt porukat siellä käy ja alla Audi, Mese, BMW tai muu eurooppalainen, japsikuskit nauretaan pihalle, koin sen sellaisena hotellin pihassa v-03 talvella.

Mutta. älkäämme pilatko päiväämme tällä asialla, kyllä me japsikuskit voidaan jotain muuta tehdä ajan kuluksi, vaikka painutaan etelän lämpöön hiihtolomalla tai ajellaan kotiseudulle maalle.

Äänestä

Nämä ovat omia kokemuksia eikä kuulopuheita.
Sattuneesta syystä perheellämme on VW Golf Variant vm. 2000 ja Corolla Wagon vm 2003.
Joka talvi käymme jossakin Lapin hiihtokeskuksista, yleensä Levillä tai Ylläksellä.
Kun Corolla oli uusi, piti silläkin yksi Lapin reissu heittää. Toista kertaa sillä ei sitten ole tarvinnut pitkälle matkalle lähteäkään, niin paljon helpompi auto Golf on maantieajossa. Talvikeleissä ero korostuu entisestään. Kaiken lisäksi Golfissa kuorma ei tunnu niin suurelle kuin Corollassa ja tilaa niissä on käytännössä saman verran. Kummankaan luotettavuudessa ei ole ollut moittimista.

Äänestä
  • Kirjoitus jossa totesin saman asian eli sen että Corolla Vagon muuttuu kuormattuna käytökseltään rauhattomaksi poistettiin sefun toimesta merkin omalta palstalta. Koeajettiin auto kyllä huolellisesti mutta ei neljän hengen kuormalla ja viikon mökkikamoilla.

    Äänestä

tehdyt purkit sovellu oikein satojen kilometrien matka-ajoon etenkään kuormattuna.
Jengikin katsois aika hitaasti jos rinnemökille jollain tötteröllä ajaisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


"Tarkkailija" kirjoitti:

Seurasin eilen liikennettä vajaan tunnin ajan klo 10 jälkeen VT5:llä Siilinjärven pohjoispuolella. Reitillä kulkee paljon pohjoisen hiihtokeskuksiin matkaavia juuri lauantaisin.
Suksiboksi katolla kulkevia autoja meni pohjoisen suuntaan havaintojeni mukaan yli 300kpl. Oli Volvoja, Audeja, Volkkareita, Fordeja, Bemareita, Peugeoteja, Mersuja, Renaulteja, Skodia, Opeleita, 1 Honda ja 1 Nissan, suunnilleen havaintojeni yleisyyden mukaisessa järjestyksessä.
Ihmettelen Toyotien täydellistä puuttumista ja japanilaisautojen muutenkin vähäistä määrää.

Mitä ajatuksia tuollainen jakauma teille kertoo?
Kertooko tuo jotain autoista tai niiden omistajista, vai kertooko tuo vain sen, että on tyhmää seurata tuollaisia asioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu